Kotitalousvähennys

Anonyymi

Olen ihmeissäni, kun taas puhutaan ainoastaan kotitalousvähennyksen tulorajan lisäyksestä. Alarajan poisto olisi viimeinkin oikeudenmukaisempaa. Yritin lähettää viestiä pääministerille, mutta tuli bumerangi, eli ei viestiä perille.

10

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan käsittämätöntä että pienituloiset eivät saa hyödynnettyä vähennystä juuri ollenkaan. Ne joilla muutenkin on rahaa niin hyötyvät kotitalousvähennyksestä tosi paljon, varsinkin pariskunnat. Miten tämä voi olla näin epätasa-arvoista. Käsittämätöntä!

    • Anonyymi

      Samahan se on matkakuluvähennyksessä 750€ omavastuu,apinaa koijataan.

    • Anonyymi

      Te pienituloiset elätte jo hyvätuloisten verorahoilla, ettekä maksa veroa. Vähennyksen tarkoitus on myös lisätä kotimaisen palvelun kysyntää(lisätä työtä) ja saada raha kiertämään.

      • Anonyymi

        Vähätuloiset ja jopa eläkettä saavat nostavat kaikkia tukia joihin hyvätuloisilla ei ole mahdollisuuksia. Soffalla maataan, juodaan kaljaa ja jopa tuhdimpaa, kun Kelan avustus on nostettavissa. Tuosta tuesta nauttivat jopa alle kakskymppiset, jotka eivät tiedä mitä työ edes sanana tarkoittaa.
        Omilla palkkatuloilla ja säästöillä meidä luusereiden, työtä tekevien pitää tulla toimeen. Elämä on kallista, kun sen itse maksaa. Onneksi ei ole vielä ollut tarvetta pullojen js tölkkien keruuseen.


      • Anonyymi

        Ei toimi tuo haave.


    • Anonyymi

      Muistakaahan se, että jos teillä on työssä käyviä lapsia, kasvatti- tai ottolapsia niin heillä samoin kuin heidän puolisoillaan (ja edelleen näitten llapsilla jne) on mahdollisuus saada kotitalousvähennystä vanhempien ja isovanhempien taloudessa ja mökillä tehtyihin remontteihin sun muihin vähennyskelpoisiin menoihin.

      Kotitalousvähennyksen yläraja ei siis ole se, mitä pariskunta saa, vaan mitään rajaa ei itseasiassa ole, kunhan maksajia löytyy tarpeeksi eli nimi kuiteissa.

      Meidän taloudessa suurimmat yksittäiset vuosittaiset kotitalousvähennykset ovat olleet 16000€ ja 9000€, maksajina me vanhemmat ja 5 työssä käyvää lasta, joista yksi enää asui kotona. Nämä syntyivät kahdesta isohkosta remontista.

    • Anonyymi

      Auttakaapa ensikertalaista.

      Pihasta kävi puunkaataja napsimassa pari riskipuuta pois. Laskua tuli 400€ alv. eli 496€. Ei muita maksuja.

      Eli tuleeko vähennys 40% ilmoittaa 300€ vai 396€?
      Alvillinen firma eli kotitalousvähennyskelpoinen työ.

      • Anonyymi

        Imoitat koko summan. Verottaja laskee alennuksen. Se menee automaattisesti laskurilla, jos teet ilmoituksen netissä. Mutta koko summa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Imoitat koko summan. Verottaja laskee alennuksen. Se menee automaattisesti laskurilla, jos teet ilmoituksen netissä. Mutta koko summa.

        Koko summa tarkoittaa 496 e, ettei tule väärinkäsityksiä,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koko summa tarkoittaa 496 e, ettei tule väärinkäsityksiä,

        Jees, kiitti tiedosta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2849
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1275
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      984
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe