Ulkonäköni karkottaa ihmiset

Anonyymi

Olen mielestäni varsin tavallisen ikäiseni (30v) naisen näköinen, normaalipainoinen, pukeudun siististi, meikkaan kevyesti. Saan kuitenkin melko usein ikävää palautetta, välinpitämätöntä ja jopa vihamielistä kohtelua ihmisiltä, joiden silmää en syystä tai toisesta miellytä. Kasvoissani ei ole epämuodostumia, mutta ilmeisesti piirteeni ovat jollain tavalla "kolhot" ja epänaiselliset. Olen saanut osakseni haukkuja ja hyi vittu-kommentteja tuiki tuntemattomilta ohikulkijoilta, sääliviä/halveksivia katseita miehiltä, ynseää asiakaspalvelua miespuolisilta kassoilta. Tiedän, että minun pitäisi kasvattaa paksumpi nahka ja olla välittämättä ihmisten pinnallisuudesta, mutta välillä sitä on vain niin vaikea kestää.

Muita, jolla vastaavanlaisia kokemuksia?

16

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakkaa murehtimasta, syö, nuku, runkkaa, harrasta, käy töissä tai opiskele. Et tarvitse muita.

    • Anonyymi

      Jokainen saa joskus kritiikkiä ulkonäöstään, vaikka olisi kuinka kaunis!

      Kunhan kuluu vielä parikymmentä vuotta, kritiikki kyllä loppuu.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minä lupaan rakastaa sua vaikka ikäeroa on, miten saan yhteyden?

    • Anonyymi

      Mua ei ikinä ole sanottu kauniiksi ,paitsi miehet jotka etsii seksiseuraa ja joile kelpaa minkä näköinen vaan.Mulla on ruusufinni mutta sinut asian kanssa,koska siihen ei ole hoitokeinoa niin se on helpompi hyväksyä.Ihmiset katsoo kasvojeni punaisuutta mutta mitä sitten.Sain diagnoosin vasta muutaman vuosi sitten jonka jälkeen ymmärsin ettei sitä pystytä parantaa lopullisesti.Pari kertaa viikossa saan käyttää antibioottivoidetta,joka auttaa sen hetken kun voide vaikuttaa.Jos mä olisin saanut tämän diagnoosin 25 vuotta sitten niin olisin silloin hyväksynyt kasvojen punaisuuden jo silloin.

      Ei kannata liikaa miettiä sitä mitä muut sun ulkonäöstä ajattelee. Itsetunnon ei pitäis olla kiinni siitä että ihmiset tuijottaa.

    • Anonyymi

      Onneksi me kaikki olemme rumia sitten vanhoina, ei tarvitse omia erityisiä piirteitä hävetä.
      t. ruma ukko

    • Anonyymi

      Jos mua joku haukkuisi rumaksi julkisella paikalla, niin vastaisin näin " no onneksi se olen minä, etkä sinä itse, niin elämäsi tuntuu kenties vähän helpommalta ".

      Minusta on aika ikävää, jos toisen ihmisen ulkonäkö saa jonkun toisen tuntemaan oman olonsa jollain tavoin huonoksi.

      Jos tai kun joku haukkuu, niin sehän tarkoittaa enimmäkseen, ettei hänellä itsellään ole hyvä olla, ja purkaa oloaan ulkopuolisille.

      Ja jos yhtään osaa ajatella toista ihmistä, niin voisi miettiä, kuinka ikävät puheet ja sanat loukkaavat. Haluaisiko itse tulla kohdelluksi samalla tavoin, tuskin.

    • Anonyymi

      Kuvittelet kaiken huonon itsetuntosi vuoksi. Ei kellään normaalijärkisellä aikuisella ole aikaa tai halua miettiä muiden ulkonäköä. Kyllä ne syyt huonoon asiakaspalveluun yms ovat muualla. Ihmisillä kun on oma henkilökohtainen elämä. Kaikki ei johdu ulkonäöstäsi.

      • Anonyymi

        Sellaista gaslightingia taas. Ulkonäkö nyt vaan vaikuttaa ihan tutkitustikin siihen, millaista kohtelua ihmisiltä saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellaista gaslightingia taas. Ulkonäkö nyt vaan vaikuttaa ihan tutkitustikin siihen, millaista kohtelua ihmisiltä saa.

        Hohhoijaa. Ehkä jos näyttää täysin epämuodostuneelta tai poikkeuksellisen rumalta. Harva kuitenkaan sitä on. Kaikki muu on pinnallista vouhotusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellaista gaslightingia taas. Ulkonäkö nyt vaan vaikuttaa ihan tutkitustikin siihen, millaista kohtelua ihmisiltä saa.

        Melko tärkeä ihminen sun täytyy olla jos kuvittelet että ulkonäkösi on kaikkien ihmisten mielessä. Ajattele nyt v*ttu järjellä? Et taida tavallista arkea elää ollenkaan.


    • Haluatko 100% rehellisen arvion/ palautteen kuvastasi?
      Jos haluat kuulla onko ulkonäössäsi oikeasti jotain silmiinpistävää erityistä, niin laita tulemaan..Saat varmuuden asiasta.

      • Anonyymi

        En ole aloittaja, mutta ihan näin yleisesti voin mainita, ettei yksi ihminen pysty kertomaan kuin ainoastaan oman mielipiteensä jonkun toisen ulkonäöstä.

        Joku voi pitää jotain tiettyä piirrettä ihmisessä kauniina, kun taas jotain toista sama piirre ei välttämättä miellytä yhtään.

        Valitettavasti joskus ihmiselle riittää yksi ainoa ikävä mielipide, joka voi aiheuttaa suurta haittaa tälle ihmiselle, esim. ongelmia itsetuntoon tms.

        Itse en ainakaan tykkää arvostella ihmisiä ulkonäön perusteella, mehän kun ei omalle ulkonäölle loppujen lopuksi paljoa voida.
        Erilainenkin voi olla kaunista.


    • Anonyymi

      Kävin kierroksella iräsatamassa... näin miehen, kävin kysymässä onko hän yksin... lähdössä oli, ei siis tärpännyt... etsin miestä täyttämään tyhjyyttä elämässäni... ei löydy..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      176
      14526
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10380
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      105
      9247
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8700
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      47
      8341
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6857
    7. 170
      6433
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      141
      5276
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      29
      5262
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      421
      1440
    Aihe