Ongelma emon päivityksen yhteydessä

Anonyymi

Päivitin juuri uuden emolevyn, tietokone ei mene päälle. Voiko ongelma olla siinä kun Power supplistä tulee 12pin johto joka menee emoon, mutta emossa paikka on 24pin.

15

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntemattomat ovat tuntemattoman emolevyn ongelmat, sano.

      • Anonyymi

        ...kuten myös tuntemattoman power supplin....


    • Anonyymi

      Tottakai voi.

    • Jos virtalähteessä ei ole 24pin virtajohtoa niin sitten se ei ole yhteensopiva emolevysi kanssa. Eli aika ostaa yhteensopiva virtalähde.

      Hiukan googlaamalla vaikuttaa siltä että emolevyn 12-pin liitäntä on aika harvinainen ja epästandardi, se saattaa löytyä joistakin (vanhemmista) valmiskoneista.

    • Anonyymi

      W10 mikään toimi, ihan paska!

    • Anonyymi

      Virtalähde on täysin yhteensopimaton. Mikäli emolevy vaatii 24-pin 8-pin -liitännät toimiakseen, niin se vaatii ne. Eli hanki sellainen virtalähde, mistä löytyy tarvittavat liittimet.

    • Anonyymi

      Minulla 12 pinninen liitin menee näyttöohjaimelle, eli 2x6 pinniä, jotka voi myös eroittaa toisistaan.

      • Joissakin oudoissa emolevyissä/virtalähteissä on yhtenäinen 12-pin liitin.

        Eli tämän erottaa tuosta näytönohjaimen 6 6 liittimestä siitä että se on yhtenäinen eikä kahdessa osassa.


    • Anonyymi

      Pakko kysyä että onko kyseessä tällainen liitin, vai joku muu, ja jos, niin minkä näköinen se on?

      http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/atpic.jpg

      Sillä omaan mieleeni ei tule mitään muuta kuin tällaine 12-pinninen emolevyllä oleva liitin, ja kyseessä on erittäin vanha AT-emolevyjen liitäntä, jota nykyisissä ATX -tyyppisissä emolevyissä ei ole..

      Nykyään kun ATX -tyyppisissä emolevyissä on useita liittimiä virransyöttöä varten, eli iso 24-pinninen järjestelmän virransyöttö, jonka lisäksi on vielä 4 4 tai 4 4 4 tai 4 4 4 4 erillinen lisävirransyöttä CPU:lle...

      • Anonyymi

        Tuo kuva on ikivanhasta AT-virtalähteen liittimistä. Noita ei ole emolevyiltä löytynyt pieneen ikuisuuteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo kuva on ikivanhasta AT-virtalähteen liittimistä. Noita ei ole emolevyiltä löytynyt pieneen ikuisuuteen.

        Niin, ei ymmärtääkseni tarvitse toistaa jo kirjoitettua:

        ..."kyseessä on erittäin vanha AT-emolevyjen liitäntä, jota nykyisissä ATX -tyyppisissä emolevyissä ei ole.."...



    • Tarvitset yhteensopivan ATX-virtalähteen, jonka sitten pitäisi sopia siihen koteloon, tai joudut muuten uusimaan tämänkin.

      Toivottavasti "kokeilu" ei hajottanut uutta emolevyä.

    • Anonyymi

      Aivan liittmestä riippumatta, mutta jos virtalähteen liittimet eivät yksinkertaisesti vain sovi emolevyllä oleviin liittimiin, niin se tarkoittaa vain sitä että virtalähteen teho tuskin riittäisi ko. emolevyn tarpeisiin, enkä näin ollen lähtisi missään nimessä leikkimään tällaisten uhteensopimattomien komponenttien kanssa, koska seuraukset voisivat olla mielenkiintoiset...

      Halvimillaan uusi PSU ei kovin montaa kymppiä maksa, josta, edelleen, vain miettimään että haluaako laadusta ja luotettavuudesta maksaa.

    • Anonyymi

      Tässä olisi hyvä käyttää omaa järkeäkin hyödyksi. Näet emolevyssä 24-pin liittimen, mutta virtalähteestä tuleekin 12-pin. Onko tässä jonkinlainen ongelma? Minusta ainakin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6318
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5247
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe