Seuraava presidentti

Kansan suosikki nyt on Olli Rehn. Ei siis enää Sanna Marin. Sanna on nyt pudonnut kolmoseksi. Suomalaiset eivät halua presidentiksi mitään tiuskijaa.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008143148.html
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Nyt mediat alkaa hekuttaa Rehniä, näinkö ihmisten mieliä muokataan? Jostain syystä minua koko Olli Rehn jotenkin vain puistattaa, politiikan palkkioviroissa maritoitunut mitättömyys. Onko tosi että ei parempaa löydy?

Äänestä
  • Ei ainakaan noista kolmen joukossa olevista.

    Äänestä

  • Mediat on hehkuttanut Sanna Marinia hallituskauden alusta alkaen. Minua on jostain syystä puistattanut ajatus, että Marin olisi pitkäaikainen pääministeri tai presidentti. Viimeisen kahden vuoden aikana on kansa huomannut, että Sanna Marin ei ole pätevä pääministeriksi, saati sitten presidentiksi. En pidä pätevänä myöskään Pekka Haavistoa eikä vihreistä pitäisi koskaan tulla Suomeen pääministeriä eikä presidenttiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mediat on hehkuttanut Sanna Marinia hallituskauden alusta alkaen. Minua on jostain syystä puistattanut ajatus, että Marin olisi pitkäaikainen pääministeri tai presidentti. Viimeisen kahden vuoden aikana on kansa huomannut, että Sanna Marin ei ole pätevä pääministeriksi, saati sitten presidentiksi. En pidä pätevänä myöskään Pekka Haavistoa eikä vihreistä pitäisi koskaan tulla Suomeen pääministeriä eikä presidenttiä.

    Ei ole Marinilla edellytyksiä eikä Haavistollakaan, niin että heistä on aivan turha puhua presidentin tehtävän yhteydessä. Kannattaisi selvittää tehtäväkuva ensin, ennen kuin alkaa sopivaa ihmistä siihen miettimään. Ei tämä ole mikään missikisa tai muukaan vastaava.

    Äänestä

Sannan suosio on romahtanut. Viimeksi oli ykkönen. Kuka haluaisi nähdä presidentin huutavan pää punaisena hävetkää?

Äänestä

Jos joku kannattaa Sanna Marinia presidentiksi, niin silloin ei ole ainakaan presidentin toimenkuva hallussa. Ei presidentti ole vielä pelkkä kiiltokuva ja nauhan leikkaaja avajaisissa. Kannattaa ensin ottaa selvää asioista.

Äänestä

Marinin pitää ensin hoitaa pääministerin hommat Marin II,III ja IV hallituksissa, sen jälkeen pressana pari kautta.

Äänestä
  • Toivottavasti - ja todennäköisesti - Marin putoaa pois ministerin pallilta. Ei Suomessa tarvita hänen kaltaista ministeriä eikä missään tapauksessa kiukuttelevaa, yhteityökyvytöntä, presidenttiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivottavasti - ja todennäköisesti - Marin putoaa pois ministerin pallilta. Ei Suomessa tarvita hänen kaltaista ministeriä eikä missään tapauksessa kiukuttelevaa, yhteityökyvytöntä, presidenttiä.

    Lapselliset kiukuttelijat löydät oikeisto-oppositiosta, setämiesten lapsellinen kiukuttelu on kestänyt eduskuntavaalien tappiosta saakka.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lapselliset kiukuttelijat löydät oikeisto-oppositiosta, setämiesten lapsellinen kiukuttelu on kestänyt eduskuntavaalien tappiosta saakka.

    Lapselliset kiukuttelijat kirjoittelevat "setämiehistä" vaikka eivät edes aavista ketä kirjoittelijat ovat.

    Äänestä

Ei ole Rehnistä eikä Marinista pressaksi. Ihan pelottaa, kun valovoimaista henkilöä ei ole, Haavistokin pilannut mahkunsa töpeksimällä. Kuka sitten? Itse en kyllä näistä päivänpolitiiassa pullistelevista laittais yhtäkään edes ehdolle.

Äänestä
  • Onhan se niin, että media myllyttää jonkun esille ja sitä sitten äänestetään. Niinistö täyttänyt hyvin paikkansa ja en osaa noihin saappaisiin oikein ketään asettaa. Ei kuitenkaan millään poikkeuslailla Niinistölle jatkoa, päästetään jo siviiliin, hän on panoksensa antanut Suomelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan se niin, että media myllyttää jonkun esille ja sitä sitten äänestetään. Niinistö täyttänyt hyvin paikkansa ja en osaa noihin saappaisiin oikein ketään asettaa. Ei kuitenkaan millään poikkeuslailla Niinistölle jatkoa, päästetään jo siviiliin, hän on panoksensa antanut Suomelle.

    Juuri niin. Ei Suomessa nyt tunnu presidenttiainesta löytyvän. Jospa jotain ilmestyisi " musta hevonen", kuten Ahtisaari aikanaan.

    Äänestä

SuperSanna ei ole enää kansan suosikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kansan suosikki nyt on Olli Rehn. Ei siis enää Sanna Marin. Sanna on nyt pudonnut kolmoseksi. Suomalaiset eivät halua presidentiksi mitään tiuskijaa.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008143148.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu