Haapajärviset pelkäävät pakkoliitosta johonkin naapurikuntaan, kun heidän taloutensa on heikko.
Nivala on ainoa suurempi naapurikunta. Muutama vuosi sittenhän Nivalan ja Haapajärven kuntaliitosta harkittiin.
Miten olisi nyt? Nivala saisi Itäkeskuksen. Kelpaisiko kylkiäinen? Tietysti tosipuheessa tasavertainen liitoskumppani.
Kelpaisiko Nivalalle Haapajärvi?
5
735
Vastaukset
- Anonyymi
Haapajärvi olisi liian huono liitoskumppani, vaikka onkin asukasluvultaan pienempi näitä nykyjä. Haapajärvi on kuitenkin keskustanäkymältään kaupunkimaisempi ja monin verroin muutenkin kauniimpi pitäjä, mitä Nivala. Luulisin, että jos nämä kunnat liitettään yhteen, niin Nivala tulee väistämättä jäämään Haapajärven varjoon. Ja mikä kunnan uudeksi nimeksi. Haapajärviset tuskin haluavat olla nivalaisia ja nivalaiset taas ovat erittäin ylpeitä kotikunnastaan. Eli kummankaan kunnan nimeä ei voisi ottaa kunnan nimeksi, vaan se pitäisi keksiä ikään kuin tyhjästä. Ja siitähän tultaisiin riitelee pitkä tovi. Ei siis Nivalaa ja Haapajärveä yhteen.
- Anonyymi
Onhan se nyt päivän selvää että haapajärvi on paljon rumempi jo keskustastakin.Muutenkaan tuommosta kuolevaa tuppukylää ei kannata ottaa käsikynkkään.Pysykööt ne teenjuojat omalla tontillaan me ei toisiamme tarvita mihinkään.Ei rajoja ole turhaan keksitty kunnille ja valtioillekkaan on hyvä että on erilaisia kaupunkeja ja valtioita niin on kaikille erilaisille semmonen paikka missä kokee että muitakin samalaisia.turha tasapäistää kaikkia ja kuvitella että sulautetaan.Jo naapurikuntalaisetki liian erilaisia ei voi väkisin ja väkivalloin toimia ja pakottaa erilaisia yhteen.
- Anonyymi
Kyllähän Haapajärven liittyminen Nivalaan olisi tuhon alku. Haapajärvi vaan on kaikessa jäänyt jälkeen kehityksessä, väestö vanhaa, rakennukset homeisia, talous kuralla, ts ei mitään hyvää.
- Anonyymi
Haapajärven talous kohenee kun tulee ihan rutosti tuulimyllyjä! Otetaan vaan se nivalan sivukyläksi ja sijoitetaan sille puolelle kaikki tuulivoima nii ei tänne tartte, mut saadaan silti osa rahoista 😁
- Anonyymi
Liitetystä kunnasta häviää kaikki palvelut muutamassa vuodessa. Suomi on täynnä esimerkkejä. Soittakaa vaikka jollekin ylistaroraiselle ja kysykää kannattiko liitos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135203
- 675014
- 904084
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753590Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603168- 432771
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521894- 381750
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371608