Ruotsinkieliset kielikylvyt hävittävät suuren osan suomenkielisten lasten suomen kielen sanavarastosta. Lapsen äidinkielen sanavarasto köyhtyy.
Kielikylpy hävittää lasten sanavaraston.
Anonyymi
48618
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kielikylvyn tiedetään päinvastoin vahvistavan lapsen oman äidinkielen hallintaa.
Joten mitäpä jos lopettaisit jo höpöpuheet aiheesta.
Tuohon+väitteeseen+ei+löydy+mitään+tieteellistä+tukea.
Ns.+kielisuihku,+ts.+max+15+%+vieraskielistä+opetusta+tuskin+(?)+vielä+traumatisoi+tai+aiheuttaa+kielten+sekoitusvaikutusta+ja+keskeisen+äidinkielen+sanavaraston+katoamista,+mutta+tästäkään+ei+ole+kattavaa+tutkimusta.
Miksi+kielisuihkun+ta+kielikylvyn+pitäisi+olla+useimmille+hyödytön+ruotsi?
Vain+RKP+ja+Folktinget+ajavat+ruotsin+kielikylpyjä,+joten+puolueen+rasistisen+perinteen+piilotavoitteilta+tuskin+voi+välttyä.
RKP+on+kuulemma+kieltänyt+suomen+kielikylvyt+ruotsinkielisille.
Nimenomaan löytyy. Kun tutustut kielikylpytutkimukseen, niin voit todeta asian. Kielikylvyn käyneiden YO-tulokset ovat myös keskivertoa paremmat.
Ruotsi ei ole hyödytön kieli, vaan yksi käytetyimmistä kielistä työelämässä (yksityisissä yrityksissä myös). Siksi on luonnollista, että ruotsi on yksi kylpykieli. Kielikylpyä kun tarjotaan muillakin kielillä.
Todennäköisesti olen tutustunut kielikylpytutkimukseen perusteellisemmin kuin sinä.
Ruotsin kielikylpyjen eduista ja haitoista ei ole aukotonta ja kattavaa tutkimusta. Tällä palstalla pyörii keskusteluketju, jossa yksilöidään useampia selvityksiä, joissa tämä todetaan yhdenmukaisesti.
Kun Vaasan kielikylpyluokalla kirjoitettiin muistaakseni v. 2020 hyviä kielten arvosanoja, se kertoo siitä, että niissä on silloin ylletty kielissä tavallisten suomenkielisten lukioiden tasolle. Ko.k ielikylpyluokalla oli kuitenkin matematiikan välttäviä, heikkoja ja hylättyjä (b, a, i) arvosanoja enemmän.
Esim. Espoon Tapiolan ja Etelä-Tapiolan lukiot ovat kuuluneet vuodesta toiseen ylioppilaskirjoitusten kärkeen, kun verrataan pakollisten aineiden arvosanoja. Näillä kriteereillä kymmenen parhaan lukion joukkoon ei ole koskaan mahtunut yhtäkään kielikylpylukiota.
Todistetusti kielikylpy heikentää lapsen tärkeintä eli OMAN kielensä osaamista.
Mikä taas heikentää hänen oppimistuloksiaan koulussa. Piste.
Onko muka jonkun kielen ja vielä TURHAN kielen oppiminen tärkeämpää kuin koulumenestys!?
Suomi oli Pisan ykkösmaa, kun ruotsi oli vielä pakollinen yo:ssa. Tuolloin kieliä opiskeltiin enemmän ja kirjoitettiin vielä huomattavasti enemmän yo:ssa.
Eli pakkoruotsi ei ole koskaan estänyt suomalaisten koulumenestystä. Kun kielten opiskelun vaatimuksia on löyhennetty, ovat oppimistuloksetkin päinvastoin koko ajan laskeneet. Kieliä kirjoitetaan yo:ssa entistä vähemmän ja kielten opiskelijoiden määrät ovat noista ajoista romahtaneet.
Eli kun väität, että ruotsi heikentää oppimistuloksia, niin sinun täytyy voida em. lailla perustella väitteesi. Et voi heitellä väitteitäsi täällä miten sattuu. Se ei ole uskottavaa millään tavalla. Kerrot ts. omia mutu-tuntemuksiasi faktoina.
Pakkoruotsia on koko ajan lisätty ja vuodesta 2012 se on alkanut jo ala-asteella. Peruskoulusta pakkoruotsi jatkuu lukiossa, ammattikouluissa, ammattikorkeassa ja yliopistoissa.
Nykyään ei enää saa yhtäkään viralliseen koulutusjärjestelmään kuuluvaa tutkintoa ilman pakkoruotsin virkatutkintoa - muurarit, maalarit, keittäjät, AMK-insinöörit, tradenomit, teoreettisen fysiikan diplomi-insinöörit, matematiikan maisterit, suomenkielen maisterit, jne.
Kasvattaa monenlaisia lapsia ei tulisi lainkaan. https://www.iltalehti.fi/perheartikkelit/a/41ef8b88-0621-4a31-8fb6-412fe45b43cd
Kyllä omaa suomalaista äidinkieltä, murteita ja kulttuuria pitää yrittää säilyttää kaikin tavoin.
Pakkoruotsittajat itsekin yrittät tyrkyttää omia näkemyksiään melko härskisti.
Vain+RKP+ja+Folktinget+ovat+tuputtaneet+ruotsin+kielikylpyjä.++Niissä++on+tunnistettu+poliittisia+ja+freudenthalilaisia+piilorasistisia+tavoitteita.
Kaikkein+arveluttavimpia+ovat+verovaroilla+kustannettavat+100+%+ruotsin+kielikylpypäiväkodit,+joissa+ei+puhuta+eikä+suostuta+ymmärtämään+suomea+sanaakaan.+Taapero+tai+leikki-ikäinen+joutuu+yhtäkkiä+viettämään+suurimman+osan+valveillaoloajastaan+ymmärtämättä+puhetta.++Lapsen+kommunikointiyritykset+ja+äidinkielellä+esittämät+tarpeet+jätetään+huomiotta.+Se+herättää+turvattomuuden+tunnetta.+Lapsi+ei+saa+hyväksyntää.
Lapsi+saattaa+alkaa+oireilla,+kuten+yökastelua,+itkuisuutta,+nukahtamisongelmia,+aggressioita+tai+sisäänpäin+käpertymistä.
"Taapero tai leikki-ikäinen joutuu yhtäkkiä viettämään suurimman osan valveillaoloajastaan ymmärtämättä puhetta. Lapsen kommunikointiyritykset ja äidinkielellä esittämät tarpeet jätetään huomiotta. "
Et taida kovin hyvin tuntea kielikylvyn toimintaperiaatetta. Kielikylvyssä lapselle puhutaan kylpykieltä, mutta hänen itsensä ei tarvitse kommunikoida tällä kielellä. Lapsi saa vapaasti käyttää omaa äidinkieltään niin paljon kuin haluaa. Kielikylvyssä lapsi altistetaan vieraan kielen kuulemiselle ja kielen omaksuminen tapahtuu näin vähitellen, pehmeästi.
Meillä Espoossa ruotsin kielikylvyt ovat aina olleet suosittuja. Ruotsi on täällä tuttu kieli monelle.
Ruotsin kielikylpyjen markkinoinnissa esiintyy yksisilmäisen arveluttavaa materiaalia. Se on harhaanjohtavaa manipulointia.
Folktingetin esitteet eivät ole tutkimusta.
Ruotsia+kuulee+pääkaupunkiseudulla+harvoin,+paitsi+pakkoruotsin+oppitunneilla.+Näin+on+ollut+jo+vuosikymmeniä.
Pääkaupunkiseudulla+pakkoruotsi+on+tuttua+jokaiselle+vain+pakkoruotsin+oppitunneilta+ja+kahdella+kielellä+kirjoitetuista+katukylteistä.+Koskee+myös+Espoota.
Hieman+faktaa:
"Kaksikieliset"+Helsinki+-+650.000+asukasta,+joista+ruotsinkieliseksi+rekisteröityjä+36.000,+Espoo+n.+300.000+asukasta+-+ruotsinkieliseksi+rekisteröity+n.+21.000,+Vantaalla+"ruotsinkielisiä"+on+2,4+%.+Kaikki+puhuvat+myös+suomea+ja+useimmat+jopa+paremmin+kuin+suomenruotsin+variantteja.
Kerrotko tarkemmin, mitä tämä "harhaanjohtava manipulointi" ja postaat linkin kyseisestä materiaalista.
Ilman muuta, jos unohdetaan kertoa kielikylpyjen mahdollisista kielteistä vaikutuksista.
Kun pikkulapsi yrittää puhua suomea, päiväkotitädit ummistavat korvansa. PISTE.
Päiväkodin henkilökunta ei ummista korvia, kun lapsi puhuu omaa äidinkieltään. Lapsi saa vapaasti puhua ja henkilökunta kommunikoi takaisin kylpykielellä.
Kun ihminen oppii kielen ns. kantapään kautta, se tapahtuu juuri näin, hyvin luonnollisesti. Ilman pakotusta. Kielikylpyä on turha pelätä. Se on mainio tapa oppia kieltä.
"Lapsi saa vapaasti puhua".
Hienoa! - Suuta ei teipata.
Ei ole luonnollista, lapsen sanavarasto ei kehity, kun kielikylpytädit eivät puhu hänelle suomea.
Kun lapsen oma äidinkieli on varhaisessa kehitysvaiheessa, kielten sekoitusvaikutus on ilmeinen. Lapselta jää puuttumaan keskeistä sanastoa ja kielen rakenteet jäävät epäselviksi. Puolikielisyys voi myös heikentää lapsen myöhempiä oppimistuloksia.
Puolikielinen lapsi ei osaa kumpaakaan kieltä kunnolla.
Ongelma tunnetaan myös kaksikielisissä perheissä, joissa vain toinen vanhemmista on ruotsinkielinen.
Suomen värikäs, rikas kieli on pilattu koska omaa kieltämme ei enää kehitetä. Alkaa lyhenteet ja englannin lainasanat vilahdella laiskasti kaikkialla. Firmojenkin nimien oltava ulkolaisia.
Vaikuttaa kylmältä toiminnalta ettei ymmärtämättömän pienen lapsen tarpeista välitetä kun itseään yrittää tuoda esille asioineen äidinkielellään. Enpä oikeen tiedä.
Molemmat lapseni ovat käyneet kielikylvyn. Kumpikin on pärjännyt mukavasti. Toinen jatkoi lukioon ja asuu nykyään ulkomailla. Kielitaidosta on ollut paljon hyötyä. Toinen kävi peruskoulun ja hänkin pärjää. Mitään ongelmia en ole heidän kielen käytössään tms. havainnut. Ehkä niillä , joilla on ongelmia, on muitakin ongelmia opitun omaksumisessa. En tiedä, kun en ole tutkija. Mutta suosittelen kokemukseni perusteella.
Lapsiparat, isän pakkomielteiden takia saivat kannettavakseen ruotsin kielen opiskelun ja ylläpitämisen mukanaan tuoman taakan.
Sinähän et ole lapsia nähnytkään kuin matkan takaa.
Toinen lapsista lähti karkuun ulkomaille.
Ei hävitä. Puhut puuta heinää.
HBL - Åbo Akademin kasvatustieteen laitoksen kaksikielisyystutkimuksen professori:
Vaikka asuisin Suomen ruotsinkielisimmässä kunnassa Korsnäsissä, en pistäisi lastani suomenkieliseen kouluun. Vaarana on, että lapsi menettää keskeisen (äidinkielen) sanavarastonsa.
Mikä on tämän viestin pointti ?? Miksi joku laittaisi lapsensa Korsnäsissä suomenkieliseen kouluun ??
Totta puhut. Ei varmasti laita, koska ruotsinkielisiä on informoitu kielikylpyjen mahdollisista haitoista. RKP:n väitetään jopa kieltäneen suomen kielikylvyt ruotsinkielisille.
Yllä mainittu professoritason kommenttikin oli HBL:ssä, ei suomenkielisessä valtamediassa..
Kielikylpy on maailmanlaajuisesti hyväksi havaittu tapa oppia kieltä.
Miten on mahdollista, että se hävittää lapsen sanavaraston? Mistä löytyy tutkimus aiheesta. Kiinnostaisi nähdä se.
Tälle palstalle on tyypillistä, että keksitään itse juttuja, ja sitten kun pyytää nähtäväksi tutkimuskstuloksia, niitä ei tule ja keskustelu loppuu siihen paikkaan.
