Varovasti sitten tänään

🙄👍🚘 ettei mitään käy, kun on perjantai ja 13 päivä. Itsekin vältän sellaista missä voisi jotakin sattua, etenkin tikapuita ja pitkiä automatkoja.

Tiskiharjojen kanssakin pitää olla tarkkana, että valitsee niistä oikean. Minulla on täällä 5 harjaa roikkumassa tiskikaapista. Joskus ne menevät sekaisin, vaikka niissä on värikoodi. Musta on biojäteastialle, valkoinen koiran vesikupille, ruskea on paistinpannulle ja vihreä astioille, Juuresharja on valkoinen, mutta se ei sekoitu muihin harjoihin mallinsa vuoksi. Hammasharja on noita harjoja pienempi, niin sen kanssa ei ole ongelmia. Toisellekin harjalle olisi tilaa. Puhumattakaan parisängyn puolikkaasta, joka on tyhjänä ollut vuosikaudet 😍

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äkkiseltään voisi ihmetellä tiskiharjaselostusta. Ne menevät joskus sekaisin, kun hajamielisenä otan niistä jonkun käyttöön. Siten ne liittyvät perjantai 13 päivään. Mutta ne ovat muutenkin mielessä, kun laitoin uusimman kuvani facebookkiin ja vasta jälkikäteen huomasin niiden harjojen näkyvän oman nassuni takana😂 en vieläkään osaa ottee kunnollisia selfieitä

    • Mä oon yleensä sellanen toheltaja jolle sattuu ja tapahtuu aina, mutta olen vuosikymmenten saatossa todennut sellaista että muistaakseni nämä perjantai 13. päivät ovat olleet mulle tohelointivapaita päiviä. Alkaen siitä, kun täytin 18-v samana päivänä kun mulla oli oma vanhojenpäivä. Eli perjantaina 13.2. 90-luvun lopulla.

      • Kiva, kun sulla on toiminut perjantai 13 päivä noinpäin. EI kai se mullakaan sen kummempi päivä ole, kuin muutkaan. Ne tapahtumat jää vaan päivämäärän takia paremmin mieleen, jotka silloin tapahtuu! Tohelontivapaata loppupäivää sinulle!


    • Anonyymi

      Hyvä muistutus kiitos. Ajattelin lähteä pyöräilemään tukka tuulessa hulmuten, mutta laitankin nyt kypärän päähän.

      • Kypärä pitää olla pyörillessä aina päässä. Koskaan ei tiedä mitä käy.


    • Anonyymi

      Mä nyt onnistun telomaan itseäni muulloinkin kuin perjantaina 13pvänä. Epäonnea ollut muinakin päivinä. Mulla nyt mikään onnistu ilman jotain tohelointia😆. Kävin ottamassa muutama päivä sitten kakkosrokotteen, ekasta tuli olkapää kipeäksi muutamaksi päiväksi, tämä kakkonen näköään ollut tymäkäämpi mulle, olkapää kipeä ja iso paukama ja aivan järjetön kutina siinä pistoskohdassa🙄, tekisi mieli kynsiä ihoa, yritän malttaa olla kynsimättä😅.

      • Anonyymi

        Mulla oli kakkosen jälkeen viikon verran huono olo. Fyysisesti todella huono olo. Ykkösestä ei tullut mitään. Se alkoi kakkosessa vasta 3 päivää rokotteen jälkeen. Varaudu.


      • Kiva, kun olet saanut toisen rokotuksen. Näyttää nuo matkustajien koronatestit olevan melko kalliita jos ulkomaille lähtee. Harmillista on se patti. Mulle tulee joskus flunssarokotteesta, varsinkin jos en ole ehtinyt rentouttaa käsivarren lihaksia. Oletko kokeillut laittaa siihen jotakin kylmää päälle viemään kutinaa (jääpala tai pakastehernepussi) ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla oli kakkosen jälkeen viikon verran huono olo. Fyysisesti todella huono olo. Ykkösestä ei tullut mitään. Se alkoi kakkosessa vasta 3 päivää rokotteen jälkeen. Varaudu.

        Hyvä tietää, kiitos. Mun tuurilla mä tulenkin tosi kipeäksi, makaan suurinpiirtein raatona sängynpohjalla🙄.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mulla oli kakkosen jälkeen viikon verran huono olo. Fyysisesti todella huono olo. Ykkösestä ei tullut mitään. Se alkoi kakkosessa vasta 3 päivää rokotteen jälkeen. Varaudu.

        Mä olin varannut kotiin viikon ruuatkin, kun olin kuullut jpidenkin saaneen kuumetta ym. rokotuksista. Ekasta tuli viikoksi käsi kipeäksi ja tokasta ei tullut oikeestaan mitään. Joten varautuminen oli turhaa. Epäilyttää nyt, ettei suoja ole kunnollinen!


    • Anonyymi

      Sehän on yksilöllistä tuleeko millaiset oireet rokotuksesta. Monella on ollut vain yhtenä päivänä käsi kipeä ja vähän outo olo.
      Kutinaan auttaa esim. Bepanthen-voide.

      • Totta, että on yksilöllistä, joillekin ei mitään ja joillakin jopa korkea kuume. Mainoksen uhrina ostin bepanthen anti exem kutinaan. Ei mitään vaikutusta. Taitaa senkin vaikutus olla yksilöllistä.

        Mutta nyt loppuillaksi ulkohommiin, jotka keskeytyi pahan ukonilman takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      124
      7684
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4431
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      41
      3932
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      409
      2056
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      73
      1667
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1487
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1478
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      189
      1221
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1148
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1073
    Aihe