Jatkuvasti avoinna yli 20 duunipaikkaa siellä. Eikö työ kiinnosta?
Uutta elämää, duunipaikat
Anonyymi
1522291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 152
Vanhimmat
No ei sinne kukaan edes jonkinlaisen moraalin omaava alennu töihin menemään.
Sosialistinen työväenluokka löytää kyllä keinot jolla laiskottelijat saadaan töihin. Joku pieni karenssi on niihin rangaistuksiin verrattuna lasten leikkiä!
Jokaisen kansalaisen on osallistuttava lisäarvon tuotantoon, työtön ei voi kumata tätä lakia
Oikein laiskottelijat. Otapa vaan ne lääkkeet jotta pysyt rauhallisena, sen jälkeen pakkaa kimpsut ja kampsut ja osta menolippu Kiinaan. Ei Suomeen tuollaisia haittalajeja tarvita.
käytännössä oltava 2 v työttömyys takana ennenkuin pääsee noihin duuneihin. eli korkein korotettu palkkatuki, sellaisista on pulaa. he tietävät arvonsa.:)
Ei kai kukaan täysjärkinen sinne mene.
Nii, olet ilmasta orjavoimaa heille, yhdstykset saa 100 prossaa palkkatukea,
älä ny kuvittelekaa et joku vasemisto liimahaistelija töihi menisi. mieluumi vassari myy äitinsä orjaksi ku itse menee töihi. vassarit on nykysuomen työttömien ry.
Huomaatko että olet tässä ketjussa ainoa kuka ei osaa kirjoittaa? Hähäää! Sun äitis ainakin tainnut haistella kaikkea mitä löytyy kun sua odotti.
Varmasti olisi menijöitä, jos olisi oikeita töitä oikealla palkalla.
Kyllä täysjärkistä ammattiosaajaa alkaa huvittaa jo alkumetreillä Uutta Elämää työpaikkailmoitusten kaikissa selosteissa oleva lause:
"Tarjoamme sinulle osa-aikaisen työsuhteen ja sen aikana tuen tulevaisuuden suunnitelmien työstämiseen."
Tyhmempikin tajuaa, ettei kyseessä ole edes normaali palkkatukityö, vaan reppanoiden apupaikka, jossa opastetaan mm. päihtettömään arkeen, hampaiden pesuun, aamuheräämisiin, ja jopa niin korkealle, että oppii tekemään itselleen CV:n.
Ja kyllä, oikeita kaikenalan ammattiosaajia on työttöminä, esim. ikärakenteensa vuoksi, mutta on nyt lähinnä naurettavaa, jopa loukkaavaa joutua/päästä tuonne töihin. Ei kukaan jopa 40 vuotta työelämässä täysillä mukana ollut tarvitse mitään tulevaisuuden suunnitelmien työstämistä. Diibadaabaa.
Ihmisiä on, niissä heidän kutsumissaan "erilaisissa elämäntilanteissa", mutta rajansa kaikella.
Kannattaa olla myös siinä mielessä varovainen noissa palkkatukiduuneissa, että jos menet sinne, palkkatukesi on sitten käytetty kahdeksi vuodeksi, eikä sinulla ole mahdollista tarjota sitä kylkeen jollekin oikealle työnantajalle, joka voisi sen turvin työllistää sinut vakituisesti. Tuollahan se on "puoli vuotta ja pihalle". Ekiksen duunit myös jossain määrin leimaa, ei niitä paljon CV:hen kannata kirjailla. Ennemmin vaikka opiskella omatoimisesti.
Ei ihan oikeasti kannata paljon mainita jos on ekiksellä ollut töissä. Se on heti leima otsassa ja tulee ilmoitus: kiitos hakemisesta avoinna olleeseen tehtävään, mutta tällä kertaa valintamme ei osunut sinuun. Se ei tule ikinä osumaan jos mainitsee että on ollut ekiksellä.
pääsyvaatimuksena käytettyjen nappien lajittelijan virkaan oli, että pitäisi olla käytynä vanamon yliopisto
Milloin alkavat joukkokuljetukset Takametsän uusekikseen?
Onko majoitusblokit missö vaiheessaan. Toimiiko uusittu saksalaisvalmisteinen kaasutuslaitos?
Tiedotus on ollut heikkoa! Uniennäkijäkin on nukkunut pommiin?
Pulaa on vain työntekijöistä. Kaikki leftari-humanisti-mengelet on lähteneet jo maanpakoon.
No ei kai sinne kukaan mene kun on oikeissa töissä niin kova puute työntekijöistä, että ei ole kai ikinä ollut. Hki 3400 työpaikkaa auki jo yksinään ja sitten on Vantaa, Espoo, Turku, Tampere jne vielä lisäämättä tuohon listaan. On ilmeisesti kymmeniä tuhansia työpaikkoja auki koko maassa.
miilasia työsuhde etuja siellä?
Pitäisi olla kovapalkkainen homma, kun muuten palkka menee yksiön vuokraan.
Se riippuu paikasta, jos on koulutusta niin työsuhde-etuna voi olla vaikka uudenkarhea Mersu millä voi karauttaa töihin. Joillakin on työsuhdeasuntoja helsingissä, toisilla ilmaiset hieronnat ja kuntosalit käytössä 24/7.
Sitten taas jos koulu ei ole kiinnostellut, niin voipi olla että ei työnantajaakaan paljon kiinnostele.
Etelä-suomen palkkataso on suomen mittarilla korkein. Siellä maksetaan kunnon palkat koska asuminen on myös kalliimpaa. Lisäksi, jos ei asetu asumaan ihan keskustaan, niin saattaa löytää kohtuuhintaisia asuntoja, vuokrat samalla tasolla kun täällä, mikä tarkoittaa sitä, että hilloa jää viivan alle enemmän kuin täällä. ;-)
Vaativat+"työpaikkoihin"+100%+palkkatuen+oikeuden.+Työ+on+vain+osa-aikaista.+Palkka+yksityisen+sosiaalipalvelualan+työehtosopimuksen+mukainen+kaikissa+duuneissa+eli+1885,+61+(eli+n.+1000€/kk+koska+osa-aikainen+25h)
Eikö kannata mielummin mennä palkkatuella johonkin oikeaan firmaan. Siinä saattaa käydä niin, että työllistyy pysyvästi. Nämä tällaiset ekotorileikit voi jättää kokonaan väliin.
Työllistetyt siellä paljolti alkkareita, lieviä kehareita ja mt-ongelmaisia yhdyskuntapalvelua suorittavia.
Aika vähän noita muita, paitsi juoppoja.
Väärin. Suurin osa työttömistä on mt-ongelmaisia
Jep, useimmilla joku mt-diagnoosi, esim. masennus ja ahmintahäiriö.
Niin tai sitten ihan vaan ekikselle sopiva ammattimies joka on juuri nyt työttömänä. Esim. Kodinkonekorjaaja.
Ekotori vetää hyvät fyffet omaan povariin kun on tasokas ammattimies töissä ja palkan maksaa kela kokonaan. Niillä rahoilla pääsee Armi ja kaverit talvella Lappiin kelomökkiin kuukaudeksi! Ekotori maksaa.
Katsopa, pata kattilaa soimaa. Nyt on kunnollista.
Siellä on varmaan moneen eri kategoriaan kuuluvia henkilöitä.
Joskus jopa näitä tasokkaita ammattimiehiä- ja naisia. Tiedän, että sinne on yritetty kiskoa myös sellaisia ammattiosaajia, joiden taito riittää kyllä hiukan vaativampaankin ammattiin, en nyt sano mihin.
Tiedä nyt sitten paljonko esim. kodinkonekorjaaja on innostunut tekemään U.E:ssä töitä jollain tonnin nettokorvauksella kuussa. Toki niitä tuntejakin on hiukan vähänlaisesti. Tuskin viitsii kaikkeaan antaa.
Sitten on näitä leukailijoita, joilla ei ole oikein minkään alan osaamista. Täällä kyllä soitavat poskeaan, siinä heidän osaamisensa on.
Katsotaan kuka heistä tähänkin jollain "arbait macht frai"- kiekaisulla vastaa.
Minkä alan osaaja Fätlädy oli??
Lesbooo
entine häkkilintu
Niin siis ei olisi koskaan työllistynyt muualle koska on ollut häkissä?
no sattuu nyt vaan tienaamaan noin 10X sen mitä työttömät....
fätlady on ekotorin kaunotar. <3
Eilen ja tänään on Facessa Puskaradio Mikkeli -ryhmässä keskusteltu paljonkin mm. Kiepin asemasta kierrätyksessä.
Useat ovat havainnoineet, että viemänsä hyväkuntoisetkin tuotteet on vain käsketty kippaamaan sekajätteseen.
Monet ovat epäilleet, että paikalla ollut henkilökunta on ollut näitä 9 € / päivä ihmisiä, jotka ovat sitten vähät välittäneet mistään kierrätyksestä ja tuotteiden lajittelusta.
Jopa Toimintakeskus ry:n täti on antanut oman kommenttinsa.
Jospa tätä koko systeemiä ruvettaisiin katsomaan vähän uudesta kulmasta, kun monet kaupunkilaiset ovat ilmaisseet kantansa systeemin toimimattomuudesta.
https://www.uuttaelamaa.fi/avoimet-duunipaikat
26 avointa työpaikkaa, voidaan puhua jo työvoimapulasta. Missä on työnhakijat?
Työntekijän markkinat mikkelissä. Ei kukaan jouda leikkimään tuonne. Jos pitää saada työvoimaa niin on hyvä ja makselee sellaisen palkan että on tulijoita. Yleensä se tarkoittaa 2600€ ja siitä yli. Jos pitää saada koulutettuja niin sitten 3200€/kk ja siitä ylöspäin.
työttömän on tehtävä myös 1600 eur/kk
Eikös firma saa jokaisesta työntekijästä valtiolta palkkatukea lähes 3000e/kk, josta sitten antaa pienen rahan työntekijälle palkan muodossa ja loput ottaa itselleen voittona. Tähän kun lisätään kaikenmaailman kunnalta tulevat kannustintuet, joita saadaan siitä kuinka monta on työllistänyt yms. niin päädytään voitolle. Työntekijä ei maksa firmalle juuri mitään, kun kulut hoituu tukirahoilla ja jää vielä bonusta käteen lisäksi tietysti ne voitot niistä työsuorituksista, joita teetetään asiakkaille.
Mikkelissä ei ole tällä hetkellä ilmeisesti ketään, joka ehtisi tekemään jotain noista 20 työstä. Ovat olleet täyttämättä jo kauan. Jokaisessa ilmoituksessa on yksi perustavanlaatuinen virhe: oltava oikeus korkeimpaan palkkatukeen. Eli eivät maksa palkkoja itse, vaan maksattavat valtiolla!! Törkeää riman alitusta!!
Onko tietoa miten nämä vakkarit siellä saaneet pysyvän työpaikan? Epäilen että useimmilla jokin rajoite takana työnteossa, lievä henkinen vammaisuus tms.?
Pieni vihje.Suhteilla nämä vakkaripaikat on sumplittu.Tarvitsee vain tuntea oikeat henkilöt..
Tämä on selvää, tarvitsee vain katsoa kuinka monella vakkarilla on sama sukunimi...
Ei kukaan työllisty pysyvästi noihin hommiin. Vaikka olisi työntekoa vaikeuttava este, niin siinäkin tapauksessa maksimi "pätkä" on 24kk.
Todellakin totta. Niillä ei olemitään aikomustakaan, että kukaan sinne pääsisi vakituiseksi, siis muuta kun ne ohjaajat. Kaikki paikat ovat kansalaistenkaatopaikkoja. Ummet ja lammet luvataan kyllä, mutta oikeesti ihmeinen menee sinne vaan niin, että saadaan tilastoja siivottuja. Tyhmempi siellä saattaa sitten tehdäkin jotain, kun ne oikein tarkaan vahtii. Viisaampi vetää röökiä ja tarkkailee taivaan lintuja.
Mutta kyllä noi vakkarit on mielestäni ihan täysipäistä porukkaa. Tai no joo, kuka jaksaa vuodesta toiseen vahtia onko "Repe" selvinpäin jaaikoo "Yrjö" toteuttaa itsetuhoiset ajatuksensa. Ei tavallisella työmaalla tarvitse vahtia työntekijöiden edesottamuksia päivittäin, että erikoisosaajia kyllä ovat.
Aika kummallista, etteivät sittenkään pysty pakottamaan ihmisiä noihin hommiin. Eikö ne voisi vaikka karenssin uhalla patistaa henkilöt noihin töihin. Siivoutuisi tilastot ja kaupunki välttyisi sakkomaksuilta.
Sama kai se on sinne työllistyvälle, kuka sen palkan maksaa. Veroja maksaa kuitenkin Mikkelillekin.
No+milläs+ajattelit+pakotella,+kun+itse+vaativat+että+mitään+ei+saa+työvoima+heille+maksaa.+Vaaditaan+100%+palkkatuki.+Mitäs+jos+maksaisivat+ihan+itse+sen+palkan+niin+voisi+vaikka+löytyä+joku+tekijä?+
Se+on+nou+mani,+Nou+fani.
Niitä duuneja on niin paljon että kokoajan on paikkaa auki.
Nyt sinne on taas joutunut joku, joka ei halua sinne mennä.
Miksi nää kaikki ketjut on taas nostettu esiin.
Lukeeko ne ohjaajat näitä, ehkä kannattais.
Sinne on laitettu ihmisiä myös laittomasti.
Ainakii laittomiai töitä teetätetään palkkatukilaisilla, palkkatuen ehtojen vastaisia, mutta te-toimistoakaan ei kiinnosta puuttua asiaan.
Ne saa rahaa jokaisesta jonka "työllistövät", lisäksi valtio maksaa tekijän palkan.
Tämä nyt on jauhettu moneen kertaan, mutta ihmetyttää tuo palkkatuen väärinkäyttö.
Vielä kerran, palkkatuetun työn pitää auttaa sitä palkattua henkilöä työllistymään, tukea eteenpäin elämässä ja yleensäkin olla jotenkin hyödyksi.
Mutta ei. Palkkaavat sinne tyyppejä tilastoja siivotakseen, työllistääkseen ko. puljun vakituiset henkilöt ja jotkut pässit vielä siellä tekevät töitäkin eli auttavat puljua rahallisesti.
Mielellään ottasivat sinne ikääntyneen pitkäaikaistyöttömän, jolla on kaikki muut asiat kunnossa. Elämä raiteillaan. Siellä hän sitten siivoilisi, viikkailisi ja imuroisi.
Mutta mihin se auttaisi. Siis tämän palkkatuella palkatun elämään. Ei mihinkään. Ei kannata lähteä ko. hommiin edes taloudelllista puolta ajatellen.
Työtarjouslappua odotellen.
Miä sain kerran työtarjouksen Uuttaelämään. Eli TE päättää, kenet ne haluaa laittaa sinne. Uudessaelämässä ovat sitten intopiinä ottamassa sinne töihin kenet vaan, kun heillä siellä sitten riittää niitä opastettavia ja heidän palkka juoksee. Ei niillä siellä ole mitään väliä, kuka tullee sinne töihin, siis määrätään.
Minulla oli ihan hyvä ammatti josta jäin työttömäksi ja olin kaksi vuotta työttömänä. Otin Entiseen ekikseen yhteyttä kun käskivät siinä lapussa.Ne piti miulle muka työhaastattelu, mutta sekin oli kummallinen, sellainen "Reiskoille" tarkoitettu, ei mikään oikea ja tavallinen.
Kyselivät kaikkea nukunko tarpeeksi ja toimiiko kädet ja jalata ja selkä. Ei sellaista kysellä oikeissa tyhaastatteluissa.
Kannattaa ennemmin mennä kaupungin työllisyyspalveluiden kautta töihin, jos on korkeimmalle palkkatuelle oikeutettu. On täydet tunnit ja palkka noin 1800e/kk. Saa kohtalaisen n. 1200e anssin sen jälkeen. Työkin saattaa olla mielekkäämpää, kuka mistäkin tykkää.
Mielenkiintoista. Ole ystävällinen ja kerro esimerkki, että minkälaiseen tyhön voi päästä kaupungin työllisyyspalveluiden kautta. Eikös koko Mikkeli siirtynyt kuntakokeiluun, eli kaikki palvelut ovat siellä. Lisäsikö tämä työpaikkojen määrää?
Aivan kuin olisin tämän anssi -jutun kuullut täällä toistuvasti.
www.mikkeli.fi - > palvelut - > työllisyyspalvelut
taas kolmattakymmentä duunipaikkaa auki. epäilen että työttömät tahallaam eivät mene kun haluaa vaan lomailla kesän!
9e /päevä saman saa muualta.
100%+palkkatukityö+on+eri+asia+kuon+kuntoutettavan+9€/pv
9e kaverit on prekariaattia, palkkatukilaiset eliittiä.
9e kavereit eibät saa tehdä töitä yhdeltäkään ihmiseltä ja palkkatuella olevien pitää taas tehdä töitä
Syökö ViaDia nyt ekiksen kuormasta? Varmaan kova kilpailu näillä, kun ilmaiseksi tekeviä orjia tulee kuin liukuhihnalla. Koulujen päättäjäiset on parasta aikaa, kun saadaan suoraan vastavalmistuineita töihin, opettelemaan sitä työelämää.
Just, tämä.
Olen kuullut tosi monelta, että nyt yritetään saada Viadian hyllyjen väliin seisomaan porukkaa.
Saahan uskiskerho heistä rahaa.
En tiedä syökö Viadia ekiksen kuromasta, ruokakassit ovat kuulemma ainakin pienentyneet, kuka niistä sitten syö?
Miettikää nyt vähän miltä se työttömistä tuntuu kun toiset käyvät töissä.
Ei varmaan kivalta. Mutta se on eri asia, jos joku käy oikeissa töissä oikealla palkalla. Kun taas jotkut menee kuntoutumaan naurettavalla korvauksella, pakotettuna.
Mulle tekivät sitä aktivointisuunnitelmaa kevät talvella.
Oli joku sossityöntekijä siinä mukanan työkkärin virkailijan kaverina.
Yrittivät tarjoilla näitä palkkatuki hommia mulle, mutta sanoin ettei taida olla ihan mun juttu nämä.
Sossu alkoi selitämään ettei ihmisillä ole varaa valita minne menee, vaan on otettava se paikka mitä tarjotaan.
Se varmaan pätee jos on paljon velkaa ja perhe elätettävänä, mutta mulla on omakotitalo, 50,000€ auto tallissa ja muutamakymmenen tonnia tilillä rahaa, enkä ole velkaa kenellekkään.
Miksi muka en voi valita mihin menen? Ei mulla ole taloudellista pakkoa ottaa sellaista työtä vastaan, mikä ei tippaakaan kiinnosta.
Sanoin että etsin ihan vapailta markkinoilta normaalia työtä, enkä ole mitenkään minkään palkkatuki tai kuntoutavan työn tarpeessa.
Ja nyt tietysti joku sanoo, että miksi otan työtömyyspäivärahaa vastaan jos pärjään ilman sitäkin.
No ihan vaan siksi koska olen työnhakijana työkkärissä ja silloin se velvoite siiheh rahan saamisen on täytetty- Eli olen valmis ottamaan työtä vastaan, kun sopivaa löytyy.
Ja toisekseen maksoin 2017 vuonna veroja yli 200,000€ joten olen mä siihen pottiin myös jotain laittanutkin.
Itte aivan samaa mieltä menkää oravan pyörään jotka mammonaa halajaa mulla on jo sitä.
Voit valita mihin menet, mutta näyttää et pääse mihinkään.
onko alkon kanssa vaikeuksia jos joutuu sossun kanssa asioita setvimään vaikka ei ole köyhä. alkkareita ei kovin helposti kukaan ota oikeisiin töihin.
Lue Mikkelin kaupungin suunnitelmia, niin ymmärrät (ehkä) miksi aktivointisuunnitelman tekoon tungetaan vasten tarvetta.
Vähän samanlainen kokemus. En tarvitse kuntoutusta, minussa ei ole mitään kuntoutettavaa.
En halua palkkatukitöihin, koska ne eivät tuo minulle mitään tukea ammatilliseen osaamiseeni, enkä opi niissä uutta ammattia.
Palkkatuetut työt eivät myöskään auta minua taloudellisesti, eivätkä kerrytä veroeuroja.
Olen myös työnhakijana työkkärissä ja pitkäaikaistyötön.
Savustavat minua jatkuvasti. Ikääkin on reilusti yli 50-vuotta, olen ollut työelämässä yli 35 vuotta. Ei taloudellisia ongelmia.
Olenko siis täyttänyt velvollisuuteni, jos vain haen oikeita töitä, nyt 4 paikka kuussa?
Alkoholilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Se sosssu on aina mukana kun tehdään aktivointisuunnitelma.
ketkä joutuu aktivointisuunnitteluun? eikai kaikki työttömät??
Tottakai kaikki työttömät joutuu tekee aktivointisuunnitelman. Tässä hyvä kappale https://www.youtube.com/watch?v=4YpoEy7PjR0 Tepolla parhaat ajankohtaiset biisit.
Teikäläinen kuuluu kuntouttavaan. Paskaa löytänyt tubesta ja ny jaka sitä linkkiä kaikkialle
Työpaikkoja on todella runsaasti mutta laiskuus vaan vie voiton.
Onneksi ahkeria työntekijöitä saa kansainvälisistä huippuosaajista näin hankalan työvoimapulan aikana.
Ei puhuta työpaikoista ja työntekijöistä, kun Toimintakeskuksesta kyse.
Ne paikat on vain tempputyöllistämistä tuolla, ei töitä.
Vakkarit ainakin leikkii ja esittää että ovat oikeissa töissä.
paljo alku palkka?
Sulle alkupalkka on sama koko ajan eli 9€/pv
voiko päästä vakkarikisi jotenki?
Voit. Haet mölkkärille tai Pellokselle töihin.
Tempputyöllistämiseen ei voi vakkariksi päästä..
Mikä mättää kun nämä paikat ei täyty??
https://www.uuttaelamaa.fi/avoimet-duunipaikat
Mahtuuko sinne tosiaan joka viikko yli 20 uutta ihmistä töihin?? Kävin viime viikolla ekotorilla, niin kyllä siellä niitä työntekijöitä pyöri myymälässä noin 10 kpl... puhumattakaan siitä miten paljon on ollut muualla.
Millä aikakapselilla pääsit ekotorille?
Länkynlänkyn. Posti Itella, käe, facta, rokki.
Puhutaan sitren oikealla nimellä eli Mikkelin Toimintakeskus ry eli ekis eli ekotori
Samat paikat vielä auki, vaikka ketju aloitettu v. 2021?
eioo löytyny tarpeeks päteviä hakioita?
varmaan ne jotka siel parin vuoden välein menis, palkkatukilaiset, mut, nykyään pitää odottaa 3 vuotta että pääsee yhdistykselle uudestaan.
