Lento-onnettomuus Lieksassa 5.6.1939

Anonyymi

Tiesittekö, että vanhimpia lehtiä voi lukea Kansalliskirjaston sivuilta? Tässä eräs järkyttävä tapahtuma:

https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2007167?page=1

Lisäksi esim. Karjalaisen numerossa 30.12.1939 useat lieksalaisetkin sotilaat toivottavat ”Sieltä jostakin” hyvää uutta vuotta. Nykykäytännöstä poiketen rikos- ja jopa itsemurhauutisissa on nimet heti esillä. (K: Jarmo Turunen)

20

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isäukko muisti tuon onnetomuuden vaikka oli silloin reilun kahdeksan vanha. Löytyyköhän Lieksan Lehteä digitoituna? Olisi mukava tarkastaa muutama vanha asia.

      • Anonyymi

        Itse kävin jokin aika sitten kysymässä Lieksan Lehden konttorilla, että onko heillä aikeita digitoida vanhoja lehtiä. Ei ollut. Täytyy kai vain odotella, että Kansallisarkisto suorittaa työn sitten, kun tekijänoikeudet ovat vanhentuneet. Kirjastolla on kyllä paperisiakin vanhoja lehtiä, mutta ei alusta asti. Lisäksi ainakin kymmenisen vuotta sitten vanhoja lehtiä voi lukea mikrofilmilaitteen avulla. (J. T.)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse kävin jokin aika sitten kysymässä Lieksan Lehden konttorilla, että onko heillä aikeita digitoida vanhoja lehtiä. Ei ollut. Täytyy kai vain odotella, että Kansallisarkisto suorittaa työn sitten, kun tekijänoikeudet ovat vanhentuneet. Kirjastolla on kyllä paperisiakin vanhoja lehtiä, mutta ei alusta asti. Lisäksi ainakin kymmenisen vuotta sitten vanhoja lehtiä voi lukea mikrofilmilaitteen avulla. (J. T.)

        Pienillä paikallislehdillä ei ole varaa digitoida omia vanhoja lehtiään. Pelkkä digitointityö maksaa arviolta kymppitonnin.

        Lisäksi lehtitalo joutuu maksamaan tekijänoikeusjärjestö Kopiostolle kertakorvauksen jos se haluaa digitoida omat vanhat lehtensä, tämän lisäksi joka vuosi pitää maksaa lehtien verkossa esillä pitämisestä lisenssimaksu Kopiostolle:
        https://www.kopiosto.fi/kopiosto/teosten-kayttajille/lehtiarkistot/


    • Siitä oli myös Hesarissa iso juttu, tallainen muistikuva minulla on.

      • Anonyymi

        lieksanlappu tiijä mittään.vesitaso tippu ennen sottii joelle, siitä o kuvaki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lieksanlappu tiijä mittään.vesitaso tippu ennen sottii joelle, siitä o kuvaki.

        ja perkele deutsclandiloilla olj kiitotie märätyslahella


    • Anonyymi

      Mönnin selälle tippui venäläinen lentokone sodassa ja makaa vieläkin järven pohjassa. Paikka on suht hyvin tiedossa mut kukaan ei ole sitä löytänyt.

      • Anonyymi

        Tuo ei pidä paikkaansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo ei pidä paikkaansa.

        Niin mikä ei pidä paikkaansa?


    • Anonyymi

      Voisiko joku kertoa enemmän siitä onnettomuudesta, kiinnostaa kovin.

    • Anonyymi

      No tietää sotaa tuollaiset tapahtumat...

      • Anonyymi

        Noin, puoli vuotta tuosta oli jo täys rähinä. Oikeessa olet.


    • Anonyymi

      Kaarros. Kierrosluku tippui. Teknisen vian tai lentäjän virheen takia???

    • Anonyymi00012

      Wikipedia:
      Lieksan lento-onnettomuus 1939

      "Lieksan lento-onnettomuus tapahtui 5. kesäkuuta 1939 Lieksassa kun kellukkeilla varustettu Cessna C-145 Airmaster -yleisilmailulentokone OH-YNB syöksyi Pielisjärveen ollessaan palaamassa yleisölennätykseltä. Onnettomuudessa kuoli koneen ohjaaja ja matkustajina olleet kaksi aikuista ja kolme lasta.[1][2][3]

      Tehtailija ja maanviljelijä Yrjö Nissisen omistama lentokone oli palaamassa kello 12.30 yleisölennätykseltä kun se laskeutuessaan Lieksanjoen suulle menetti tasapainonsa sakaten loppukaarrossa ja syöksyi noin 50 metrin korkeudesta nokka edellä Pielisjärveen murskautuen lähes täysin ja upoten parin metrin syvyyteen. Onnettomuudessa saivat surmansa koneen ohjaaja ylikersantti Pentti Olavi Ruotanen (s. 1914) ja matkustajina olleet johtaja Antti Kettunen (s. 1897), piiriesimies A. Mikkonen (s. 1899) sekä Mikkosen lapset Anja Tuulikki (s. 1929), Tuomo Juhani (s. 1931) ja Hannu Olavi (s. 1935).[1][2]

      Koneen ohjauslaitteissa ja moottorissa ei havaittu onnettomuustutkinnassa vikoja eikä kone myöskään ollut ylikuormitettu. Onnettomuuden pääteltiin johtuneen ohjausvirheestä kun koneen nopeus pieneni loivassa kaarroksessa liikaa ja kone joutui syöksykierteeseen.[4]

      Onnettomuuskone oli saapunut Suomeen vastikään Yhdysvalloista ja sitä oli ollut tarkoitus käyttää muun muassa sairaskuljetuksiin, huvilennätyksiin ja tilapäisiin matkustajien kuljetuksiin.[1][5] Nissinen oli hankkinut koneen uutena Karhumäen veljesten välityksellä jotka myös kokosivat koneen Keljossa ja asensivat siihen kellukkeet. Onnettomuudessa kuollut koneen ohjaaja Ruotanen oli Karhumäen oppilas ja sotilaslentäjä. Vakuutusyhtiö Fennia lunasti koneen hylyn jonka Karhumäen veljekset ostivat ja kunnostivat sitten antaen koneelle nimeksi Tähti. Kone myytiin Ruotsiin maaliskuussa 1945 ja siellä se sai tunnuksen SE-ANO. Kone tuhoutui onnettomuudessa Saivartuottarin alueella Ruotsissa 1949, joitakin sen osia on säilynyt Arlandan museokokoelmissa.[6][7]"

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Lieksan_lento-onnettomuus_1939

      • Anonyymi00015

        Mikä on tarkka putoamispaikka?


      • Anonyymi00016
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Mikä on tarkka putoamispaikka?

        AI-yhteenveto Cessna C-145 Airmaster -kone syöksyi Lieksassa Pielisjärveen aivan Lieksanjoen suun tuntumaan. Onnettomuus tapahtui koneen ollessa palaamassa yleisölennätykseltä, kun se menetti tasapainonsa loppukaarrosta ja syöksyi veteen noin 50 metrin korkeudesta.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        AI-yhteenveto Cessna C-145 Airmaster -kone syöksyi Lieksassa Pielisjärveen aivan Lieksanjoen suun tuntumaan. Onnettomuus tapahtui koneen ollessa palaamassa yleisölennätykseltä, kun se menetti tasapainonsa loppukaarrosta ja syöksyi veteen noin 50 metrin korkeudesta.

        Sataman alueelleko?


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Sataman alueelleko?

        Kyllä tuon niin voi ymmärtää... Siinähän on Lieksanjoen suu....


    • Anonyymi00013

      Ite oon pannu paljaalla lentokoneen romussa

      • Anonyymi00019

        Pannu pajaalla lentokoneen romua ja run....u pankolla niinkö olet?Koska sait naista?Ai että oot kova.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe