Lisää velkaa

Sannan hallitus jatkaa velkavedolla. Muuhun osaaminen ei riitä.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008187094.html
75<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 75

Vanhimmat

Kommarit elää toisten rahoilla !!!!

Äänestä
  • Mitä sitten tehdään, kun sosialistit eivät löydä muiden taskuista rahaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä sitten tehdään, kun sosialistit eivät löydä muiden taskuista rahaa.

    Pistetään rahanpainatuskoneet laulamaan.

    Äänestä

  • Sulkehan niitä joudutaan jakamaan, kun et tule toimeen ilman yhteiskunnan tukea. Muutuitko nyt väriltäsi persuksi vai oletko ollut aina peruskelmi.

    Äänestä

Nousukausi tulossa, mutta silti hallitus ottaa lisää velkaa. Tämä kertoo sen, että hallituksen talousosaaminen on täysi nolla.

Äänestä
  • Aikaisemmin nousukausina ei ole tarvinnut rokottaa koronaa vastaan eikä samalla mitalla tukea yrityksiä, että sinäkin saisit käydä töissä tai ainakin voitas tilillesi lähettää joka kuukausi se loisijoiden eläke eli takuueläke.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aikaisemmin nousukausina ei ole tarvinnut rokottaa koronaa vastaan eikä samalla mitalla tukea yrityksiä, että sinäkin saisit käydä töissä tai ainakin voitas tilillesi lähettää joka kuukausi se loisijoiden eläke eli takuueläke.

    Koronarokotuksiin ja yritysten tukemiseen menee mitätön summa velkaantumisvauhtiin verrattuna. Rokottamiseen käytetystä rahasta osa palautuu verotuloina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aikaisemmin nousukausina ei ole tarvinnut rokottaa koronaa vastaan eikä samalla mitalla tukea yrityksiä, että sinäkin saisit käydä töissä tai ainakin voitas tilillesi lähettää joka kuukausi se loisijoiden eläke eli takuueläke.

    Tämän hallituksen ottamasta velasta vain murusia on mennyt koronaan. Kaikki muut paitsi vähä-älyiset tämän tietävät. Sitä porukkaa on jonkin verran koska ei tämä hallitus muuten olisi vallassa.

    Äänestä

Niin, toiset ottaa lainaa ja rakennuttaa omakotitalon.

Valtion ottamat lainat ovat sikäli eriasia, että valtiot hoitavat lainansa uusilla lainoilla.
Nyt jopa nollakoroilla.

USA hoitaa taloutta setelirahoituksella ja Kiina on omanlainen järjestelmä.
Jossa valtiolla on iso rooli.
Tämä on se todellisuus, jossa Suomi ja koko EU:n pitää sitten pärjätä kilpailussa.
Asetelma ei ole helppo ja eurojen vähentäminen taloudesta olisi itsemurha.

Kyllä dollari myy ja ostaa sen, minkä euro luovuttaisi kilpailijoille.
Monet menneisyyden ekonomistit elävät vielä taloudessa, jota ei ole olemassakaan.
Rahanvähyys ei tee ketään hyvinvoivaksi.
Kunhan sille rahalle on riittävästi ostettavaa.
Silloin inflaatio pysyy aisoissa.

Äänestä
  • Kun velkaa otetaan nyt nollakorolla, mitä arvelet, kuinka kauan se korko pysyy nollassa? Jos nyt otetaan velkaa vaikka 10 miljardia euroa nollakorolla, niin milloin loppuu koronmaksu tuolle kymmenelle miljardille, ellei Suomi milloinkaan maksa kaikkia velkojaan kokonaan pois?

    Äänestä

Talousnäkymien kehutaan olevan hyviä. Silti velkaa otetaan lisää 10 miljardia. Mitä jos ne olisivat huonoja? Kyllä tämä hallitus jää historiaan Suomen huonoimpana taloudenhoitajana.

Äänestä
  • Huonona aikana otetaan sitten lisää velkaa, että saadaan maksettua hyvään aikaan otettujen velkojen korkoja.

    Äänestä

Saarikon mukaan hyvän sään aikana kannattaa pistää asioita kuntoon. No nyt ei tehdä niin vaan pistetään pää pensaaseen ja otetaan lisää velkaa. Tämän hallituksen aikana julkista sektoria on paisutetu niin, että verotulot eivät enää riitä sen rahoittamiseksi.

Äänestä

Sanna ei ole ruudin keksijä.

Äänestä

Suomen huonoin hallitus jatkaa valitsemallaan linjalle. Osa kansasta pitää vielä velkaantumista hyvänä asiana vaikka asia on päinvastoin.

Äänestä

Onneksi asiantuntija (Kangasharju) kertoo mikä on asian todellinen laita. Talouden osalta voi todeta, että tämä hallitus ei asiantuntijoita ole kuunnellut.

Äänestä
  • Olipa latteudessaan hyvin vihervasemmistolainen analyysi.

    Äänestä

  • Onneksi Kangasharju on opiskellut taloutta ja tutkinut sitä. Hän ymmärtää talouden lainalaisuudet. Toisin on tavallisella kadun tallaajalla, joka mutu tuntumalla heittää mitä tahansa skeidaa, kun ei ymmärrä talousasioista. Onneksi meillä on asiantuntijoita. joitka kertovat miten asiat todellisuudessa ovat.

    Joku uskoo joulupukkiin ja joku tieteeseen. Ikävä kyllä noita joulupukkiin uskojia riittää. Tähän porukkaan hallituksen sanoma uppoaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olipa latteudessaan hyvin vihervasemmistolainen analyysi.

    Epäilemättä tälläiseen luonnehdintaan pystyisi esimerkiksi demareiden johtava talousasiantuntija ylioppilas Matias Mäkynen. Oliko vielä lyhyen matikan yo?

    Äänestä

Nyt on hyvä ottaa velkaa ihan taktisestikin.

Jos (kun) käy niin että kokoomus muodostaa seuraavan hallituksen ja vasurit jäävät oppositioon on hyvä pohja aloittaa ulina pienestäkin tavoitteesta päästä velkaantumisesta eroon. Yleislakko yms uhkailut siihen päälle. Kestävyysvajeesta ei luovuta!

Jos vasurit jatkavat hallituksessa ensi vaalikaudella voidaan velkaantumista jatkaa vanhaan malliin. Siis hälläväliä-taktiikalla ja kestävyysvajeesta ei luovuta!

Äänestä

Toki sitenkin olisi voinut toimia, ettei oltaisi koronanruntelemia yrityksiä tuettu lainarahalla.
Eli annettu firmojen mennä konkurssiin ja työntekijät työttömiksi?

Olisi siinä ollu sokkaraa kuin Raatteentiellä sodassa.
Varovasti arvioituna työttömiä olisi tullut uusia joku 300 000 ihmistä.
Mikä hinta sillä olisi ollut? Kun kaikkiaan olisi nyt 600 000 työtöntä!

Eli sama tilanne kuin 90-luvun Lamassa.
Ken tietää ja muistaa, kavahtaa, että sama oltaisiin uudestaan koettu.

Äänestä
  • Tulevaa velanottoa ei koronalla enää pysty perustelemaan. Valtion velaksi ottamasta rahoista vain pieni osa meni yrityksille. Suurin osa menee julkisen sektorin läskien ylläpitoon. Kaiken kukkuraksi tämä hallitus jatkoi julkisen sektorin läskiinnyttämistä siitä mihin Rinteen hallitus jäi. Piti kuulemma hoitaa hallituskauden lopun noususuhdanteen aikaan menot tasapainoon. No tuli noususuhdanne mutta velkaa vaan otetaan lisää. Ei ihme. että talouden asintuntijat ovat ihmeessä tämän hallituksn touhuista.

    Äänestä

  • "Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan koronakriisin vuoksi pitikin velkaantua, mutta ongelmana on, että velkaantuminen jatkuu koronasta huolimatta."

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulevaa velanottoa ei koronalla enää pysty perustelemaan. Valtion velaksi ottamasta rahoista vain pieni osa meni yrityksille. Suurin osa menee julkisen sektorin läskien ylläpitoon. Kaiken kukkuraksi tämä hallitus jatkoi julkisen sektorin läskiinnyttämistä siitä mihin Rinteen hallitus jäi. Piti kuulemma hoitaa hallituskauden lopun noususuhdanteen aikaan menot tasapainoon. No tuli noususuhdanne mutta velkaa vaan otetaan lisää. Ei ihme. että talouden asintuntijat ovat ihmeessä tämän hallituksn touhuista.

    Voi olla että luvut vielä muuttuvat, vasemmalta on kuulunut huhuja että budjetti olisi pettymys. Tavoitteena olisi 10 miljardia lisää, Ohisalo haluaisi ainakin vihreiden tavoitteita muutamalla miljardilla kun kerran nostamatonta velkaa on. Muut vasemmistopuolueet ovat hymistelevät samaan malliin.

    Äänestä

  • Juuri näin, mutta moni on ollut vaipoissa 90-luvulla, eikä ole sitä hirvitystä ja kauhistusta kokenut tai nähnyt, mitä silloin oli. Vaikutukset on pitälle nykypäiviin ja kaikenmaailman valtion ja pankkien ryövääjät porskuttaa nyt nk. asiantuntijoina. Ei voi tyhmempiä ihmiset olla, kuin luulla kaiken onnistuvan ilman uhrauksia.

    Rikkailla on kuitenkin rattoisaa nytkin, köyhemmät notkahtaa ensimmäiseen suurempaan vastoinkäymiseen jota mm. työttömyys tai lomaitus on, ilman tukea.

    Äänestä

Nyt on palautettu Suomi takaisin. Eli siis hyvinvointivaltio on taas toimintakykyinen.
Kun porvarihallitus sen pakasti, onneksi ei sentään ikiroutaan.
Kansa äänesti oikein ja jää sulatettiin hyvinvointivaltion ympäriltä.

Kaikista kalleinta säästämistä on se, kun ihmiset jätettäisiin heitteille.
Kuten Sipilän hallitus teki. Persut ja Kokoomus mukana hääri.

Nyt on soittajan viulussa iloinensävel, eikä tarvitse Orpona kuihtua pois.

Äänestä
  • Kaikkein kalleinta tuhlaamista on se että lisätään tarpeettomia pysyviä kustannuksia ja rahoitetaan ne velalla. Ja sehän on vasemmiston ydinosaamista.

    Äänestä

Hallituksen tavoite on ottaa niin paljon velkaa kuin suinkin ja turvottaa mahdollisimman paljon julkista sektoria.

Kun heidän jälkeensä tulee siivousryhmä tekemään paskaiset työt, alkaa kauhea valitus. Nuo haluavat leikata teiltä sen kaiken hyvän mitä me tahdoimme teille antaa.

Ulinan päätteeksi laskevat pääsevänsä taas valtaan ja kädet ristissä rukoilevat, että seuraava hallitus olisi onnistunut taas pelastamaan talouden heidän tärveltäväkseen.

Äänestä

Lainantarve vähenee lähes 8 miljardia, eli noin paljon Vähemmän tarvitaan velkaa ensi vuodelle.
Eli aloittaja ja muut jotka eivät ymmärrä mitä uutisissa kerrotaan, niin se on siten, että velanotto vähenee tuon lähes 8 miljardia.

Yritykset pärjäävät paljolti jo omillaan, eivät tarvitse tukia niin paljon.

Äänestä
  • Et ymmärtänyt aloitusta ja oma viestisi on sisäisesti ristiriitainen.

    "Lainantarve vähenee lähes 8 miljardia, eli noin paljon Vähemmän tarvitaan velkaa ensi vuodelle."

    Tuo tarkoittaisi lähinnä sitä, että lainaa voidaan lyhentää lähes 8 miljardia euroa.

    "Eli aloittaja ja muut jotka eivät ymmärrä mitä uutisissa kerrotaan, niin se on siten, että velanotto vähenee tuon lähes 8 miljardia."

    Aloittaja ei ottanut tuohon asiaan mitään kantaa.

    Nyt puhut velanotosta, ensin puhuit velan tarpeesta.

    Velan tarve on siis kasvanut n. 10 miljardia euroa, kun velkaa otetaan n. 10 miljardia lisää. Tässä ei ole mitään merkitystä sillä, minkä verran velkaa on otettu viime vuonna.

    "Yritykset pärjäävät paljolti jo omillaan, eivät tarvitse tukia niin paljon."

    Suhteessa Marinin hallituksen velanottoon viime vuonna, yritykset saivat hyvin pienen siivun siitä velaksi otetusta rahasta. Se raha käytettiin ihan muuhun. Oletko huomioinut myös sen, että osa yritysten viime vuonna saamasta rahasta ei liitttynyt millään tavalla koronaan, vaan tarve olisi ollut olemassa ilman koronaakin?

    Äänestä

  • Hmm, viimeisin tilasto jonka olen nähnyt väitti että yritysten tukemiseen on mennyt koronan vuoksi yhteensä 570 miljoonaa. Eli ei tässä mitään miljardeja voida kuluttaa tai säästää..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hmm, viimeisin tilasto jonka olen nähnyt väitti että yritysten tukemiseen on mennyt koronan vuoksi yhteensä 570 miljoonaa. Eli ei tässä mitään miljardeja voida kuluttaa tai säästää..

    Loput miljardit sitten ovat menneet vain julkisen sektorin läskiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hmm, viimeisin tilasto jonka olen nähnyt väitti että yritysten tukemiseen on mennyt koronan vuoksi yhteensä 570 miljoonaa. Eli ei tässä mitään miljardeja voida kuluttaa tai säästää..

    Mitähän tilastoa olet tiiraillut ja kenen raapustama?
    Oikea määrää on vähintään 15 miljardia, mahdollisesti enemmän.

    Kansainväliset asiantuntijat varoittavat, että suurin virhe olisi laittaa velkajarrupäälle.
    Tulisi kaksinkertainen notkahdus talouteen.
    Kuten tehtiin hölmösti finassikriisissä vuodesta 2008 lähtien.
    Nyt EU on oppinut läksynsä.

    Siksi Suomessakaan ei oikeistoa voi päästää valtaan, koska heidän talousoppi kuuluu menneisyyteen, eikä edes siellä tuottanut mitään hyvää.

    Rahanvähyys kuihduttaa talouden, mutta sitä ei oikeisto ymmärrä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän tilastoa olet tiiraillut ja kenen raapustama?
    Oikea määrää on vähintään 15 miljardia, mahdollisesti enemmän.

    Kansainväliset asiantuntijat varoittavat, että suurin virhe olisi laittaa velkajarrupäälle.
    Tulisi kaksinkertainen notkahdus talouteen.
    Kuten tehtiin hölmösti finassikriisissä vuodesta 2008 lähtien.
    Nyt EU on oppinut läksynsä.

    Siksi Suomessakaan ei oikeistoa voi päästää valtaan, koska heidän talousoppi kuuluu menneisyyteen, eikä edes siellä tuottanut mitään hyvää.

    Rahanvähyys kuihduttaa talouden, mutta sitä ei oikeisto ymmärrä.

    Tänään päättyi viimeisin koronatuki-kierroksen hakuaika. Tukea hakeneista yrityksiä 54, montakohan miljardia niille maksetaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän tilastoa olet tiiraillut ja kenen raapustama?
    Oikea määrää on vähintään 15 miljardia, mahdollisesti enemmän.

    Kansainväliset asiantuntijat varoittavat, että suurin virhe olisi laittaa velkajarrupäälle.
    Tulisi kaksinkertainen notkahdus talouteen.
    Kuten tehtiin hölmösti finassikriisissä vuodesta 2008 lähtien.
    Nyt EU on oppinut läksynsä.

    Siksi Suomessakaan ei oikeistoa voi päästää valtaan, koska heidän talousoppi kuuluu menneisyyteen, eikä edes siellä tuottanut mitään hyvää.

    Rahanvähyys kuihduttaa talouden, mutta sitä ei oikeisto ymmärrä.

    Valtiokonttorin tilaston mukaan kolmella ensimmäisellä kierroksella on myönnetty kustannustukea yhteensä 598 miljoonaa.

    Ehkäpä sinä annat tarkemman tiedot niistä 15 miljardista?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tänään päättyi viimeisin koronatuki-kierroksen hakuaika. Tukea hakeneista yrityksiä 54, montakohan miljardia niille maksetaan?

    Hmm, ensi maanantaina alkaa neljännen kierroksen haku.

    Äänestä

Pikavipeillä hyvinvointia.