Kyllä niitä työttömiä Mikkelissä riittää, ja niitä voi komentaa tulemaan kauempaa. Palkkatukilainen voi tulla palkkatukijakson jälkeen heti työkokeiluun toiseen tehtävään esim. kodinkone puolelta tekstiilien käsittelijäksi. Saa arvokasta työkokemusta ja pääsee jonkun ajan päästä palkkatuella.
Ei voi komentaa, enää.
Ei vai? Miksei voi komentaa, mikä muuttui?
Ei työkkäri päätä kenet ekis ottaa sinne...
vieläkö ehtii hakemaan, vai onko kaikki paikat jo mennyt??
meni jo.
oon kytännä käytettyin nappien lajitteliain virkaa, ei vaan tuu auki?!
On auki. Näitä luksus paikkoja ei ilmoitella erikseen. Niitä tarjotaan kaikkein pahimmille reppanoille. Eli soita ja pääset lajittelemaan nappeja.
Tarttis saada palkkaakin.
mitä se semmoinen on?
Huutava työvoimapula.
Nyt tarvitaan kansainvälisiä huippuosaajia
Rajat auki ja johan tänne tulee afrikkalaisia alkuasukk.. eiku insinöörejä vähintään.
Insinöörit työnteossa https://www.youtube.com/shorts/pvI0s_WT8oI
Rohkeaa toimintaa laittaa itsestä video tänne.
ekiksellä on huomattavan kauniita naisia töissä. ihmettelen vaan miksi?
Kysyit kylläkin, et ihmetellyt.
pihis tyhjentää niihin kassinsa tauolla ja työajallakin
Huomattu on. Hyväpyllysiä ja tiukat legginsit+ kamelinvarpaat näkyy!
hyvää itsenäisyys päivää kaikille uutta elämääläsille!
Kertoo aikapaljon yhdistyksestä noin paljot avoimet paikat,,,,,miksi sinne ei haluta...
100% Palkatuki vaatimus. Eli ilmasta työ voimaa?
millasella sopimuksella osa porukasta siellä vuosia?9e pöivä hemmoja??
Kysyt itsestään selvyyttä, noi jatkuvat ysi egen kaverit, itse haluavat sitä.
Valkkujen suosikit on vuosia 9e päivä.
yks heebo duunannu pyöriä siellä jo vaihtotorin ajoista 90-luvulta! :D
Ei. Markkoja ensiksi.
Jotain outoo siellä taas. Nyt on avoinna 17.30 asti arkisin ja lauantaisin ei enää ollenkaan. Työssäkäyvät ei ehdi Uutta Elämää liikkeeseen. Miksei sinne pakoteta lisää palkkatukilaisia?
Miksi valmennus ei pidä paikkaa auki? Ihme lafka.
Mikä on valmennus?
kiepissä palentaa koko aja;((
Kunhan trollailet.
Sulla ole elämässä ollut tuntiakaan töitä.
Pahasti pääsee tuulemaan pressuhalliin.
Eli kuvan olet siitä nähnyt, kun väität siellä kylmän tulevan ja koko päivän ulkona luulet duunareiden seisovan?
Niihän ne seisoo huono istuakkaa jäisellä asvaltilla:-/
Eli kuvan olet kiepistä nähnyt.
Koskaan et ole siellä sisällä käynyt.
taijat olla pomo siellä ja yrittää huijata porukkaa sinne duuniin?
Eli kuvan olet kiepistä nähnyt?
Koskaan et ole siellä sisällä käynyt?
Kuule, olen siel ollut, parakkikopissa on lämmintä. Ja kesällä viileetä, on ilmastointilaite siel...eli??
käyttää työntekijöitään häikäilemättömästi edukseen. Teetättänyt esim. 9 euron kavereilla ylitöitä.
Eikai siel muita enää ole kuin nuolijoita? vakkarit mieleistelee uutta pomoo, pelko potkuista. Ja selän takana .......
Kantavatkohan miten paljon tavaraa "takakonttihintaan" sieltä?
Nyt kannattaa hakea ViaDialle hommiin. Siisti sisätyö ja kaikenlaista kivaa. Just nyt hakevat uusia kehiin.
mikä näistä olisi parhain paikka, jossa on hyvät kehittymismahdollisuudet uralla ? vakinaistaako ne työn varmasti, kun on palkkatuetun jakson käynyt ?
Lankinen lupasi että melko varmasti vakinaistetaan palkkatukijakson jälkeen. Pitäähän se lupauksensa?
Kumpikin on hyvä, sekä Uutta Elämää, että ViaDia. Uutta Elämällä jatkuvasti hirmuinen työntekijöiden haku päällä. Eli kyllä siellä voi tehdä urakehitystä ja saada vakipaikan. Esim. myymälätyöntekijöistä on kummasakin tarvetta, samoin autokuskeista. Palkkatukijakson tehtävänä on perehdyttää sinut ko. hommaan ja sitten jatkaa siinä. Sehän se on koko palkkatuen tarkoitus.
yleensä uutta elämää pt-jakson jälkeen saa siellä vakipaikan, paitsi jos on selvästi laiska niin sit ei. piiparit sun muut hurrit päässeet näin taloon
Näin on. Kannattaa katsoa peiliin, ja miettiä, mistä johtuu jos ei saa pt jakson jälkeen vakkari paikkaa.
ViaDia toimii sentään lakia noudattaen.
Juu ei toimi.
Kerro miten ei?
Kuntoutettavat tekee työtä.
Sehän on kuntoutuksen tarkoitus, meinaatko, että heidän pitäs vaan norkoilla siellä?
Aivan totta. Kunn teet arkerasti hommia ja heti kun edellinen tehtävä onn suoritettu, niin riennät pomolta kerjäämään uutta, niin saat vakituisen työpaikan.
Väärin käytöksistä kannattaa tehdä ilmoitus TE-toimistolle. Sen voi tehdä nimettömänä.
Onko palkkatukilaisten työterveyshuolto järjestetty Pihlajalinnaan nykyisin?
Kaikki on järjestetty. En ymmärrä, miksi sinulla on jatkuva huoli ja kaipaus tästä työterveydenhoidosta? Hammashoitokin on järjestetty nykyään ja ilmainen ehkäisyneuvonta. Mitä muuta kaipaat.
haluisin oll tyttö.
Ei kun ilmoitus menemään, että haluat olla tyttö. Harkinta-ajan jälkeen saat haluamasi ja tulet tytöksi virallisesti.
TE-toimistossa ei näihin reagoida. Osa TE-toimiston työntekijöistä saattaa istua samojen yhdistysten hallituksissa tai on joku oma firma joka ostaa alihankintana näiltä palveluita tms. Oma lehmä ojassa siis. Työttömistä otetaan kaikki hyöty irti.
Koska lakia pitää noudattaa, etenkin tuollasten jotka yhteiskunnan rahoituksella pyörii. Sun mielestä oikein, että puol vuotta siellä pienellä palkalla ovelille oikein, että saavat itse maksaa lekurissa käynnit, samalla kun vakkarit saavat ilmasen?
kyllä vakkareille suon ilmasen työterveyshuollon, hehän ovat tavallaan elinkautista lusimassa siellä: mihinkään oikeisiin töihin sieltä ei enää nousta: pääosin ikääntynyttä ja toistaitoista sakkia. Tukilaiset: heillä vain 6kk kakku, äkkii se menee, voi etupäässä mielessään naureskella kun siellä on, työt voi tehdä myös tahalleen päin helvettiä. :)
Ok, jos noin on, voin tehdä jutun työministeriöön. Kerrot asian taustat, oletko ilmoittanut asiasta Te-toimistoon, ja heidän vastaus oli?
01.01.2024 pitäs olla, jos ei, kerro tänne.
Eipä ne mainitse asiasta mitään duunareille, heidän oikeudesta. Reppanat menee päivystykseen, vaikka heillä on oikeus mennä ilmaseen. On nytkin.