10 pisteen kysymys.
Mistähän suurin osa Suomen sähköstä tulee??
Tuleeko se.
A) Suomesta
B) Venäjältä
C) jostain muualta.
Jos vastasit B niin onneksi olkoon sait 10 pistettä ja papukaija merkin.
Nyt miettikää tilanne jossa Suomessa kaikki autot ovat sähköllä kulkevia ja pakkasta on - 35c astetta lunta on pirusti ja Itä naapurimme päättää kiristyksen takia katkaista sähköt ja kaasun euroopasta niin ei taida sähkö riittää.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008156249.html
Sähkö ja sähköautot.
5
105
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt varmaan joku tulee ulisemaan sitä, että bensaa ostetaan Venäjältä mutta aina voi kysyä norjaltakin öljyä
- Anonyymi
Rahalla saa ja hevosella pääsee !
Korpela - Anonyymi
Niinpä.
Juuri tuon takia kannattaa AINA olla mahdollisimman hyvissä väleissä ainoan ja ikuisen suurvaltanaapurimme kanssa!
Mutta ruotsinmielinen eli suomalaisvastainen eliittimme ja sen lakeijat tekevät kaikkensa, jotta olisi huonot suhteet?!
Kuulutko sinäkin suomalaisvastaiseen joukkoon?- Anonyymi
Parempi finni mehtässä kuin 10 perseessä !
Carl-Gustaf
Ja mikä on totuus?
"Suomi ei ole sähköntuotannon suhteen omavarainen, vaan sähkön nettotuonnilla katetaan noin 5 % energian kokonaiskulutuksesta. "
https://www.eurojatalous.fi/fi/blogit/2021/kuinka-riippuvainen-suomi-on-tuontienergiasta/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1453122Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472448Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462353- 982005
- 241883
- 281596
- 221594
- 1531434
- 341233