Mite kaua jaksaa vielä hinnitellä ennenku lähtee pois?
Millo itsari?
5
202
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Viestisi oli lyhyt, etkä kertonut tilanteestasi oikeastaan mitään. Joka tapauksessa itsetuhoisista ajatuksista kannattaa keskustella ammattilaisen kanssa, ja ne on toki hyvä ottaa puheeksi myös oman lähipiirin kanssa.
On olemassa auttavia tahoja, joissa voi keskustella tilanteestaan anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Tässä pari linkkiä, joista voi saada keskusteluapua sekä vinkkejä muuhunkin avun hakemiseen.
Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esim. kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Maanataista torstaihin klo 15-19 Tukinetissä on Solmussa-chat, jossa voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliajassa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
En että olisi akuutti hätä asian suhteen. Nyt kuitenkin meni yli 10v siitä kun asetin itselleni tavoitteen "jos en löydä itselle suhdetta nii teen itsarin". Tämä ei täysin onnistunut vaikka ei täysin epäonnistunutkaan. Heitin vain ääneen mietteen että mitä muita motivaatioita elossa olemiseeen esim skitsofreenikko voi hakea.? Joskus kyrsii.
- Anonyymi
Sipsi on hyvää
- Anonyymi
Kehitetään juonta
Apua on saatavilla. Soita tähän numeroon
010 195 202
Finland Suicide Helpline
Finland Suicide Helpline
suicide.org
Apu olla saatavilla. Reseptilääke nimeltä aa niin en olekaan tohtor. Eisemitn. Hoitajalle varmaan terveyskes. Esmes
- Anonyymi
No jaksaa jaksaa. Katon kisoja. Heräsin taas viideltä ahdistuksee ja katoin kisoja pari tuntii kunnes nukahdin.
Alkanu huippaa pahasti välillä tänä kesänä. Pitää heittää pitkäksee lattialle ettei tipahda.
Kyl se siit pikkuhiljaa itteksee loppuu. Oottelet vaa rauhassa. Ei mikää kiire enää mihinkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447776
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/734819Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593849Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu743737- 983549
- 553183
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod723156Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342568IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112192- 521668