E200 CDI '08 seuraava huolto ?

Anonyymi

Sen verran kysyisin tästä W211 E200 CDI sielunelämästä ja varsinkin huoltoväleistä ja Assyst- ominaisuudesta, että milloinkohan on odotettavissa auton infonäyttöön seuraava ilmoitus huoltotarpeesta ?

Tasan vuosi sitten tehty edellisen omistajan toimesta 268Tkm kohdalla huolto, jossa vaihdettu moottoriöljyt, suodattimet ja raitisilmasuodatin Fixuksella. Lasku 250€.

Itse teettänyt tuohon C-huollon n. 283 TKM kohdalla. Lasku oli samaisella Fixuksella jotain 350€ luokkaa, huollon sisältöä en millään muista ja mistään en löydä elektronista huoltokirjaakaan (ei, Vehon sivujen kautta ei toimi vaikka auto sinne lisätty.).

Nyt mittarissa 299700 Km ja odottelen huoltoviestiä.

Ikäväkseni huomasin, että mistään valikoista (vaikka täältä bongaamiani kikka 3:ia olenkin kokeilut ajotietokoneen eri valikoista) en löydä mitään kohtaa, jossa olisi tietoa jäljellä olevasta matkasta /ajasta seuraavaan huoltoon ja tietoa siitä, miten iso tuo huolto tulee olemaankaan...todella surkeaa.

Onko noissa huolloissa jotain logiikkaa ? En siis ymmärrä noista muuta, kuin noi kirjaimet. A-E. Menevätkö loogisesti niin, että huollot tulee järjestyksessä A-E, vai päättääkö toi Assyst sen itse , mikä tulee seuraavaksi ? Vai pitääkö vaan varautua D-huoltoon ?! Joka taas lienee jo aika iso kirjaimesta päällen (ja kallis?)

Kiitos avustanne.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla oli W211 E200CDI -09 vuoteen 2019 saakka, jota huollatin Veholla ja "Veholla" Virossa. Olen näistä toimista kirjoittanut toisaalla tällä palstalla.
      En nyt aivan voi laittaa päätäni pantiksi, mutta muistaakseni vuosi tai 25000 km.
      Ilmoitus tulee kun vuosi lähenee tai kun kilometrit ovat täyttymässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2160
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1960
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1806
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1771
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1381
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      27
      1159
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      69
      1111
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1067
    Aihe