Sannan ote asioihin on täysin hukassa

Presidentin korona nyrkki olisi pitänyt tulla ehdottomasti jonka Marin tyssäsi.
Pelkäsi omaa kunniaansa.

Lapsiin kohdistuvilta rajoituksilta olisi ehkä vältytty, jos hallitus olisi valmistellut keväällä paremman lain.
Aluehallintoviranomaiset kertoivat torstaina uusista rajoituksista. Erityisesti lasten harrastuksiin osuvat päätökset herättivät suoranaista raivoa.
Puolitoista vuotta jatkuneen koronakriisin aikana kansalaiset ovat hämmästellen joutuneet seuraamaan, kuinka aluehallinto­viranomaiset ja hallitus ovat vääntäneet kättä kriisin hoitamisesta.

Hallituksen mielestä aluehallinto­viranomaiset ovat välillä toimineet liian hitaasti ja lepsusti, kuten esimerkiksi liikuntatilojen sulkemisen yhteydessä viime keväänä.
Toisinaan ne taas ovat hallituksen mielestä toimineet liian tiukasti ja hallituksen tahdon vastaisesti.
Näin kävi torstaina, kun Etelä-Suomen aluehallinto­viranomaisen viesteistä sai käsityksen, että rajoitukset estävät laajasti lasten harrastukset. Kansalaiset raivostuivat, mutta niin tekivät ministeritkin.

0

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

        Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
        Maailman menoa
        244
        2165
      2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        189
        1644
      3. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        46
        1302
      4. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        50
        1005
      5. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        41
        816
      6. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        14
        800
      7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        30
        771
      8. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        21
        760
      9. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        25
        746
      10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        647
      Aihe