Äänestä

Kansallisen tason tuottavuus ajetaan alas -> riippuvuus velkaeuroista ja tuontituotteista kasvaa = Sosialisti-Sannan & kätyreiden näkemys kansainvälistymisestä.

Äänestä

Yrityksillä menee loistavasti taloudessa on jopa pulaa työntekijöistä.
Mikä parasta vientiteollisuus kukoistaa, joka Suomelle elinehto.

Jos porvarihallitus olisi saanut mellastaa, meillä olisi lama ja lujasti.
Siellä Orpo olisi kiskaissut velkajarrusta ja talous olisi pysähtynyt, kuin aamutossu kissankakkaan.

Ihmiset olisivat työttömänä ja toimeentuloa leikattaisiin.
Samalla ylirikkaille annettaisiin verohelpotuksia.
Mutta PK- yritykset menisivät konkurssiin. Siitä työntekijät sitten työllisyyskurssille.

Äänestä
  • Melko typerää spekulointia.

    Maailmalla talous vetää nyt poikkeuksellisen kovassa kiihdytyksessä. Se johtuu mm. siitä, että USA:n demarit ovat ottaneet aivan älyttömän paljon lainaa, jota se käyttää lähinnä täsmäkiitoksiin äänestäjilleen ja huippupoliitikkojen lähipiirin suosimiseen. Se sitä Suomen vientiä vauhdittaa, ei Suomen hallitus, eikä Super-Sanna.

    Äänestä

  • Työvoimapulasta kannattaa olla nyt ja jatkossakin erittäin huolissaan. Se ei kovin hääviä lupaa tulevaan. Tietenkin vasureita ei paljoa haittaa kunhan lainaa saa ja töitä ei ole pakko tehdä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työvoimapulasta kannattaa olla nyt ja jatkossakin erittäin huolissaan. Se ei kovin hääviä lupaa tulevaan. Tietenkin vasureita ei paljoa haittaa kunhan lainaa saa ja töitä ei ole pakko tehdä.

    Tämä työvoimapula on aktiivisen runsaan 50 vuoden työn tulos.

    Äänestä

  • Kansainväliseen suhdanteesee ei vaikuta yhtää se mikä hallitus Suomessa on. Nyt on nousukausi eikä se ole Sannan ansiota eikä syytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä työvoimapula on aktiivisen runsaan 50 vuoden työn tulos.

    No ei ole, oikeastaan Nokia nousu antoi hieman esimakua ja nyt viimeiset 10 vuotta ovat olleet työvoimapulan aikakautta.

    Kiitoksia vanhakantaisen ajattelun jossa tietyt instanssit ajattelevat työuran olevan yhden koulutuksen ja yhden työnantajan varassa, ehkä jopa samassa tehtaassa samaa askaretta tehden.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä työvoimapula on aktiivisen runsaan 50 vuoden työn tulos.

    1971 vapautetun abortin vaikutus on satojen tuhansien suomalaisten työikäisten henkilöiden vajaus Suomen työväestöön.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei ole, oikeastaan Nokia nousu antoi hieman esimakua ja nyt viimeiset 10 vuotta ovat olleet työvoimapulan aikakautta.

    Kiitoksia vanhakantaisen ajattelun jossa tietyt instanssit ajattelevat työuran olevan yhden koulutuksen ja yhden työnantajan varassa, ehkä jopa samassa tehtaassa samaa askaretta tehden.

    No pankaa ammattikoulut kokonaan kiinni, Sipilä sai aikaan sen, että sieltä käydään noutamassa lukujärjestys ja korona aikana ei sitäkään missään koulussa.
    Nuoret ja lapset kärsivät koronan vaikutuksista pitkään, ihan yliopistoja ja ammattikorkeakouluja myöten.
    Nuoret ovat hankkineet monta ammattia, mutta sitten sillekin asialle tehtiin stoppi. En tiedä minkäaikaisen mörön aikaansaannoksia nuo ovat, mutta sitä saamme mitä tilaamme, työttömiä joita elätämme ja ihan vinkumatta koska sitä saa mitä tilaa ja tätä on tilauksessa ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työvoimapulasta kannattaa olla nyt ja jatkossakin erittäin huolissaan. Se ei kovin hääviä lupaa tulevaan. Tietenkin vasureita ei paljoa haittaa kunhan lainaa saa ja töitä ei ole pakko tehdä.

