Lämpötila-anturi?

Anonyymi

Mikä anturi joita voisi laittaa useamman usb-väylään ja lukea esim Pythonilla? Aikoinaan oli käytössä joitain jotka kytkettiin sarjaporttiin tai rinnakkaisporttiin. Nykyisessä koneessa ei taida olla kumpaakaan.

11

158

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      usb-liitäntäisiä sarjaportteja on...

    • Monimutkaisempi vaihtoehto on käyttää esim. Arduinoa joka kytketään USB-porttiin ja johon voi sitten kytkeä erilaisia sensoreita. Tuo tosin vaatii Arduinon ohjelmoimista sekä hiukan tietoa miten sitä voi käyttää.

      Tämä on erinomainen vaihtoehto jos on kiinnostunut enemmän erilaisten sensoreiden tai elektroniikan kytkemisestä tietokoneeseen, mutta jos vain haluat yksinkertaisen ratkaisun miten saa lämpöanturin kytkettyä niin sitten tämä on turhan monimutkainen.

      • Anonyymi

        Onko kauha riitävän syvällä?


      • Anonyymi

        Millaista on olla hanurihomo!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millaista on olla hanurihomo!

        Teiltä pahimmin mielisairailta pitäisi estää vapaa kirjoittelu kokonaan minnekään. Ei ole oikein että sekopäät saa vapaasti kylvää vihamielisyyttä ympärilleen.


    • Anonyymi

      Kurkkaa Omronin sivuilta!

    • Anonyymi

      Kurkkaa litsit auki miltä se vaikutttaa.

    • Anonyymi

      Hommaisin luultavasti USB-1-wire palikan. Tuohon 1-wire-väylään voi ketjuttaa useampia sensoreita ja muita yhteensopivia palikoita, kuten muistipiirejä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2334
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1588
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1129
    4. 115
      1128
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      57
      930
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      54
      826
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      82
      806
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 54
      771
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      617
    16. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    17. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      498
    Aihe