Olkaa reilusti, häpeilemättä arvokkaita, avoimia itsellenne ja läheisille

Anonyymi

Meidän tarinamme:
Olemme seurustelleet nelisen vuotta. Aika-ajoin eläneet sellaista vuoristorataa, että oikeammin paitsi ihmettelen, että olemme ehjänä hengissä, mutta edelleen sitoutuneita, rakastuneita, lujittuneita suhteeseemme. Takana elettynä hyvin paljon unettomia öitä, pohtimisia ja vieläe enemmän pohtimisia, arvosteluja ihan jokaiselta suunnalta, jopa läheisten hylkäämisiä ja uhkailuja. Rakkaus vaan ei tunne rajoitteita, ei ennen ja vielä vähemmän enään koskaan.

Iso suuri askel lupaavampaan huomiseen tapahtui ihan hiljattain. Kumppanini oli itse löytänyt osuvan lehtijutun persoonallisuushäiröstä ja rohkeasti lukenut jutun loppuviimein itseänsä avoimesti arvioiden. Hän oli todennut itsessään monia aiheeseen liittyviä ominaisuuksia ja sen myötä rohkeasti minua aiheesta lähestyi.
Ajanjaksona jolloin juuri on käyty taas elämämme riita, oikeammin agressiivinen yhteenotto, jossa jouduin turvautumaan virkavallan apuun. Hyvin surullinen tapahtumaketju kaikkinensa, lkähtökohtana minua koskeva ehdottoman aiheettoman pettämisepäilyn johdosta. Sydän pettymystä täynnä koko yhteinen kesäloma sujui hyvin vaitonaisin miettein.

Mutta, tuon lehtijutun myötä, jonka sain myös itse lukea, sain todella suuren määrän ymmärrystä kaikkeen tapahtuneeseen. ihan kaikkeen. Aivan kuin valot koko eletyn elämän ylle olisi tuossa hetkessä sytytetty. Ja vaikka oireyhtymien kirjo jossain määrin rajultakin tuntui, silti, mikä suurista suurin helpotus, kaikelle oli olemassa ihan konkreettinen syy, selitys, seuraamus, tausta.
Ja mihin ainakin minä itse puolisona pystyn myös vaikuttamaan on ymmärrys! Ymmärrys ja sen myötä tukeminen, lähellä oleminen ja lähellä pysyminen! Rakkaani turvaaminen lähtökohtaisesti sillä tiedolla, että olen ja pysyn tukemassa jokaista hetkeä hamaan hautaamme saakka.

Seuraava askel onkin jo saavutettu ja lääkärin vastaanotolle on aika varattu, minkä kautta sitten kuulemaan erilaisista etenemisen vaihtoehdoista. Mieli ehdottoman avoimena, luottavaisena ja mikä lie parhautta yhdessä.

2

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanoisin vaan että ei mikään väkisin onnistu. Kokemuksests. 14v. Poliisit kävi ainaki 10x ja oikeudes linnatuomioita. Molemmille.

      Suosittelen antaa jo olla.

    • Anonyymi

      Mitä persoonallisuushäiriötä epäilette hänellä olevan, entä itse luitko itse artikkelin arvioiden itseäsi. Minkä persoonallisuuden arvioit itse olevasi. Kirjohan on laaja ja kaikki eivät sovi yhteen, vaikka kuinka yrittäisi ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2196
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1293
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1278
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      35
      1215
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1161
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      874
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      759
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      721
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      562
    Aihe