    Persut sitä kannattaa työperäistä muuttoa, vai kannattaako?

    Kun maailman talous vajosi koronan vuoksi, näyttää nousu nyt mahtavalta, vaikka ei olla edes sitä edeltävällä tasolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työvoimapulasta kannattaa olla nyt ja jatkossakin erittäin huolissaan. Se ei kovin hääviä lupaa tulevaan. Tietenkin vasureita ei paljoa haittaa kunhan lainaa saa ja töitä ei ole pakko tehdä.

    Ihan oikeasti en tiedä ketään demaria tai vasemmistoliittolaista joka ei olisi ollut yli 40 vuotta töissä ja jonka eläke olisi lähes ja yli 3000eur kuussa.

    Mistä ihmeestä persupölhöt on tietonsa ammentanut. Ei kai Raiskaaja-putkonen ole syöttänyt teille pajunköyttä, sitä samaa kuten räjähtävät lepakot tuulimyllyjen äänen vaikutuksesta.

    Kyllä sitä joku asentaja-arska , pakun ja työpakin kanssa leikkii niin yrittäjää ja kuvittelee ikänsä töissä olleita köyhiksi. Kyllä ei ole persuraukoille paljoakaan kerääntynyt osaamisya saatika tietoa korvooe väliin.

    Ihan pitää kysymän, että jos demarit ja vas.liittolaiset ei olisi ollut töissä ja maata rakentamasda, niin olisko tämä maa rakentunit kokoomuslaisten ja petsujen voimin. Kepulaiset alun alkaen edustivat enemmän viöjelijöitä ja maatalousväestöä, joten eivät ole tehtaita olleet pyörittämässä tai rakennuksilla.

    Äänestä

Meidän Presitenttikin on huolissaan suomen velkaantumisesta!

Äänestä
  • Eikö ökyrikkaille tule tarpeeksi verottomia osinkoja?
    Onko Wahlroos taas vaikeuksissa ja
    "Sampon ryöstö" rahat tuhlattu?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö ökyrikkaille tule tarpeeksi verottomia osinkoja?
    Onko Wahlroos taas vaikeuksissa ja
    "Sampon ryöstö" rahat tuhlattu?

    Säälittävää viherpunikin puputusta, valtion velasta oli kysymys, jota Marinin hallitus ottaa suut ja mahat täyteen, viherpunikki yrittää vetää huomion toisaalle kun pieni aivo tilttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö ökyrikkaille tule tarpeeksi verottomia osinkoja?
    Onko Wahlroos taas vaikeuksissa ja
    "Sampon ryöstö" rahat tuhlattu?

    Verottomat osingot menevät ay-liikkeelle. Siihen Sanna ei halua puuttua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö ökyrikkaille tule tarpeeksi verottomia osinkoja?
    Onko Wahlroos taas vaikeuksissa ja
    "Sampon ryöstö" rahat tuhlattu?

    Kerrotko kuinka yksityinen henkilö tai yritys voisivat saada osinkoja joista ei ole maksettu veroa?

    Äänestä

kaikki velka valuu isokenkäisten laariin, se on tämän maailman tapa. Ettekö tiedä, katsokaa nokka pidemmälle, rakenne on sellainen, räkänokat!

Äänestä
  • Juuri näin. Nyt isokenkäinen Sanna Marin pyrkii varmistamaan velanotolla jatkon pääministerinä seuraavien eduskuntavaalien jälkeen, kun yksinkertainen vaalikarja ylistää häntä kestämättömästi velkarahalla rakennetusta "hyvinvoinnista".

    Äänestä

robotissa on työvoimaa se vastaa 7 miestä. Robotti ei maksa veroja, saa investointitukea, tekee 24/7 töitä, ei lomarahoja ei pyhiä lorvi. Kuka omistaa saa loisia loppuelämän.
Hullu se joka ei 30v. eläkkeelle. elämä mennyt täysin pieleen.

Äänestä

On erittäin huolestuttaavaa, että talouden lievässä nousussa velkaantuminen pahenee. Tällaisena aikana pitäisi olla todelliset talouden asiantuntijat päätäämässä. Vaikka hallituksella on kymmenittäin avustajia tuntuu, että talousasiat eivät silti ole "hanskassa". Siinä vaiheessa, kun aletaan tekemään kunnolla kiristyksiä ja verojen korotuksia, jotta Suomi saadaan jaloilleen elävät nykyhallituksessa päättämässä olleet mukavaa turvallista elämää. Kurjuus koskee aivan tavallista duunaria, jolla ei ole varoja sijoituksiin ja säästöihin.

Äänestä
  • Asiantuntijoita ei ole, on vain tuntijoita, joilla ei tee yhtään mitään.

    Äänestä

  • Hallituksen avustajat ovat lähinnä poliittisia broilereita. Heitä kiinnostaa lähinnä valta ja maine. Sen eteen tehdään töitä hartiavoimin. Ei suomalaisten etujen eteen.

    Äänestä

Otammo vitusti velkaa, annammo rahat Italiaan, Espanjaan, matujen hyvin vointiin ja vihreään siirtymään, ja kansa maksaa, oliko tässä jotain väärin?

Äänestä

Onneksi VM:ssä on virkamiehinä myös Kangasharjun lailla ekonomisteja. Samanlaiset ajatusmallit niilläkin on. Ajattelevat Suomen etua. Tämä taas ei käy demareille. Demareiden vara pj. ylioppilas Matias Mäkinen on jo kyseenalaistanut virkamiesten opit. Nämä kun eivät mahdu demareiden pirtaan. Ei sentään vielä ole käyttänyt Tarjan keinoja. Tarja kun haukkui, huusi, kiukutteli ja nimitteli ulkomisteriön virkamiehille.
Kuitenkin Matias on aloittanut maalittamisen vm:n virkamiehiä vastaa. Dissaa heidän oppejaan. Samaa yrittää tehdä tavallinen perusdemari kirjoittelemalla tänne aivan huuhaa oppeja taloudesta. Ei kuitenkaan viitsi opiskella alaa kun kun se on sen verran vaiketa. Mielummin kirjottelee mututuntumalla aivan kerettiläisiä talousoppeja.

Äänestä
  • Demariporukassa ylioppilas on jo korkeasti koulutettu. Ylioppilaan sanoma heille edustaa korkeinta ajattelumaailmaa. Ekonomistien opit ovat jo liian korkealentoisia. Niitä ei ymmärretä eikä uskota. Tämä näky tämänkin palstan kirjoittelussa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Demariporukassa ylioppilas on jo korkeasti koulutettu. Ylioppilaan sanoma heille edustaa korkeinta ajattelumaailmaa. Ekonomistien opit ovat jo liian korkealentoisia. Niitä ei ymmärretä eikä uskota. Tämä näky tämänkin palstan kirjoittelussa.

    Matias on taas ajasta jäljessä.

    https://matiasmakynen.fi/

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Matias on taas ajasta jäljessä.

    https://matiasmakynen.fi/

    Voit kuitenkin liittyä rahallisiin tukijoihin.

    Matias ei ole vielä päässyt Tradekan sisäpiiriin, kuinka ressukka pärjää edes?

    Äänestä

Mukava ottaa velkaa kun itse ei ikinä tarvitse maksaa takaisin, lapxukaiset maksavat aikuisten jättivelta.

Äänestä

Oikeiston opeilla Suomi on velkaantunut.

Onneksi sentään EU:sa talousoppi ottanut uuden asenteen.
Nyt ymmärrys riittää siihen, että toimiakseen markkinatalous tarvitsee rahaa.
Sellaista rahaa joka ylläpitää ostovoimaa.

Samalla se kiihdyttää työllisyyttä, kuten nyt Suomessakin nähty.
Leikkauslistat joita Suomessa oikeisto palvoo on taloudelle myrkkyä.
Siitä myrkkymaljasta,
ei äänestäjän pidä hörpätä suuhunsa.

Äänestä
  • Nyt vasemmiston opeilla sitten avattiin velkahanat täysin. Saavat sitten tulevat sukupolvet maksaa nämä velat pois. Nyt ne rällätään kaikkeen kivaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt vasemmiston opeilla sitten avattiin velkahanat täysin. Saavat sitten tulevat sukupolvet maksaa nämä velat pois. Nyt ne rällätään kaikkeen kivaan.

    Niinpä tehdään. Koulutukseen ja terveydenhoitoon.

    Koronaviruksen hoitoon ei riitä pelkästään veroeurot. Pitää myös lainata.
    Onneksi on EU ja oma vahva valuutta. Euro.
    Sillä laitetaan kampoihin dollarille, koko 300 miljoonan ihmisenvoimin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä tehdään. Koulutukseen ja terveydenhoitoon.

    Koronaviruksen hoitoon ei riitä pelkästään veroeurot. Pitää myös lainata.
    Onneksi on EU ja oma vahva valuutta. Euro.
    Sillä laitetaan kampoihin dollarille, koko 300 miljoonan ihmisenvoimin.

    Jaa, eikös just budjettiriiheen ole tulossa jättimäinen koulutusleikkaus?
    Ja soten myötä terveydenhoidon resurssit tulevat pienenemään?

    Mitenkäs se hoivahenkilöstön mitoitus? Ei ole voimassa sekään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jaa, eikös just budjettiriiheen ole tulossa jättimäinen koulutusleikkaus?
    Ja soten myötä terveydenhoidon resurssit tulevat pienenemään?

    Mitenkäs se hoivahenkilöstön mitoitus? Ei ole voimassa sekään.

    Mikä leikkaus, kun oppivelvollisuutta pidennettiin?
    Samalla opiskelu helpottu rahallisesti kun toinen aste myös maksuton.

    Sote lisää saatavuutta terveydenhoitoon.
    Hoivahenkilö mitoitus on voimassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mikä leikkaus, kun oppivelvollisuutta pidennettiin?
    Samalla opiskelu helpottu rahallisesti kun toinen aste myös maksuton.

    Sote lisää saatavuutta terveydenhoitoon.
    Hoivahenkilö mitoitus on voimassa.

    Tiedetutkimukseen tulossa 40 miljoonan leikkaus.
    Millä tavalla sote lisää saatavuutta? Lääkäreitä tai hoitohenkilökunta ei tule lisää ja yksityisiä hoitolaitoksia poistetaaan ”rivistä”. Siis vähennetään.
    Hoivahenkilöstön mitoituksesta on tehty päätös joka astuu voimaan vuosien päästä, ei tällä vaalikaudella ainakaan. Ei se ole voimassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedetutkimukseen tulossa 40 miljoonan leikkaus.
    Millä tavalla sote lisää saatavuutta? Lääkäreitä tai hoitohenkilökunta ei tule lisää ja yksityisiä hoitolaitoksia poistetaaan ”rivistä”. Siis vähennetään.
    Hoivahenkilöstön mitoituksesta on tehty päätös joka astuu voimaan vuosien päästä, ei tällä vaalikaudella ainakaan. Ei se ole voimassa.

    Toisen asteen opiskelun ilmaisuus meni sekin mäkeen, viime vuoden kymppiluokkalaiset suljettiin ilmaisuudesta pois. Mikähän ilo tuostakin on Anderssonille?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedetutkimukseen tulossa 40 miljoonan leikkaus.
    Millä tavalla sote lisää saatavuutta? Lääkäreitä tai hoitohenkilökunta ei tule lisää ja yksityisiä hoitolaitoksia poistetaaan ”rivistä”. Siis vähennetään.
    Hoivahenkilöstön mitoituksesta on tehty päätös joka astuu voimaan vuosien päästä, ei tällä vaalikaudella ainakaan. Ei se ole voimassa.

    Pienillä kunnilla suuriavaikeuksia täyttää lainvaatimat velvollisuudet.
    Sote poistaa tämän epäkohdan ja paljon muuta parannusta tulee avuksi.

    Se että kunnat ulkoistanut koko terveydenhuollon yksityisille, ollut jopa lainvastaista.
    Nyt vastuu siirtyy hyvinvointialueille ja rahoitus tulee ensin valtiolta.

    Kuntavero laskee monta prosenttia ja aikanaan maakuntavero hoitaa rahoituksen.

    Äänestä

"Vuonna 2018 ulosotossa oli lähes 580 000 suomalaista".

Kyllä hallituksella kannattajia riittää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sannan hallitus jatkaa velkavedolla. Muuhun osaaminen ei riitä.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008187094.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu