Tuossa almpana yksi ehkä kepu ihkä persu kirjoittimaivan omiaan. Vastaan nyt siihen.
Voi sinua laps`parka, olet tyhmä kuin persu, vaikka taidat olla kepun sipiläinen änkyrä? Etkö toisiaan tiedä mitään siitä mikä johti Kulmunin eroon?
Se oli tyylipuhdas kepulimainen iljettävä ansa. Takana oli aivan varmasti Juha Sipilä ja klaani. Hän juonitteli siten, että kepulainen pitkäaikain ministeriön avustaja tilasi Katri Kulmunille valtion piikkiin sellaista esiintymis- ja muuta koulutusta yksityiseltä yritykseltä mitä varten on eduskunnassa oma koulutusjärjestelmä.
Laskut olivat hämmästyttävän suuria, sellaisia mitkä tulevat varmasti ilmi, varsinkin jos juonimassa on Juha Sipilän tasoinen roisto.*
Katri Kulmuni oli kyyneleet silmissä kun hän selitti, ettei tiennyt asioiden oikeaa laitaa ja lupasi maksaa omasta pussistaan laskut.
Tämän suunnitelmallisen kuprun tehnyt kepun virkamies "otti täyden vastuun" ja asiat sujuivat kuten Sipilä oli suunnitellut. Kati Kulmuni joutui eroamaan ja vielä pahempi sipilisti Annika Saarikko, tuli tilalle.
Sipilän ja Saarikon suunnitelmat hoito- ja hoivakotien kurjuuden ja suoranaisen nälän ja lääkkeiden puutteen saamiseksi aikaan onnistui siten, että julkinen valvonta pystyttiin lähes kokonaan lopettamaan taikasanalla Omavalvonta.
Ilman kunnollista julkista valvontaa hoiva- ja hoitokotien yrittäjät saivat jopa 38% vuosittaisen tuoton sijoitetulle pääomalle. Valvonnan palautuessa tämä suunniteltu kurjuus paljastui. Ensimmäisellä käynnillä löytyi yhdestä hoitokodista seitsemän (7) vakaavaa aliravitsemusta potevaa kärsivää hoidokkia.
Sipilä tarvitsee luotettavan piian seuraavia kupruja varten ja Annika täyttää kaikki roiston apulaisen ehdot. Siinä tanner tömisee ja kiviaitaa kaatuu....
Kas kun Sipilä ja Orpo eivät tienneet ettei nousukaudella saa ottaa velkaa, vaan ottivat ja antoivat rahat yrityksille ja niiden omistajille ja tietysti maataloudelle.
*Viittaan lehti artikkeleihin mm. Seura lehdessä, missä on kerrottu kuinka ja millaisilla rikollilla puolirikollisilla keinoilla Sipilä rikastui.
"Näin toimii Maalaisliito ja kepu on rikollisjärjestö.
Kulmunin ero hallituksesta
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup675910Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1344274Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.1021956- 631455
- 521159
- 2611137
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E1271009Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim49836Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31773Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.39745