Kuka lobbaa Euroopan parlamentissa ja ketä?

Anonyymi

SATU HELIN, JANNE TOIVONEN
8.8. 07:10

Mepin sähköpostiin kilahtaa etujärjestön valmiiksi täyttämä äänestyslista. Se on yksityiskohtainen ohje siitä, miten tämän tulisi äänestää.

Vaikutusvaltainen järjestö uhkaa leimata toisen julkisuudessa isänmaan petturiksi, jos tämä äänestää "väärin".

Suuryrityksen edustaja linnoittautuu viikkokausiksi parlamentin kahvilaan, ja on jatkuvasti mepin hihassa kiinni.

Tosielämän esimerkit kuvaavat sitä, millaista lobbaaminen Euroopan parlamentissa on suomalaismeppien mukaan ikävimmillään.

Pahinta on, jos lobbari painostaa tai vääristelee.

– Toimistolle saapui postissa sikiötä esittävä nukke ja kaikenlaista harhaanjohtavaa materiaalia, jolla yritettiin vaikuttaa aborttioikeuskantaamme, kertoo Alviina Alametsä (vihr. / Greens).

Hänen mukaansa Yhdysvaltojen ja Venäjän äärikonservatiiviset liikkeet ovat rahoittaneet EU-parlamenttiinkin suunnattuja abortinvastaisia kampanjoita.

Sanalla "lobbaus" on ikävä kaiku, mutta käytännössä lobbaaminen eli monenlaisten intressiryhmien tapaaminen on demokratian edellytys. Se antaa poliitikoille näkemystä siitä, miten lakiesitys voi vaikuttaa vaikkapa eri ihmisryhmiin.

Suomalaismepit pitävät lobbaustapaamisia tärkeinä ja hyödyllisinä. Lainsäädäntötyö vaatii paljon erilaisten näkemysten kuuntelua, sanoo pitkäaikainen europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen (kok / EPP).

– Parhaimmillaan lobbaus on kuin ympyrätorni: se antaa ikkunoita erilaisiin maisemiin. Mutta vastuu säilyy aina itsellä. Rajani menee siinä, että ei saa vääristellä tietoa tai kertoa mielipidettä faktana, Pietikäinen sanoo.



SATU HELIN, JANNE TOIVONEN
8.8. 07:10

1

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain puolet mepeistä ilmoittaa tapaamisensa
      Mutta kuinka paljon europarlamentaarikot kuuntelevat lobbareita?

      Yle kokosi kahden vuoden ajalta kaikki Euroopan parlamentin nykyisten 705 jäsenen ilmoittamat lobbaustapaamiset.

      Keräsimme tiedot kaikista tapaamisista, jotka mepit ovat ilmoittaneet omilla virallisilla meppisivuillaan tällä vaalikaudella heinäkuun 2019 ja kesäkuun 2021 välillä. Ilmoitukset koskevat myös etätapaamisia.

      Tapaamisia kertyi yhteensä 23 000 kappaletta, eli keskimäärin yli 30 kappaletta jokaista meppiä kohden.

      Tämä on kuitenkin vain totuuden puolikas, sillä läheskään kaikkia tapaamisia ei kirjata mihinkään. Vain 52 prosenttia mepeistä on ilmoittanut edes yhden tapaamisen kahden viime vuoden aikana.

      Ilmoitusvelvollisuus kirjattiin parlamentin sääntöihin talvella 2019. Sääntöjen mukaan mepin pitää ilmoittaa tapaamisista silloin, kun hän toimii vastuutehtävässä lainsäädännön käsittelyssä: esittelijänä tai esittelijän vetämän neuvotteluryhmän jäsenenä.

      Parlamentin mukaan(siirryt toiseen palveluun) kyse on merkittävästä uudistuksesta, joka vahvistaa sen sitoutumista avoimuuteen. Sitä ei mainita, että uudistus hyväksyttiin erittäin niukalla neljän äänen enemmistöllä(siirryt toiseen palveluun).

      Ellei tapaaminen koske lainsäädäntövastuuta, ilmoittaminenkin on vapaaehtoista(siirryt toiseen palveluun). Eikä edes pakollista ilmoittamista valvota mitenkään.

      Ilmoitettujen tapaamisten lista ei siis anna täydellistä kuvaa lobbauksesta, mutta kertoo sen suuntaviivoista.

      Suomen 14 europarlamentaarikosta 13 on kesäkuun alkuun mennessä ilmoittanut ainakin yhden tapaamisen. Ainoastaan Laura Huhtasaari (ps. / ID) ei ole julkisesti ilmoittanut yhdestäkään lobbaritapaamisesta. Teuvo Hakkarainen (ps. / ID) on ilmoittanut yhden tapaamisen – hän tapasi lokakuussa 2020 Euroopan paperiteollisuuden keskusliiton CEPI:n edustajan.

      Listan toisessa päässä Sirpa Pietikäinen on kirjannut yli 300 tapaamista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe