Kannattaisi pysyä edes suomenkielessä instakirjoituksissaan toi Marttiina.
Aina sama kun hän yrittää väkisin englanniksi jotain vääntää🤣🤭😉
Jotkut eivät vain opi!
Aina sama kun hän yrittää väkisin englanniksi jotain vääntää🤣🤭😉
Jotkut eivät vain opi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jospas nyt sinäkin vaikka katsoisit Olympialaisten avajaisia ja unohtaisit hetkeksi koko suolipalstan.🇫🇮
Ainoastaan idiootit seuraavat urheiluspektaakkeleita.
Urheilukisat ovat suuri harhautus ja täysin turha jäänne antiikin ajalta.
Joutais lopettaa kaiken kilpaurheilun. Täysin turhaa ja typerää toimintaa.
Että katsele vaan keskenäsi ja painu pois palstalta!
Jaxuhalit!
Jaa,onko Martina mukana sinivalkoisissa?😁
Juu Mara on sinivalkoisten lipunkantaja, Marbella oli vaan hämäystä kun lähti Tokioon.
Minäkin huomasin Martina ihan siinä lipun kantajan vieressä,hienoa Mara🤣
Siihenpä se jääkin..
Martinan enklanti on Ahti karjalaisen tyyliä: " Tuu tii tu töötti tuu". Kuin on auringonlaskukin Martinan englannilla; "The sun is going down".
Siinä näkee tämän naisen koko kuvan, ei kielitaitoa ( itse opittua enkkua ) ei sivistystä, ei mitään koulutusta mihinkään, siis täysi moukka !!!
Näin sanoo rouva 50
Haukkuu toisia moukaksi.
Mites se sun kielitaito, laitas lyhyt näyte vaikka englanniksi tulemaan
Mikäs sinä olet vaatimaan keneltäkään mitään näyttöä. Jos Martina haluaa itsensä pelleksi niin olkoot.
Huvittavaa
Ei ihme, että meillä suomalaisilla on huono kielipää, mutta aloittaja sai aiheen taas mollata. Eihän meillä kaikilla näytä olevan suomenkielen oikeinkirjoituskaan hallussa🤣😂
Ei varsinkaan Martinalla😏
Koulussa oppii kieliäkin, suosittelen koulunkäyntiä!
Suomalaisen ei tarvitse puhua tai kirjoittaa puhdasta englantia, siis natiivi enkkua.
Maailmalla tulee ymmärretyksi kyllä vaikka englanti sujuisi vähän heikomminkin.
Näinhän se on, sitten on vielä britti englanti ja esim amerikan englanti, sanoissa ja sanonnoissa on helvetisti eroja.
Ap voisi antaa meille kaikille englanninkielen näytteen, kirjoittamalla englanniksi vaikka Martinasta lyhyen esseen.
Katsotaan kuinka nappiin se hänen enkku sujuu.
kaikkihan me puhutaan kieltä omalla tyylillämme.
Koulunkäynti olisi voinut auttaa Martinaa tässäkin asiassa, tyhmä pää ja tyhmänä pysyy.
Puhuminen on eri asia kuin kirjoittaminen. Puhua voi miten vain vaikkei osaakaan, mutta jos kirjoitat englanniksi esim. kaupalliseen instaan, olisi toivottavaa että kirjoittaisit oikein ja esim. sanojen oikeinkirjoituksen tarkistaminen on tehty nykyään kaikille erittäin helpoksi, se vaatii vain vähän vaivaa itseltä.
Joko saadaan pian lukea se sun englanninkielinen lyhyt kirjoitus Martinasta?
Vai eikö se englanti sujukkaan sinulta?
Juuri näin!Vaikka olen opiskellut kieliä niin joskus putää varmistaa miten joku sana kirjoitetaan,ainakin jos laitan tekstin vaikka instaan.Esimerkiksi ranskassa ja englannissa on sanoja joita ei usein kirjoita vaikka niitä ehkä puheessa käyttää.
Jos on pakko instassa leikkiä parempaa ja fiksumpaa kun mitä on niin voisi Martinakin tarkistaa ennen kuin julkaisee.Tai sitten vaan vääntää sitä tuttua "Martina" suomea😅sekin vissiin välillä aika vaikeaa hyvinvointigurullemme...
Pitää🤭
Ei näytä sujuvan englanti stalkkerilta.
Parempi pitää silloin mölyt mahassaan.
One who plays with the cat must bear the scratches.
Onneksi Martinalla riittää rohkeus, kirjoittaa vaikka tulisikin kirjoitus virhe aloittajan saivartelun herättäjäksi. Olen sitä mieltä, että virheistä oppii ja virheen voi korjata jos on tarpeen. Kannustan kaikkia yrittämään elekieli ja kuvapiirrokset auttavat jos sanat ovat kateissa.
Virheistä oppii. Juu, mutta muija on nelikymppinen, luulisi jo olevan oppinut virheistä. Mutta kun ei, ei sitten missään asiassa.
Martiinahan osaa uida joten Enkku on sitä kun vedestänoustaan.
Santander hakee saatavansa aina.
Martiinallahan on asunto yksiö jonne hän juuri sai avaimetkin,Pankinrahalla.
Saahan se Martina kirjoittaa instaansa englantia, mutta kun se ei osaa.
Kun ymmärtäisi, että on parempi pysyä ihan äidinkielessä, joka sekään ei tosin Martinalta suju, mutta sentään paremmin, kuin englanti. Tekee itsensä naurettavaksi tuolla pelle-enkullaan, nelikymppinen kirjoittaa huonommin vierasta kieltä, kuin ala-asteikäinen.
Se on just noin.
Voi voi kyllä jonkun päivä menee ihan förbii yhden lauseen virheen vuoksi. Elämä kielioppi ja sanakirja kourassa on ahdistavaa.
Monen vempeleen käyttöohjeet on käännetty jollain kääntäjällä ja todellain saa arvata mitä ohjeella tarkkoitetaan. Minun päiväni ei noista käännöksistä mene sekaisin, miten käykään aloittajan🤣