Millo itsari?

Anonyymi

Mite kaua jaksaa vielä hinnitellä ennenku lähtee pois?

5

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Viestisi oli lyhyt, etkä kertonut tilanteestasi oikeastaan mitään. Joka tapauksessa itsetuhoisista ajatuksista kannattaa keskustella ammattilaisen kanssa, ja ne on toki hyvä ottaa puheeksi myös oman lähipiirin kanssa.

      On olemassa auttavia tahoja, joissa voi keskustella tilanteestaan anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Tässä pari linkkiä, joista voi saada keskusteluapua sekä vinkkejä muuhunkin avun hakemiseen.

      Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esim. kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Maanataista torstaihin klo 15-19 Tukinetissä on Solmussa-chat, jossa voi keskustella päivystäjän kanssa reaaliajassa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Näin korona-aikaan myös etävastaanotto on mahdollista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        En että olisi akuutti hätä asian suhteen. Nyt kuitenkin meni yli 10v siitä kun asetin itselleni tavoitteen "jos en löydä itselle suhdetta nii teen itsarin". Tämä ei täysin onnistunut vaikka ei täysin epäonnistunutkaan. Heitin vain ääneen mietteen että mitä muita motivaatioita elossa olemiseeen esim skitsofreenikko voi hakea.? Joskus kyrsii.


    • Anonyymi

      Sipsi on hyvää

      • Anonyymi

        Kehitetään juonta

        Apua on saatavilla. Soita tähän numeroon
        010 195 202
        Finland Suicide Helpline
        Finland Suicide Helpline
        suicide.org

        Apu olla saatavilla. Reseptilääke nimeltä aa niin en olekaan tohtor. Eisemitn. Hoitajalle varmaan terveyskes. Esmes


    • Anonyymi

      No jaksaa jaksaa. Katon kisoja. Heräsin taas viideltä ahdistuksee ja katoin kisoja pari tuntii kunnes nukahdin.

      Alkanu huippaa pahasti välillä tänä kesänä. Pitää heittää pitkäksee lattialle ettei tipahda.

      Kyl se siit pikkuhiljaa itteksee loppuu. Oottelet vaa rauhassa. Ei mikää kiire enää mihinkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 157
      3991
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      92
      3362
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      99
      2730
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      284
      2575
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2316
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      152
      2063
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      6
      1674
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1059
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1038
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      899
    Aihe