Tulimme perheemme kanssa Ilomantsiin missä ajattelimme vierailla laavulla. Kohteeksi valitsimme Metsähallituksen ylpeästi ylläpitämän keltasilmänlaavun jossa on kuulema kirkas vesi ja saavutettavuus hyvä. Reittiohjeiden mukaan ajoimme hienokuntoista tetrilammentietä kunnes se yhdenäkin meni aivan surkeaan kuntoon. Kiviä, uomia, kuoppia tie täynnä eikä näyttänyt yhtään, että Metsähallitus olisi tietä lanannut vuosikymmeniin. Tie vain synkkeni kohteen lähestyessä ja olimme jo varmoja ettemme pääsisi ihanalle laavulle luonnonhelmaan. Kauheita juurakoita toiselta pomppien saimme auton lähelle laavua ja käytyä retkellä, mutta naama nyrrillään oli kuski, vaimo ja lapset. Ja todennäköisesti autokin valitteli kolinoillaan. On järkyttävää kehua ilomantsia matkailupaikkana kun yksinkertaiset hoitotyöt kohteille on tässä kunnossa. Miksi Metsähallituksen Luontopuoli ei huolehdi asiakastyytyväisyydestä perustarpeista, edes tiestön kunnosta. Olemme pettyneet Ilomantsiin.
Pettynyt retkeilijä
27
1860
Vastaukset
- Anonyymi
Ei saa aina ruikuttaa.
- Anonyymi
Autolla laavulle? Taitaa olla nuo kohteet enempi jalkapatikkassa liikkuville suunnattuja.
- Anonyymi
Sen kun olette pettyneitä.
- Anonyymi
No pienestä on teidän elämä pilalla!
Kuullostaa siltä,että olette ihmisiä joiden on päästävä autolla joka paikkaan.
Patikointi on aika mukavaa.Siinä käytetään jalkoja(vink, vink)
Vai mitä sanoo paikalliset?
terv:Itä-Helsinki - Anonyymi
Eipä sitä noilla kylillä asujat piäse edes kotiansa autolla, vielä pittäisi luavulle päästä. Mäne sie takasin etelään hybridiäsi huoltamaan.
- Anonyymi
Kyllähän laavullekin pitäisi jonkunlainen (huolto)tie olla perille: polttopuut jne. Ja kuuman kesän haitoiksiko luetaan tuo kikkeliotsaisuutenne vai ihanko geeneissä...?
- Anonyymi
Mönkijällä saa polttopuut hyvin vietyä keväällä ja talvella moottorikelkalla.. Kokeilkaa uudestaan vaikka Hiislammen laavua.. Siinä Ruhkarannan kautta kurvatkaa hyvää tietä lähelle laavua.. Makkarat paistuu ja puuta on sekä hotelli helpotus. Varmaan saatte positiivisen kokemuksen jolla maineemme ehken pelastuu. Tervetuloa!
- Anonyymi
Kritiikin vastaanottaminen on joillekin mahdoton tehtävä. Kertonee paljonkin kehittymiskyvystä ja -halusta.
- Anonyymi
Koittaa pärjätä nyt jotenkiin sielä kehätien varrella. Käypi vaikka sielä korkeasaaressa piknikillä tasasta uraa pitkin. Koitetaan myö rämpiä täällä monttusilla teillä patikassa.
- Anonyymi
Keltasilmän laavu kuuluu enempi patikointi (kävely) reitin varrelle, luulen että on syynsä ettei sinne mitään tietä ylläpidetä.. Mutta löytyy myös autoilevienkin saavutettavia tulenteko paikkoja muualta ilomantsi, ihan petkeljärveltäkin.
- Anonyymi
Eikös tämä tie, joka vie keltasilmälle kuulu osittain luonnonsuojelualueelle tai vastaavaan, johon ei ole tarkoituskaan päästä autolla, vaikka tie viekin jonkun vuokrattavan kämpän pihaan?! Vai onko sitä kämppää enää olemassakaan . Luulen et siksi sitä tietä ei ole tarkoituskaan kunnostaa tai ylläpitää
- Anonyymi
Kyllä ihan röhönaurut pääsi laavulle johtavasta tiestä valittajan ajatuksista.
On todella kummallista jos laavun viereen pitäisi päästä autolla. Pieni patikointi ei tee kenellekään pahaa. Ei se mikään huokutteleva luontokohde ole jos siihen viereen saa autoja pysäköidä. Ei tuolla pohjoisessakaan jokaiselle tunturin laelle autolla pääse.
Nyt koronan aikaan myös luontokohteiden roskaaminen on lisääntynyt joka myös on täysin käsittämätöntä. Vanhempien tulee huolehtia että eivät itse roskaa eikä myös jälkikasvunsa.- Anonyymi
Myös invalidit ja muut vanhukset voivat haluta laavulle. Pääseekö heidän kohdallaan röhönauru? Sinullekin olisi hyväksi, että joku huolehtisi ajatustoiminnastasi.
- Anonyymi
Sinulle olisi hyvä tehtävä kun kantaisit reppuselässä turistit laavulle ja takaisin. Ja keräisit roskat heidän puolestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös invalidit ja muut vanhukset voivat haluta laavulle. Pääseekö heidän kohdallaan röhönauru? Sinullekin olisi hyväksi, että joku huolehtisi ajatustoiminnastasi.
Invalidit ja vanhukset pääsevät ihan varmasti makkaran paistoon halutessaan.. Meillä on täällä tuossa urheilukeskuksen metsikössä vallan ihana laavu nuotioineen ja monesti on siellä vanhempien ihmisten kera invalidien sekä kehitysvammaisten kanssa makkaraa ja mehua juotu. Muitakin paikkoja ihan varmasti löytyy kyseiselle kohderyhmälle. Nämä patikka polkujen varsilla olevat laavut on kyllä suunnattu jalkaisin taipaleitaan tekeville. Huilaus paikkoja..evästelyä ja toki moni patikoija siellä yöpyykin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulle olisi hyvä tehtävä kun kantaisit reppuselässä turistit laavulle ja takaisin. Ja keräisit roskat heidän puolestaan.
Kyllähän se onnistuu jos turistilla on vaa rahaa tarpeeksi jolla maksaa??Ensin laavulle ja sitten maksu laavulle tulosta. Ja sitten en takaisin kantoa myös maksu laavulla.
- Anonyymi
Yllättävän paljon positiivisia ja opastavia viestejä huomioiden, että ollaan Ilomantsi-palstalla.
- Anonyymi
Kyllä Ilomantsissa on suurin osa ihan fiksua väkeä..toki joka paikkakunnalla on ne helmensä kuten tälläkin palstalla. Tervetuloa vaan nauttimaan ihanasta luonnosta ja hyvistä palveluista joita kylämme tarjoaa👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Ilomantsissa on suurin osa ihan fiksua väkeä..toki joka paikkakunnalla on ne helmensä kuten tälläkin palstalla. Tervetuloa vaan nauttimaan ihanasta luonnosta ja hyvistä palveluista joita kylämme tarjoaa👍
Jopa on tyhmiä vastauksia!
Älä välitä aloittaja!
Tottakai olisi oltava kunnon tie laavulle!
Mistä turisti voisi tietää!
Voisit ihan hyvin tiedottaa Ilomantsin kuntaa ja matkailua tästä, jos Metsähallituksessa ei mene jakeluun.
Hyvä että kerrot täällä, kiitos!
Tämmöisiä nää on, valitettavasti, Ilomantsin ukot. Täällä peräkylillä kun asuvat, niin ei oo perussivistys kunnossa, eikä varsinkaan se "sydämen sivistys", että otettaisiin turisti lämpimästi vastaan.
Mutta se on vaan yks pieni ukkolauma, joka pyörii tällä palstalla.
Onneksi kaikki ilomantsilaiset eivät oo näin tylyjä ja yksinkertaisia!
Risuja Metsähallitukseen!
- Anonyymi
Olet oikeassa. Ainoa luontoon liittyvä asia, mitä Ilomantsissa hoidetaan, on talouslehti en kasvattaminen. Vanhat oikeat metsät kaadetaan maan tasalle joten nykymetsät ovat pelkkiä pusikoita.
- Anonyymi
Oisko tämä asia jo taputeltu?
- Anonyymi
Onko minkälaiset tissit vaimolla? Laitatko kuvia? Maksan turkikisilla
- Anonyymi
Parhaat tisssit on suomen ruotsalaisilla espoolaisilla
- Anonyymi
Tämä on taivaan tosi.
- Anonyymi
Yksnkertainen ratkaisu ongelmaan olisi Metsähallitukselta laittaa merkki varustettuna informaatiolla että kyseessä on kävelytie ja ajoneuvoilla ajo kielletty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148123Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4137332Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804594Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294349Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63314Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032739- 1122540
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332505Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps222165Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12037