Kemiallinen kastraatio?

Anonyymi

Tämä on sitten totta. Ei tarvitse hyväksyä eikä ymmärtää, mutta haluan silti kirjoittaa tästä.

Olen parikymppinen mies ja olen pedofiili. Tunnen seksuaalista ja romanttista vetovoimaa esimurrosikäisiin lapsiin ja kärsin siitä suunnattoman paljon. Olen hyvin masentunut ja itsetuhoinen enkä kykene opiskelemaan tai tekemään töitä näiden ongelmien takia.

En ole ikinä koskenut yhteenkään lapseen tai hakeutunut lasten läheisyyteen.

Olen käynyt jo yli puoli vuotta pedofiliaan perehtyneellä terapeutilla, mutta tästä huolimatta koen seksuaaliset impulssini ja tuntemukseni hyvin ahdistaviksi ja pelottaviksi. Koen, etten jaksa elää pelkän terapian avulla.

En usko, että kykenisin parisuhteeseen tai seksiin omanikäiseni ihmisen kanssa, sillä en koe heitä kohtaan mielenkiintoa. Vetovoimani lapsia kohtaan on hyvin ahdistavaa, sillä tiedostan täysin kuinka väärin se on ja että kuinka traumaattista ja vahingollista lapselle on joutua seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi. Tähän en halua syyllistyä.

Olen viime aikoina alkanut harkitsemaan vakavasti kemiallista kastraatiota, sillä haluan saada rauhan itselleni enkä kärsiä tästä sukupuolivietistä, jota ei voi toteuttaa ja jonka hillitseminen ja tukahduttaminen on äärimmäisen raskasta. Olen täysin tietoinen siitä, että kastraatio ei poista itse kiinnostusta lapsiin. Luulisin kuitenkin, että oman elämänlaatuni ja mielenterveyteni kannalta olisi huomattavasti helpompaa jos saisin seksuaalisen haluni sammumaan lääkkeillä.

Teille, joilla on jotain yleistä tietoa tai kokemusta asiasta; kuinka pitkä prosessi on päästä antihormonaaliseen lääkitykseen? Onko olemassa minkäänlaisia päteviä ja luotettavia tutkimuksia siitä, että kuinka hyvin se tehoaa?

Olen sanottavani sanonut.

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitään en asiasta tiedä, eli siksi avaan sanaisen arkkuni.

      Käsittääkseni yksi pedofiilian suurimpia ongelmia on se että se on niin "tabu" asia, että siitä on vaikea puhua asiallisesti, siksi kunnollisia terapiaa on vaikeaa hakea, eikä siihen taida olla vertaistukea saatavilla.

      En myöskään tiedä kemiallisen kastraation tehosta. Ehkä se "munat pois" myytti on jotenkin epäonnistunut, eikä auta sitäkään vähää, mitä kunnon työstö ajatusten ja erityisesti tekojen hallinnan keinoista omassa mielessä.

    • Anonyymi

      Uskon, että sinä juuri olet se tyyppi 80 vuotta. Kirjoittelet joka viikko lasten sukuelimiin liittyvistä jutuista.
      Kirjoitin tällä viikolla, että pedofiili vain noin kirjoittelee. Miten lapsenlapsesi uskaltaa tulla teille kylään taipumustesi takia?
      Kun kirjoitat tor-selaimella, toivot, ettet tor-verkossa koskaan kärähdä. Eikö nettipoliisilla ole mahdollisuutta päästä jäljillesi?

    • Anonyymi

      Sinuna yrittäisin vielä hakeutua terapiaan puhumaan näistä asioista ennen kuin teet jotain peruuttamatonta.
      Terapiassa voisit saada ahdistukseen ja masennukseen apua. Kaikki lähtee sinusta itsestäsi että haluatko muuttua. Tietenkään tuollaista sairautta on vaikea parantaa mutta sen kanssa voi oppia elämään ja hyväksymään itsensä sellaisena kuin on. Et sinä tuolle mitään voi ja on pääasia että et ole ketään vahingoittanut. Pidä se mielessäsi.

    • Anonyymi

      Keskustele terapeuttisi kanssa mahdollisuudesta saada kemiallinen kastraatio. Ellei hän pysty hoitamaan asiaa, hän voi ainakin ohjata eteenpäin lääkärille jonka voi ottaa sinut hoitoonsa.

    • Anonyymi

      Kemiallinen kastrointi tehdään yleensä lapsiin sekaantuneille seksuaalirikollisille.
      Olisi var,asti hyvä åuhua tästä terapeutin kanssa ja hakeutua lääkärin vastaanotolle saamaan ammatti-ihmiseltä infoa.
      En tiedä miten suhtaudutaan kastraatioon ihmisen kohdalla joka ei ole taipumustaan toteuttanut.

      Pedofilia ei parane mutta ihminen voi oppia hallitsemaan halunsa ja taipumuksensa.
      Olet käynyt vasta puoli vuotta terapiassa mikä on lyhyt aika näin vaikeassa asiassa.
      On ymmärrettävää että kärsit ja tarvitset apua. Puhu rohkeasti siis terapeutille eri vaihtoehdoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3571
    2. 39
      3033
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      147
      2877
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2343
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      42
      1807
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      87
      1588
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1124
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1081
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1056
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      41
      915
    Aihe