Mikä anturi joita voisi laittaa useamman usb-väylään ja lukea esim Pythonilla? Aikoinaan oli käytössä joitain jotka kytkettiin sarjaporttiin tai rinnakkaisporttiin. Nykyisessä koneessa ei taida olla kumpaakaan.
Lämpötila-anturi?
11
119
Vastaukset
- Anonyymi
Bluetootti anturi?
https://github.com/deepcoder/bluetooth-temperature-sensors - Anonyymi
usb-liitäntäisiä sarjaportteja on...
Monimutkaisempi vaihtoehto on käyttää esim. Arduinoa joka kytketään USB-porttiin ja johon voi sitten kytkeä erilaisia sensoreita. Tuo tosin vaatii Arduinon ohjelmoimista sekä hiukan tietoa miten sitä voi käyttää.
Tämä on erinomainen vaihtoehto jos on kiinnostunut enemmän erilaisten sensoreiden tai elektroniikan kytkemisestä tietokoneeseen, mutta jos vain haluat yksinkertaisen ratkaisun miten saa lämpöanturin kytkettyä niin sitten tämä on turhan monimutkainen.- Anonyymi
Onko kauha riitävän syvällä?
- Anonyymi
Millaista on olla hanurihomo!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millaista on olla hanurihomo!
Teiltä pahimmin mielisairailta pitäisi estää vapaa kirjoittelu kokonaan minnekään. Ei ole oikein että sekopäät saa vapaasti kylvää vihamielisyyttä ympärilleen.
- Anonyymi
Kurkkaa Omronin sivuilta!
- Anonyymi
Kurkkaa litsit auki miltä se vaikutttaa.
- Anonyymi
Hommaisin luultavasti USB-1-wire palikan. Tuohon 1-wire-väylään voi ketjuttaa useampia sensoreita ja muita yhteensopivia palikoita, kuten muistipiirejä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4028701Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1683061- 161463
- 741056
- 761038
- 27995
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta62950- 55933
- 65890
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss73874