tuulelle kun joudut lähtemään autolla muun liikenteen sekaan ??
Luulet varmasti että muut eivät osaa ajaa ja yms. eli vika on muissa autoilijoissa.
Oletko koskaan ajatellut että vika voi olla omien korvien välissä.
Luulet varmasti että muut eivät osaa ajaa ja yms. eli vika on muissa autoilijoissa.
Oletko koskaan ajatellut että vika voi olla omien korvien välissä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaan ajaessa yleensä rentoudun ja ajattelen että kiva kun täällä onm muitakin.
minähän nautin ajamisesta, etenkin hyvällä kelillä:)
En pidä itseäni ollenkaan ylivertaisena kuljettajana, olen hyvin kriittinen itseni ja toimintani suhteen.
Kyllä tällä huumorintajulla monestikin olen ajatellut, että korvien välissä on vikaa.....vaan kelläpä ei olisi;D
Mutta ilman rohkaisua en uskalla lähteä.
Pieni ryyppi ikäänkuin laukaisee jännityksen ja reaktiokykykin paranee.
Täällähän väitettän koko ajan sitä, että ne, jotka ajavat vähän hitaammin, eivät osaa ajaa ja ovat pahimpia liikenteen riskitekijöitä.
Tästä jo tulee pahalle päälle ja sitten kun lähtee ajamaan, huomaa hyvin pian, että mitä pidemmälle kevät edistyy, sitä villimmäksi käy meno tiellä.
Moni täällä sanoo, että jos puskurissani roikutaan, niin aja sitä karkuun ja jätä se kauas taakse.
Tämä filosofia ei istu minuun ollenkan, sillä en ala ajamaan muiden ehdoilla, vaan omilla ehdoillani, mikä tarkoitttaa, että ajan tilannenopeutta.
Myöskään hyvä kesäkeli ei tarkoita sitä, että silloin voi aina ajaa ylintä sallittua nopeutta.
Olemmehan oppineet, ettei liikennemerkki voi näyttää sitä oikeaa nopeutta, vaan kuskin on itse tajuttava keliin ja olosuhteisiin sopiva vauhti.
Tästä se hankaus sitten tulee, kun erät haluaa aina ajaa ylintä nopeutta ja pikkuisen mielellään ylikin, heillä kuumenee tunteet, jos joku ajaa kykyjensä mukaista sopeutettua ajonopeutta.
Sitten ikäänkuin kostaakseen ja opettaakseen aletaan ajamaan puskurissa kiinni ja kokeilemaan edessä ajavan hermoja.
Sitten kun viimein ohitetaan, kostetaan ohitetulle ajamalla tämän eteen ja vilautetaan keskisormea, että tämmöistä se tämä liikennekulttuuri on.
Jos minun perässäni joku alkaa roikkumaan liian lähellä ajan tasan tarkkaan sallittua nopeutta (siis jos olosuhteet ovat sellaiset, että sillä voi ajaa). Kitukoon siellä vauhtihalussaan niin kauan, kunnes tulee sopiva ohituspaikka. Mitä enemmän siellä takana hermostutaan, sen hauskempaa minulla on. Ilmeisesti niillä kaahareilla ei ole varaa kelloihin, kun rahat kuluvat bensaan, jota kuluu hukkaan turhissa kaasutteluissa. Kellon avulla matkaan voi lähteä niin ettei tule matkalla kiire.
Muistakaa ajaa sitten niin reunassa että pääsen vauhdilla ohi. Jos on pakko nysvätä, tulee myös pitää latu auki, ettei meidän paremmilla autoilla ajavien tarvitse kärsiä ja tuskailla.
Muussa tapauksessa nysvärille tulee äkkiä nenä kipeäksi!
juu latu on auki, olen reunassa ja vieläpä jarrutan, kun olet rinnalla (nimittäin jos vauhdin hiljentäminen ei häiritse takana olijoita) ;-)
Eli älykkäällä on sittenkin vikaa korvien välissä. Tänne palstallekin tulee kouluttamaan muita kotipoliisina.
Eilen jo sheriffi poisti sun raivokohtaukset.
Siivoa siis kielenkäyttösi, sillä se on painokelvotonta tekstiä.
Tarkista myös asenteesi liikenteessä, sillä se on sangen ylimielinen ja ääliömäinen.
Sitäpaitsi en usko, että sinulla todellisuudessa mitään loistoautoa onkaan, sillä äveriäät herrat ei vaivautuisi täällä sitä mainostamaan.
