Presidentinpalmun yksi varsi mätänee

Anonyymi

Presidentinpalmu on kolmivartinen ja yksi niistä varsista on mätääntynyt eli pehmeä ja ei kasva enää mitään. Muut kaksi vartta kasvavat nyt vauhdilla uusia lehtiä. Leikkaanko sen mätääntyneen varren pois kokonaan? Mullan vaihtaessa se varsi oli niin tiukasti kiinni ja juuret niin täynnä etten edes huomannut mätääntyneitä juuria. Myös tuntui vaikealta erottaa sitä huonompaa vartta.

Tarkempi selostus historiaa:
Tullessa oli keltaisia ja ruskettuneita lehtiä ja juuret tuli ulos ruukusta. Se oli sen verran tiivis juuristo ettei oikein saanut mitään vanhaa multaa pois.
Vaihdoin pari senttiä suurempaan ruukkuun ja lisäsin multaa (oma multasekoitus) ja hetkeksi piristyi. Tein sen virheen että jätin kaksi kertaa veden aluslautaselle pidemmäksi päiväksi ja sen takia alkoi yksi kaunis varsi kokonaan kellastua.
Vaihdoin mullat viherkasvimultaan johon laitoin sekaan vähän perliittiä ja laitoin ruukun pohjalle pienen kerroksen ruukkusoraa. Myöhemmin laitoin pienempää ruukkusoraa myös kasvin pintaan kun harsosääsket pyörivät mullan lähellä. Sain vähän otettua vanhaa multaa pois kun suihkuttelin käsisuihkulla kauan juuristoa. Kaikki varret olivat tiukasti kiinni ja juuret tiukat ja sain vähän edes ilmaa juuriin. Nyt se kolmas varsi kuollut ja mätääntynyt ja ilman mitään lehtiä, mutta muista varsista puskee uutta.
Eli mitä teen tolle pehmeälle varrelle? Tai muita ehdotuksia?

2

245

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis vaihdoin mullat kaksi kertaa:
      Ekaksi oma sekoitus
      Toiseksi se viherkasvimulta juttu

    • Anonyymi

      Ensinnäkin olet nyt sitten repinyt ja raastanut sen juuria! Apua! Ihmekös että otti nokkiinsa. Ja multaakin oikein omasta sekoituksesta! Palmut viihtyvät Espanjalaisessa savessa johon sekin todennäköisesti oli istutettu. En olisi tehnyt mitään itse juuripaakulle vaan olisin istuttanut sen vain vähän suurempaan ruukkuun ,hyvälaatuiseen multaan. Mielellään aika kivennäispitoiseen. Palmumultaa? Harsosääsket tulevat mullan mukana. Kastele seuraavalla kerralla suopavedellä tai hanki nematodeja hyvinvarustellusta puutarhaliikkeestä. Palmut eivät saa kuivua kastelukertojen välissä mutta ne kastellaan mieluiten aluslautaselle ja siinä saa seistä vettä. Kesällä voit laittaa palmusi ulos. Mielellään puolivarjoo tai valoon jos ei ole kauhean paahteinen paikka.. Mutta aloita varjoisalla ettei se pala äkkinäisestä paljosta valosta.
      Pitää muistaa miten me mielletään esim. kookospalmut. Ne kasvavat yleensä rannan läheisyydessä eli siellä on vuorovesi. Se maa ei koskaan kuivu vaikka kuinka on hiekkarantaa. Eli palmut tarvitsevat jatkuvaa kosteutta. Mutta ei märkyyttä. Lautaselta ne pystyvät säännöstelemään itse veden tarpeensa. Vähiten vettä tarvitseva on vuoripalmu vaikka sekin pitää kastella suht reippaasti kun kastelee. Ja jukkapalmu ei ole palmu vaan kuuluu liljakasveihin. On markkinamiesten keksintö koko nimi. Kiiltojukka on lähin oikea nimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      319
      1369
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      327
      1307
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      104
      1077
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      971
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      767
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      631
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      617
    Aihe