Mikä pinta hyvä pihaan?

Ei kiviä sisälle kiitos!

Tänä kesänä olisi tarkoitus tehdä uuteen omakotitaloomme pihatyöt. Ongelmana on hiekan / kivilajin valinta pihaan. Asfalttihan olisi helppohoitoinen ja siisti, mut se on niin älyttömän kallis ja entäs sit kun se aikojen kuluessa halkeilee yms.. Eli olemme päätyneet johonkin kivimurskaan tms. Mut haluaisin kommentteja minkäkokoista murskaa pihan olisi hyvä olla ettei kaikki hiekka ja kivet kulkeudu kenkien pohjassa sisälle. Ja kuinka mikäkin lajike kovettuu? Siskoni pihassa on pyöreähköä peukalon pään kokoista kiveä, mikä kylläkään ei kulkeudu sisälle muutoin kuin kantamalla, mut muljuu jatkuvasti jalkojen/pyöränrenkaan alla eli ei kovetu millään paikalleen. Kertokaa kokemuksia omista pihoistanne. Tiedosta kiitollinen hiekkojen imurointiin kyllästynyt äiti!

12

22352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinikkään

      Kivituhka tai kalliomurske ovat tiivistyviä ja kovettuvia materiaaleja. Sopivat raekoot:

      kivituhka 0-8mm
      kalliomurske 0-12mm

      Levitetään 5cm kerros pihatien pintaan. Kolataan ja lapioidaan tasaiseksi, pintakaadot kuntoon. Lopuksi 100kg tärylätkällä tiiviiksi. Kastellaan ennen tärytystä jos on liian kuivaa.

      Mainitsemasi tasarakeiset kiviainekset, singeli tai sepeli eivät tiivisty koskaan kun niistä on 0-aines seulottu pois. Eivät mielestäni sovi hyvin pihan pintaan vaikka paljon näkeekin :)

      Kivituhkasta tai kalliomurskeesta lähtee aina jonkin verran kengänpohjien mukana, mutta miten olisi pieni laatoitus sisäänkäynnin eteen?

    • murskeen

      väreissä on eroja. Ite tykkään kaverin pihasta kun se on PUNAISTA mursketta.
      ja kyllä uteliaita pysähtyy pihatien haaraan kesäisin.
      (normaali hintaista tää murske pitää vain mainita tilatessa)

      asvaltti ei halkeile jos se perustetaan kunnolla!
      Ja kunnolla perustettu asvaltti perustus neliöt maksaa enempi kuin pelkkä pinta.
      muuten ei kannata tehdä.

      • Pihakirppis

        Hei, auttaisitko hiukan tuossa pihaongelmassa,
        olen nimimerkki pihakirppis, alla kysymykseni.


    • Aarno Kasvi

      jos laitatte pihalaattoja?

    • Pihakirppis

      Kysymys:

      Piha n.100m2, onko hyvä laittaa 8/16 Someroa, vesiseulottua, kun alla on mursketta, joka jo painunut hiukan. Haluaisin punaista, mutta tietääkö kuka mistä saa? Rudus sanoi, ettei heillä.

      • Anonyymi

        Punaista saa kauhavan kortesjärveltä hajatek oyltä


    • saatkyllä

      Hakusana: punainen murske, varmaan kannattaa maakunta mainita myös, kyllä sitä löytyy!! t: Gooklaaja

    • ainoa.oikea

      0-16 kalliomurskeesta tulee kohtuuhyvä, mutta kyllä siitä sisään murusia kantautuu. Olen kokeillut myös soramursketta ja kivituhkaa. Ei kelpaa, ainoa oikea päällyste kulkuteille on laatoitus, tai sitten se ruma asfaltti.
      Meillä on nykyään pieni tontti, siitä laatoitusta 2/3 ja nurmikkoa 1/3. Toimii..

    • komposti_

      suosittelen: maaporssi.fi

    • routivapiha

      Nyt jos rakentaisin pihaa niin ajo ja kulkuväylät tekisin asfaltista. Vaatii huolelliset pohjatyöt, ja routaeristyksen. On helppo pitää puhtaana ja huoltovapaa, luulisin että ei pitkässä juoksussa toimivin valinta

    • O1O3

      Pihan perustan (ja miksei pinnankin) saa parhaiten kun hakee romikselta autojen murskattua securit lasia tai murskaa sen itse. Paloinakin sen päällä voi kävellä paljain jaloin ja se ei koskaan tiivisty niin tiiviiksi ettei se läpäisisi vettä.

      Olen tehnyt monen mökin polut kuntoon tällä. Savi ja lieju jää alapuolelle ja pinnasta tulee hohtavan valkoinen tai sinertävä. Ihan kuin etelän rannat. Ja jos haluaa niin lasia voi hetken pyörittää betonimyllyssä jolloin siitä tulee reunoiltaan täysin pyöreää.

      Tietysti tämä vaatii aikaa ja vaivaa. Mutta ne paalaavat romarit saa siitä lasista paljon vähemmän jos se vaikka jää sinne autoon sisään. Toistaiseksi ovat vielä myyneet.

    • 190001

      Murske 0-8 mm, ei kulje sisään, kuhan on kovettunut noin viikon ajan. Jos haluaa nopeuttaa kovettumista, voi ajella vaikka autolla sen kovaksi. Tietenkin tiivistäjällä ajelu nopeuttaa kovettumista. Tällainen piha tehty meille viime kesänä, ja olemme tyytyväisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      199
      14057
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      52
      5039
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4595
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      228
      3771
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      110
      3564
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      119
      3502
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      76
      2074
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1425
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1161
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      297
      1122
    Aihe