Voi sinua laps`parka, olet tyhmä kuin persu, vaikka taidat olla kepun sipiläinen änkyrä? Etkö toisiaan tiedä mitään siitä mikä johti Kulmunin eroon?
Se oli tyylipuhdas kepulimainen, iljettävä ansa. Takana oli aivan varmasti Juha Sipilä ja klaani. Hän juonitteli siten, että kepulainen pitkäaikain ministeriön avustaja tilasi valtion piikkiin sellaista esiintymis- ja muuta koulutusta yksityiseltä yritykseltä mitä varten on eduskunnassa oma koulutusjärjestelmä.
Laskut olivat hämmästyttävän suuria, sellaisia mitkä tulevat varmasti ilmi, varsinkin jos juonimassa on Juha Sipilän tasoinen roisto.*
Katri Kulmuni oli kyyneleet silmissä kun hän selitti, ettei tiennyt asioiden oikeaa laitaa ja lupasi maksaa omasta pussistaan laskut.
Tämän suunnitelmallisen kuprun tehnyt kepun virkamies "otti täyden vastuun" ja asiat sujuivat kuten Sipilä oli suunnitellut. Kati Kulmuni joutui eroamaan ja vielä pahempi sipilisti Annika Saarikko, tuli tilalle.
Sipilän ja Saarikon suunnitelmat hoito- ja hoivakotien kurjuuden ja suoranaisen nälän ja lääkkeiden puutteen saamiseksi aikaan onnistui siten, että julkinen valvonta pystyttiin lähes kokonaan lopettamaan taikasanalla Omavalvonta.
Ilman kunnollista julkista valvontaa hoiva- ja hoitokotien yrittäjät saivat jopa 38% vuosittaisen tuoton sijoitetulle pääomalle. Valvonnan palautuessa tämä suunniteltu kurjuus paljastui. Ensimmäisellä käynnillä löytyi yhdestä hoitokodista seitsemän (7) vakaavaa aliravitsemusta potevaa kärsivää hoidokkia.
Sipilä tarvitsee luotettavan piian seuraavia kupruja varten ja Annika täyttää kaikki roiston apulaisen ehdot. Siinä tanner tömisee ja kiviaitaa kaatuu.... ja rahat menevät huijareiden, kuten Sipilän ja hänen klaaninsa taskuun.
Kas kun Sipilä ja Orpo eivät tienneet ettei nousukaudella saa ottaa velkaa, vaan ottivat ja antoivat rahat yrityksille ja niiden omistajille ja tietysti maataloudelle. Lisäksi he siirsivät työnantajamaksuja miljardikaupalla palkansaajien maksettavaksi.
*Viittaan lehti artikkeleihin mm. Seura lehdessä, missä on kerrottu kuinka ja millaisilla rikollisilla ja puolirikollisilla keinoilla Sipilä rikastui.
"Näin toimii Maalaisliito ja kepu on rikollisjärjestö.
Syitä Katri Kulmuni ajojahtiin
2
166
Vastaukset 2
- Anonyymi
Ei nyt pääministeriä tavoiteta Marin on ryyppäämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841137
- 73942
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut149827- 57690
Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.180613- 43605
- 30602
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4596Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t140589Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61565