Pikemminkin kuulut ryhmään, joka ajaa keskitasoista vanhemmalla autolla,ja joilla on vaan pirunmoinen pätemisen tarve ja näyttämisen halu.
Kotipoliiseja kyllä teillä riittää, joten en varmasti ole ainoa yksilö.
Kun näkee sitä kohellusta, ei mitenkään voi olla hillitsemättä itseään, vaan valoja täytyy räpyttää, sireeniä soittaa ja hätävilkkujakin vilkuttaa.
Eikös se turvallisuushakuisuus ole älykkyyttä.
Miten se voi olla tyhmyyttä, paitsi tietoinen tyhmyys, joka voi olla myös älykkyyttä.
Minulla on tuo leikki-ikä jo ohi, joten ei tarvitse sillä vauhdilla ainakaan näyttää pätemisen tarvettaan.
Vaikka itsellä pinna kestää, niin takapenkillä uinuva koirani (jonka takia mutkat ja käännökset ajan rauhallisesti)on kovin äkkipikainen. Joten älä ainakaan minun autooni tule uhittelemaan.
on vain nopeus suurin sallittu 10. Menköön ohi kun pääsee. En helpota enkä vaikeuta ohitusta. Ajan "omilla ehdoillani".
Eilen joku "jarru" körötteli 60 kmh rajoituksella viittäkymppiä. Mutkatie, ei ohituspaikkoja. No, kun en halua että muut määräävät mikä olisi toisillekin sopiva nopeus, ajoin mielenosoituksellisesti suhteellisen lähelle tätä 323-kuskia (en vaarallisen lähelle kuitenkaan).Jotta nostaisi edes suurimpaan sallittuun.
Mitäs sitten? No tämä pelle rupeaa ruiskimaan tuulilasinpesunestettä. Pesi siinä lasejaan kahden kilometrin matkan, luullen ilmeisesti että se häiritsisi minua. No, väärässä oli. Kun huomasin mistä on kyse, ajoin vieläkin lähemmäs. Sain näin pestyä samalla litkulla omankin tuulilasini :) Oli vielä vahvaa masinolia hajusta päätellen, harmi että se tuon parin kilometrin aikana ehti ilmeisesti jarruttelijan säiliöstä loppua.
Ohi en päässyt, joten jouduin ajelemaan viitisen kilometriä hieman haluamaani hitaammin. Eipä se mitään sinänsä haitannut, enpä minä koskaan ajansäästön takia "lujaa" aja. Ajan vaan mielestäni järkevää ja luonnollista vauhtia, joka joskus on yli rajoituksienkin.
No, saatiinpa vaan hyvät naurut kun huomattiin mistä on kyse. Kaikenlaisia sitä onkin.
Sanoppas kotipoliisi, miksi sinua niin kovasti kiinnostaa muiden tekemiset? Etkö sinä voisi ajella sielä liikenteessä ihan rennosti ja keskittyen omaan ajamiseesi. Jos joku menee ohi, anna mennä! Ei se sinulta ole pois.
Nuo valonvilkuttelijat ja vastaavat pellet ovat kai niitä samoja, jotka kerrostaloissa hakkaavat seiniä kun joku käy yöllä kusella. Hankkisitte elämän, pellet!
No jos minun takanani on joku mutkaisella tiellä, varsinkin jos on ohituskielto, niin ajelen kyllä suurinta sallittua (ja hivenen yli), jotten häiritse kenenkään matkantekoa liikaa. Pimeällä saatan jopa piipahtaa bussipysäkillä, jotta hätäisemmät pääsevät ohi, jollei muunlaista ohituspaikkaa löydy. Kallista tuulilasinpesunestettä en kyllä rupea muille jakamaan.
Ei minulla ole mitään sitä vastaan, että joku minut ohittaa, kunhan se tapahtuu oikeaoppisesti, eikä niin, että ohitetaan vaikkapa keltaisella sulkuviivalla, tai siten, että kurvataan niin eteen, että säikähdän ja joudun jarruttamaan.
Valoja vilkutetaan, koska valojen pito kuuluu kaikille, mikäs yksinoikeus se on ajaa pimeänä ?
En asu kerrostalossa, mutta joskus olen asunut.
Silloin kun asuin, piti hakata seiniä, koska joillakin oli tapana elämöidä yökaudet ja päivät nukkua.
Eihän semmoinen sovi rauhaa rakastavalle naapurille seinän takana ollenkaan.