Kielikylpyä voi hyvin verrata tilanteeseen, jossa kaksikielisessä perheessä toinen vanhemmista puhuu eri kieltä lapselle kuin toinen. Eli samalla tavalla hoitaja päiväkodissa puhuu lapselle eri kieltä kuin lapsen vanhemmat kotona. Lapsi osaa luonnostaan tehdä eron siinä, kuka mitäkin kieltä puhuu. Lapsi ei sekoita eri puhujien kieltä, kun aina sama, tietty henkilö puhuu tiettyä kieltä.
Kielikylvyt pitäisi kieltää.
Suomessa+alkuperäinen+Kanadassa+kehitetty+kielikylpymalli+on+käännetty+ylösalaisin.
+On+suorastaan+rikollista+perustella+ruotsin+kielikylpyjä+Kanadan+hyvillä+kokemuksilla.
.
Kanadan+Quebecin+provinssin+englanninkielinen+väestö+ryhtyi+kokeilemaan+ranskan+kielikylpyjä,+koska+ranskan+hyvä+taito+on+siellä+tarpeellinen.+Quebecinssä+ranska+on+ainoa+virallinen+kieli+ja+asukkaista+ranskankielisiä+on+80+%.
.
Quebecissä+siis+vähemmistökieliset+järjestavät+enemmistökielen+kielikylpyjä+enemmistökielisessä+ympäristössä.+Ranskaa+kuulee+ja+näkee+koko+ajan.+Ranska+on+myös+tärkeä+maailmankieli.
.
Vaasan+yliopiston+Pohjoismaisten+kielten+laitoksella+pakkoruotsittajat+empivät+kymmenisen+vuotta+ennen+kuin+uskalsivat+lähteä+lanseeraamaan+nurinkurista+ympäri+käännettyä+kielikylpymalliaan.+Folktinget+on+ollut+asiassa+aktiivinen.
On kielikylpy sitten "nurinkurinen" tai ei, tulokset ovat olleet Suomessa erittäin myönteisiä. Kielikylvyn käyneet mm. "loistavat YO:ssa" (lähde: Ylen uutinen, postattu tälle palstalle). Heillä on keskimääräistä parempi kielitaito KAIKISSA kielissä.
Vääristelet.
Se oli Vaasassa yksittäinen kielikylpyluokan onnistuminen, ei mikään vertaileva tutkimus. Tuolloin ko. luokka nousi hyvien suomenkielisten lukioiden tasolle, mutta vain kielissä.
Ko. kielikylpyluokassa kirjoitettiin enemmän välttäviä, heikkoja ja hylättyjä arvosanoja matematiikassa.
Vertailuissa Pohjanmaan parhaat lukiot ovat olleet perinteisesti vasta sijalla 32 tai heikompia, kun verrataan neljän pakollisen ylioppilasaineen arvosanoja.
Kaupalliseen valtamediaan taitaa olla helppoa syöttää pakkoruotsittajien puolitotuuksia.
Sveko-Yle on vielä alttiimpi.
Nettifennomaanin mielestä Yle trollaa. Nettifennomaani on salaliittoteorioiden vankkumaton kannattaja. Hienoa!
Hyödyllisiä idiootteja löytynee Ylessä ja muuallakin valtamediassa.
Ja sitten ne muut....
Älyllinen epärehellisyys hyödylliset idiootit. Sitä lajia riittää.
En usko. Päinvastoin, hyvä jos jossakin päin maata kielikylpyjä.
Lapsen sanavarastoa voi lisätä satukirjoja lukemalla ja katselemalla. Myöhemmin kun itsekseen lukee, kysyy sitten sinulta mitä se ja se sana tarkoittaa. Lukiessa sanavarasto rikastuu.
Pisatulokset laskee , ruotsinkieltä yhä pakkosyötetään .
Ruotsalaiset ja Suomen ruotsinkieliset koululaiset ovat perinteisesti pärjänneet PISA-testeissä suomenkielisiä suomalaisia huonommin.
Toki pakkoruotsi on vienyt koululaisten resursseja aiemminkin, mutta aiemmin pakkoruotsi sentään alkoi vasta yläasteen 7. luokalla eikä siinä vaiheessa enää haitannut luku- ja kirjoitustaidon omaksumista.
Suomenkielisten heikentyneet PISA-tulokset ja pakkoruotsin varhaistaminen ala-asteelle kulkevat käsi kädessä.