Lasten vs aikuisten älykkyys

Anonyymi

Älykkyysosamäärän mittaus kehitettiin alunperin erityisopetusta tarvitsevien lasten tunnistamiseen. Sen määritelmä oli henkinen ikä jaettuna fyysisellä iällä. Mutta nykyaikana ikää ei edes kysytä esim. nettitesteissä.

Miten siis lasten ja aikuisten ÄO:t suhteutuvat toisiinsa? Jos meillä on kaksi lasta, toinen fyysisesti 10-vuotias mutta henkisesti 13-vuotiaan tasolla, ja toinen 13-vuotias joka on normaalilla 13-vuotiaiden tasolla, niin jumittuuko tuo jälkimmäinen aikuisuuden kynnyksellä "normaaliälykkyyteen" siinä ensimmäinen säilyttää tuon kaulan loppuikänsä? Jos, niin miksi kehitys kaikkien yksilöiden osalta päättyy aikuisuuden kynnykselle?

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykkyysosamäärää ei enää lasketa tuon "älykkyysiän" perusteella vaan suhteessa oman ikäluokan tuloksiin joten lapsilla ja aikuisilla se lasketaan aivan samalla tavalla.

      Eli niin että testataan monia samanikäisiä henkilöitä. Ne joiden testitulos on kaikkien tulosten puolessa välissä saavat tulokseksi ÄO=100 ja muut sitten saavat eri luvut normaalijakauman mukaisesti.

      Jos nettitestissä ei kysytä ikää niin se saattaa laskea älykkyysosamäärän suhteessa kaikkiin testin tekijöihin, ei vain samaan ikäluokkaan. Tuo toki sitten ei enää ole niin luotettava koska toki ikä on merkittävä tekijä joka tulisi ottaa huomioon.

    • Anonyymi

      Älykkyystesti kehitettiin aikanaan yleisen oppimishäiriön identifioimiseen peruskouluissa. Älykkyystesti ei siis lähtökohtaisesti ole älykkyystesti, vaan pikemminkin tyhmyystesti, sillä on relevanssia ja luotettavuutta vain negatiivisessa merkityksessä. Ja jotkut jopa kiistävät tämänkin lähtökohdan.

      On kuitenkin yleisesti havaittu, että jos ihmisen IQ on poikkeuksellisen alhainen, ei ole olemassa länsimaissa montakaan tehtävää työelämässä, jota ihminen voisi edes tehdä onnistuneesti.

      Mutta sanoa, että fyysikon hommin - ja näin usein sanotaan - tarvitaan mensan jäsenyys, ts. että nykyfysiikka on jotain niin vaikeaa, että IQ>130, tuskin pitää paikkaansa.

      Intuitio on oppisen ja ongelmanratkaisun kannalta oleellisempi asia kuin abstrakti IQ-arvo.

      Mielestäni kaikkein huvittavinta on se dogmaattinen nykykäsitys, että kun IQ on vahvistetusti > 140, niin kyseessä on nero ihminen. Miten ihmeessä tähän on tultu?

      Mitä tekemistä neroudella on IQ:n kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe