Olisiko ihan mahdotonta saada otsikon liikenneympyrään hidastetöyssyt? 30 km/h rajoitus ei näköjään takaa turvallisuutta pyöräilijöille ja kävelijöille, "läheltä piti" tilanteita on päivittäin. Samalla vois sisään- ja ulostuloväylät kaventaa yksikaistaiseksi koska moottoriajoneuvojen käyttäjät eivät tunnu ymmärtävän että suojatien eteen pysähtynyttä autoa ei vaan voi ohittaa kaasu pohjassa.
Poliisilaitoksen liikenneympyrä
Anonyymi
1869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vahva tuki tälle idealle, kovin moni ei tunnu kunnioittavan tuota 30-kympin rajoitusta, poliisille erinomainen tutka paikka?
Niin varmaan olis hyvä tutkapaikka vaan kun ei ole tarpeeksi välineitä eikä polliiseja, siihenkin pitää saada eri putjetti nääs,ei impolan suorallekaan saada nääs partioita eikä ole kaliproituja tutkiakaan joiden tulos pitää sitten oikeudessa jonne asiakkaan kuuluu nykyään valittaa.
Samaa mieltä. Vaarallinen ympyrä. Autoilla aivan liikaa vauhtia tullessa ja mennessä.
Persuille oma liikennemerkki.
Mopoautoilijat täällä taas diivailee. Tietenkin pelottaa ajaa liikenneympyrässä kun ei osaa ajaa muun liikenteen mukaan. Ei sen tähden sujuvaa liikennettä pysäytetä millään hidasteilla.
Jos ei osaa niin polkupyörää tallista esille.
Minun ylhäisyyteni tupperwaarakipassa ei suvaitse autoilijoiden kiilailua, minun eteen ympyrään ei ajeta henkilöautolla siten että eteeni jää 15m turvaväliä,
painan kaasun pohjaan ja tööttään sekä laitan pitkät päälle, MMÄÄÄÄ-MÄÄÄ
MÄÄÄ osaaa ajaaa kukaa muu ei osaa.
Ja MÄÄÄÄ kostan yällä MÄÄÄ laitan subbarin täysille että kävyt seniilit herää.
Sinut saisi helposti pidettyä pois joltain tietyltä alueelta varoittamalla varoituskolmiolla jossa on valkotakkisen henkilön kuva.
Keskustan puistoissa ajaville pyöräilijöille on lähes kaikkialla ajoradan ylityskohdissa väistämisvelvollisuutta osoittamassa kärkikolmio, suurimmalle osalle pyöräilijöitä tämä ei riitä vaan ylityksen jälkeen pitää puistossa olla lisäkyltti tekstillä:
Muistitko osallistua arpajaisiin?
Lisäksi taloyhtiöiden pyöräsuojien oviin ulkopuolelle pitää laittaa kyltit:
Oliko mukava pyöräilymatka, muistithan opettaa autoilijoille kansainvälisiä käsimerkkejä?
Käyttäisitte edes valoja ja heijastimia, aamen saatana.
Isossa Keittokirjassa sanotaan että Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen.
Nyt armaat uskovat tielläliikkujat kun illalla suljette silmänne ja ristitte kätenne rinnalle iltarukoukseen, muistelkaa miten tänäänkin "Jumala" kurvaili eri tavoin liikenteessä.
Ihminen on todella jumalaisen älykäs olento, ne pahnan pohjimmaiset varsinkin.
Asiallinen ehdotus ja 2 asiallista kommenttia. Ja loput avohoitopotilaiden aivopieruja.
Ehdotus oli puutteellinen, avohoitopotilaiden vuoksi autoilu pitäisi kieltää kokonaan.
Se pitäisi oikeastaan lisätä Isoon Keittokirjaan.
Autolla pitää ajaa varoen jotta avokit eivät jää alle
ja siitä kiitos hänelle
Onhan se ympyrä paha paikka pienille koululaisille.
Kyllä se on paha paikka myös työikäisillekkin, saati sitten eläkeikäisille. Hurjat ajonopeudet ja löyhä liikennekuri autoilijoilla tekevät ympyrän vaaralliseksi.
No minä olen sellainen hidaspäinen seniili eläkeläinen, mutta kummasti työikäiset ja nuoretkin ovat liikenteessä hidasälyisempiä, tukkivat pöntöt liikennettä kun pysäilevät turhaan risteyksiin vaikka risteävää liikennettä ei ole.
Turha moittia kaikkia eläkeläisiä tientulpiksi, suurin osa teistä nuoremmista nielee soraa ja renkaankappaleita jos lähdetään radalle kokeilemaan, turhaan pullistelette urpot,
takavaloja joutuisitte nöyrästi katselemaan, hidaspäiset torvelot.
Osalta pyöräilijöistä pitäisi pyörälla ajaminen kieltää koska vaarantavat niin törkeästi omaa turvallisuuttaan, eivät osaa, eivät piittaa, riehuvat ja ovat avohoidokkeja.
Sama pätee muillakin tavoilla tiellä kulkeviin, autoilijoihin sekä jalankulkijoihin.
Pahimmat tapaukset tulisi eristää saarille törmäilemään toisiinsa.