Presidentinpalmu on kolmivartinen ja yksi niistä varsista on mätääntynyt eli pehmeä ja ei kasva enää mitään. Muut kaksi vartta kasvavat nyt vauhdilla uusia lehtiä. Leikkaanko sen mätääntyneen varren pois kokonaan? Mullan vaihtaessa se varsi oli niin tiukasti kiinni ja juuret niin täynnä etten edes huomannut mätääntyneitä juuria. Myös tuntui vaikealta erottaa sitä huonompaa vartta.
Tarkempi selostus historiaa:
Tullessa oli keltaisia ja ruskettuneita lehtiä ja juuret tuli ulos ruukusta. Se oli sen verran tiivis juuristo ettei oikein saanut mitään vanhaa multaa pois.
Vaihdoin pari senttiä suurempaan ruukkuun ja lisäsin multaa (oma multasekoitus) ja hetkeksi piristyi. Tein sen virheen että jätin kaksi kertaa veden aluslautaselle pidemmäksi päiväksi ja sen takia alkoi yksi kaunis varsi kokonaan kellastua.
Vaihdoin mullat viherkasvimultaan johon laitoin sekaan vähän perliittiä ja laitoin ruukun pohjalle pienen kerroksen ruukkusoraa. Myöhemmin laitoin pienempää ruukkusoraa myös kasvin pintaan kun harsosääsket pyörivät mullan lähellä. Sain vähän otettua vanhaa multaa pois kun suihkuttelin käsisuihkulla kauan juuristoa. Kaikki varret olivat tiukasti kiinni ja juuret tiukat ja sain vähän edes ilmaa juuriin. Nyt se kolmas varsi kuollut ja mätääntynyt ja ilman mitään lehtiä, mutta muista varsista puskee uutta.
Eli mitä teen tolle pehmeälle varrelle? Tai muita ehdotuksia?
Presidentinpalmun yksi varsi mätänee
2
197
Vastaukset
- Anonyymi
Siis vaihdoin mullat kaksi kertaa:
Ekaksi oma sekoitus
Toiseksi se viherkasvimulta juttu - Anonyymi
Ensinnäkin olet nyt sitten repinyt ja raastanut sen juuria! Apua! Ihmekös että otti nokkiinsa. Ja multaakin oikein omasta sekoituksesta! Palmut viihtyvät Espanjalaisessa savessa johon sekin todennäköisesti oli istutettu. En olisi tehnyt mitään itse juuripaakulle vaan olisin istuttanut sen vain vähän suurempaan ruukkuun ,hyvälaatuiseen multaan. Mielellään aika kivennäispitoiseen. Palmumultaa? Harsosääsket tulevat mullan mukana. Kastele seuraavalla kerralla suopavedellä tai hanki nematodeja hyvinvarustellusta puutarhaliikkeestä. Palmut eivät saa kuivua kastelukertojen välissä mutta ne kastellaan mieluiten aluslautaselle ja siinä saa seistä vettä. Kesällä voit laittaa palmusi ulos. Mielellään puolivarjoo tai valoon jos ei ole kauhean paahteinen paikka.. Mutta aloita varjoisalla ettei se pala äkkinäisestä paljosta valosta.
Pitää muistaa miten me mielletään esim. kookospalmut. Ne kasvavat yleensä rannan läheisyydessä eli siellä on vuorovesi. Se maa ei koskaan kuivu vaikka kuinka on hiekkarantaa. Eli palmut tarvitsevat jatkuvaa kosteutta. Mutta ei märkyyttä. Lautaselta ne pystyvät säännöstelemään itse veden tarpeensa. Vähiten vettä tarvitseva on vuoripalmu vaikka sekin pitää kastella suht reippaasti kun kastelee. Ja jukkapalmu ei ole palmu vaan kuuluu liljakasveihin. On markkinamiesten keksintö koko nimi. Kiiltojukka on lähin oikea nimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1065093Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774398Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1704315Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893505Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163244Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142952Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa372933Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä72816Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542678Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291864