kaupunginhallituksen puheenjohtajistossa. Siellä tarvitaankin teräviä henkilöitä.
Samainen kaupunki kuitenkin vei tältä oman kylän pojalta leivän suusta irtisanomalla hänet virasta.
Ja samaisen hallituksen puheenjohtaja nosti kyseisen valtuutetun virheet koko valtakunnan tietoisuuteen radio yle ykkösessä. Liekö hänen suurin saavutuksensa viime valtuustokaudella? Ainakaan yle 1 ei ole muuta uutisoinut .
Samainen kaupunki kuitenkin vei tältä oman kylän pojalta leivän suusta irtisanomalla hänet virasta.
Ja samaisen hallituksen puheenjohtaja nosti kyseisen valtuutetun virheet koko valtakunnan tietoisuuteen radio yle ykkösessä. Liekö hänen suurin saavutuksensa viime valtuustokaudella? Ainakaan yle 1 ei ole muuta uutisoinut .
Vastaukset 68
Vanhimmat
tuommoistahan se on pahanilkisten akkojen politiikka, ne ei kestä edes katsoa peiliin
no kyllä se näyttää siltä että Ilikka on nyt poliittisessa dispossa eli piippuhyllylle nostettu...
Pätevät naiset johtaa kaupunkia ei mikään kiusaaja-törkyturpa...
Entinen opettaja ei tule enää koskaan saamaan alantöitä.
Varmaan vaikea on täällä kateelisten,petollisten kepulandiassa saada. Mutta asia ei ole vielä läheskään taputeltu vaikka haapavesilehti niin vakuutavasti toi asiaa kansan tietoon. Tässä varmaan istutaan vielä monen kerran tuomarin edessä. Mutta jos tätä haluttiin niin saamansa saavat.
Aika suuren taakan omalletunnolleen ottavat ne, jotka Ilkalta aikovat viedä leivän suusta.
Joo ja jos tuomarin kulut pitäis itse Revon maksaa vai maksetaanko nämä Persujen puoluetuesta niinkuin nämä.ääntenkeräys tarjonnat jotka viimme kädessä maksaa veronmaksajat.
Eipä käy katteeksi näitä, joiden nimi on erottamispaperissa.
Se voi nimittäin joskus tulla mieleen, mitä tuli tehtyä.
täytyy myöntää että kovin kalliiksi tulivat nämä Ilikan äänet Haapaveden veronmaksajille...
Sairauslomalta oli hyvä käydä aktiivista ja kokopäivätoimista kampanjaa ku raha virtasi tilille...
Noin, yleensä, voikohan työnantajalla olla oikeus sairausloman palkan takaisin perintään.
Älä jauha paskaa ( anonyymi 13:54 ) Perussuomalaiset ehdokkaat kävi normaalit vaalit, kepu,vassareista en osaa sanoa.
<on opettaja edelleen ja saa töitä.
Katotaan, niin suuren ansiomenetyksen korvauksen jälkeen palaa edelliseen tehtävään..Kunhan käräjät on käyty, niin Toivottavasti nämä irtisanoneet henkilöt kantavat "virka" vastuunsa ja maksavat nämä korvaukset omasta pussista ja sanoutuvat itse irti meneteltyään väärin.
Voipi olla, että Ilikka maksaa pitkän pennin kaupungille kun häviää oikeudessa jos sinne asti päätyy. Ja sitten voivat myös herjatut nostaa ryhmäkanteen, saattaapi tulla siitäkin maksettavaa. Toivottavasti on säästöjä persuilla, että selviävät Ilkan kupruista.
Persunaiset kummeksuttaa, miten voi nainen hyväksyä, että toisesta naisesta puhutaan niin rumasti kuin Ilkka puhuu.
Ei mene sähköt ullakolle asti persuleideillä. Siksikö ne onkin persuja?
Suurin osa kaupunkilaisista nostaa hatun korkealle, hienosti viranhaltijat tekivät työnsä.
Ilkalle nauramme vedet silmissä, kutale pakoili monta viikkoa kuulemista. Kylillä hyppi kuitenkin. Mikä se sellainen on joka ei huutoonsa vastaa? Pelkkä nolla!
Saattaapi käydä mielessä heillä, että keiden juoksupojiksi tulikaan alettua kun itse kantavat vastuun ja käskyttäjät senkuin pesevät käsiään asiasta.
Kaikkein kalleimmaksi kaupungille tulee huono maine.
Nyt entisen valtuuston puheenjohtajan toimintatavan johdosta koko valtakunta sai havaita, että Haapavedellä ei kyetä hoitamaan kaupungin asioita tervehenkisesti, vaan vuoroin syyttelemällä ja suurentamalla katsomoa.
Ainoa johtopäätös tällaiseen show'hun on, että Takametsistä puuttuu jo paitsi asukkaat, myös johtajuus.
Ja kuinkahan kalliiksi tulee haapaveden veronmaksajille muutaman vuoden päästä, kun ilkka voittaa hovioikeudessa kaupungin. Laiton irtisanominen, toisin sanoen palkka juoksee koko ajan, tulee vain viiveellä ja korvaukset päälle.
Tuon törkypersun irtisanominen oli hyvä teko.
Joka toiselle kuoppaa kaivaa hän itse sinne lankee,käyköhän näin näille jotka Ilkan irtisanoi opettajan virasta, karma kostaa ,silmä silmästä ja hammas hampaasta. Taitaa olla kohta väärässä toistenkin työpaikat.
hmmm. miten niin laiton??
eikö kaupungilla muka ole ollut perusteita???
Eikö Keskustalla ollut yhtäään vaihtoehtoa hallituksen puheenjohtajaksi?
Viime valtuustokausi kausi oli kaaos ja päättyi nolosti.
Valtuustokaaos ei ollut vähäisessäkään määrin Keskustan eikä valtuuston puheenjohtajan aiheuttama eikä hänen syytä. Jos olet katsonut edes yhdenkään tallenteen valtuuston kokouksesta, niin TIEDÄT SYYLLISEN.. Heitä on vain tasan yksi. Hän ei ole Keskustan valtuutettu. -Ota selvää kuka.
20.39
Revon kohdalla ei ole noudatettu edes vaadittavia tavanomaisia käytäntöjä huomautuksineen ja varoitteluineen,vaan on kerätty ansaa . Poliittinen ajojahti on aivan liian ilmeinen. Ei ole yhdentekevää miten kaupunki asiaa on "hoitanut". Tämä on vakava asia jo tasa arvon ja demokratian ja lain noudattamisen takia. Miten lähti kaupunki näin huonosti toimimaan? Siinä voi tulla vielä irtisanomisesta päättäneille selityksen ja maksun paikka,mikäli irtisanottu voittaa hallinto oikeudessa. Tuskinpa silloin on tarjokkaita viulun maksajiksi,vaan tausta vaikuttajat pesee kilvan käsiään, ette lompsa kevene itseltä. Tuollainen tietoinen aineiston kerääminen kertoo irtisanomisesta vastaavien motiivin. Irtisanotulle ei annettu mahdollisuutta korjata ja muuttaa toimintaansa. Täällä kepu pitäjässä on haluttu osoittaa kaapin paikka poliittiselle vastustajalle. Edes Haapaveden maine ei merkinnyt innokkaimmalle esiintyjälle ja yksipuolisen tarinan kertojalle mitään,kun on ollut tarve hyötyä itse tilanteesta.
Väärään menettelyyn on kaupunki syyllistynyt pitkäaikaisen ja työnsä hyvin hoitaneen opettajan kohdalla. Ihan kohtuuton julkisuusmyllytys,jossa kaupunki on ottanut tuomarin oikeudet. Kepu pitäjässä ei yllätä mikään. Pois potkimista on täällä harrastettu aikaisemminkin. Kuka uskoo, että vuoden aineistoa kerättyään "mahtikepunainen" olisi julkaissut tiedon kaupungin korkeimmalle taholle lehdistön,radion ja tv:n välityksellä,sopivasti vaalien alla?
Kuka ottaa omalletunnolleen tällaisen työn riistämisen ihmiseltä. Siinä menee helposti irtisanotulta leipä ja koti. Koti viedään samalla vanhalta ihmiseltä, irtisanotun äidiltä. Samalla asiaan osallistuneet ovat mahdollisimman laajalla ja ronskilla julkisuudella koittaneet huolehtia, että irtisanotulla ei olisi mitään mahdollisuutta saada muualta töitä,kun irtisanotusta on annettu valheellisen yksipuolinen ja dramatisoitu kuva julkisuuteen. Kaupunki talutti taka oven kautta ulos hiljaisuudessa alaikäiseen seksuaalisesti sekaantuneen,linnatuomion saaneen työntekijänsä, mutta Revon poliitikoista kirjoittamat raflaavat kirjoitukset nähtiin koko kansakunnan tietoisuuteen saatettavan julkisuushirttäjäisten arvoiseksi pahanteoksi. Millainen kohtelu kaupungin työntekijälle on, ei saisi riippua siitä, mitä puoluetta edustat.
Toivomme, että irtisanottu tunnollinen,osaava,luotettava ja erittäin arvostettu ja tykätty opettaja voittaa hallintaoikeudessa. Emme hyväksy, että kaupungin päättäjät maksattaa kaupungilla,jos päätös on laiton irtisanominen,vaan päättäjien tulee maksaa oikeuskulut ja korvaukset henkilökohtaisesti omista varoistaan.
Ilkka hyvä, et usko tuohon itsekään. Työttömä on hyvä harrastaa politikointia, mutta miten käy ansiosidonnaisuuden loputtua?
Ainoa mies joka on ollut huolissaa Haapaveden rahankäytössä.
Keskusta on ajanut aika pinteeseen Haapaveden.
Tuulimyllyt taitaa olla se ainut pelastaja keskustan maineelle.
Olis ehkä kannattunut odottaa käräjä päätöstä..jos siellä todetaan "syyttömäksi" niin aika korvaukset joutuu kaupunki maksamaan.
Kaikki on tullut katsottua.
Ainut mies joka huolissaa kaupungista on näköjään keskustan mielestä syypää siihen ,että Haapavesi on talousahdingossa.
Viime valtuustokauden kaaosko oli yhden henkilön syytä?
Puheenjohtaja teki yhdestä syyllisen viemällä asiat ylen uutisiin.
Tosiasiassa Keskustan valtuustoryhmä oli yhdessä vaiheessa kolmena osastona, jotka äänestivät toisiaan vastaan.
Ja ainut selkärankainen , vasemmiston ryhmä joutui antaa yhdelle valtuutetulleen huomautuksen.
21.59
Kaikki kokoukset katsottu tallenteena tai suorana. Kyllä kaaos lähti kepun junttaus ja ylimielisyys kulttuurista ja erittäin asenteellisesta valtuuston puheenjohtajasta ja kepujen keskinäisestä riitelystä viime kaudella. Erittäin nolo suoritus kepuilta. Kokeneempi ja osaavampi ihminen olisi pitänyt laittaa hallituksen puheenjohtajaksi. Ei ollut edes valtuuston puheenjohtajana tilanteen vaatimalla tasolla. Päin vastoin, tuittuileva ja harkitsematon teoissaan.
20.39 kirjoituksen takana ei ole Ilkka, olen eri henkilö. Siinä olen kanssasi samaa mieltä, että Ilkka on hyvä. Samaa ei voi sanoa kepusta ja kaupungin toiminnasta tässä asiassa.
Ilveilet jo siellä rahavaikeuksilla kun ansiosidonnaisuus loppuu?
Hyvin tuot esille kepujen tavoitteen ja ilkeän luonteen. Kerro vain lisää itsestäsi?
Mikä sä itse olet,kun muita voit turhaa haukkua. On ope ja hyvä.
Niin päättyi, Ilkalla! 😂
Ei ole yhden syy. Mitä siitä tulee,kun yhdestä tulee syntipukki kaikkeen. Ajatelkaa jokainen mitä olette sanoneet ja ärsyttäneet ,väheksyneet. Ei yhteistyökykyä ole yritettykään,vain päivänvastaista.En nukkuisi,jos naapurilta leivän viesin. Ajatelkaa sydämellä kaikki.
On täällä rumia,todella ala-arvoisia kommentteja.Sä itsekö olet puhdas valkea pulmunen.
Joo. Kaikki valtuustoryhmäthän kyllä tuomitsi open rasistiset ja naisvihamieliset puheet ja maalittamisen somessa. Ja näin myös laajalti ympäri maata. Omat tuomitsivat ja erottivat persujen piirihallituksesta. Monta vuotta kiusannut ihmisiä ja syöttänyt valheita yksinkertaisille seuraajilleen. Ei olisi uskonut, että voi olla isäänsä sekopäisempi.
Syytöntä miestä kiusataan. Kyllä.
Kehtaa vielä narsisti kerjätä muilta anteeksi pyyntöä valtuustonkokouksessa. Ei ole kyllä kaikki kunnossa tuon pyöreän, kaljun päälaen alla.
Mikä olet arvostelemaan kenenkään ulkonäköä. Antakaa vatvomisen ollla. Opettaja saa töitä ja sillä selevä-
Ei erotettu Perussuomalaisten piirihallituksesta,vaan erosi kohun vuoksi itse.
On selvää, että kirjoittelut olisi saaneet jäädä tekemättä. Sekin on selvää, että kun uupuneella ihmisellä lähti mopo keulimaan, niin ei ole toimittu vaadittujen huomautus/varoitus toimintamallin mukaan. Hänelle ei annettu mahdollisuutta korjata toimintaansa, vaan hänelle on kerätty ansaa ja poliittinen vastustaja on mässäillyt tilanteella.
Eipä taida nauttia irtisanottu johtavien virkamiesten suosiota koulutoimessa senkään vuoksi, että irtisanottu ajoi voimakkaasti kyläkoulujen säilyttämistä ja antoi tästä asiasta ja uuden koulun rakentamisen suuresta velanottomäärästä noottia koulutoimen johtoon ja kaupungin hallinnolle, sekä keskustapuolueelle. Nyt samat ihmiset päättivät irtisanomisesta? Irtisanottu sai lopetettua salaiset kaupunginhallituksen kokoukset,joihin ei kutsuttu kaikkien puolueiden vaaleilla valittuja ja oikeutettuja jäseniä,tästä oikeustoimi antoi noottia Haapaveden kaupungille,ja tuonkin asian näpeille saaneet päättivät ja vaikuttivat irtisanomispäätökseen.
Lisäksi irtisanottu on tuonut esille viime valtuustokauden valtuuston puheenjohtajan, Päivi Ollilan toimen, jossa on ollut yhtä aikaa kaupungin valtuuston puheenjohtajana ja teknologiakylän tehtävissä ja on ollut itse itselleen päättämässä 800 euron verottomana tulona kulukorvaukset teknologiakylän tehtävästään, vaikka Ollilan olisi kuulunut valtuustossa ilmoittaa sidonnaisuudestaan ja jättä joko valtuuston puh.joht.tehtävä tai teknologiakylän tehtävänsä. Sama ihminen oli mustamaalaamassa kiireellä nyt irtisanottua opettajaa ylen uutisissa ja kaikissa lehdissä ja radiossa, mihin vain sai itsensä tyrkytettyä. Irtisanotulla on oma lakiprosessi kesken ja hyvin tiedetään, että hän ei vielä saa kommentoida lakimiehen ohjeiden mukaan. Ollilakin tiesi tämän,mutta pelasi syöttämällään yksipuolisella julkisuuskuvalla. Viime valtuuston kokouksessa saimme kuulla, että kepujen Janne Mäkinen on irtisanotun mukaan ollut yhteydessä mm. Perussuomalaisten puheenjohtajaan ja on tunnustanut, että puolueiden yhteinen kirjoittelu Revon kanssa yhteistyön mahdottomuudesta ja siitä irtisanoutumisesta oli puolueiden yhdessä sopima provokaatio ennen vaaleja. Laitoin merkille heti, että keput eivät tätä väitettä kiistäneet. Nyt olisi todella julkisen ja reilun anteeksipyynnön paikka kepuilla. Perussuomalaiset olivat ainoita voittajia voimakkaalla äänimäärän kasvulla ja oli toisten puolueiden yhteinen intressi painaa alas Revon mahdollisuuksia toimia jatkossa liian hyvällä menestyksellä. Repo sai kuitenkin Haapavedellä toiseksi eniten ääniä ja vahvan mandaatin äänestäjiltä. Yhteistyö ei ole ollut kiinni Revosta,nyt on varsinkin kepuilla näytön paikka onko kepuista yhteistyöhön. Perussuomalaiset eivät ole vain yksi Ilkka, vaan hän edustaa suurta joukkoa äänestäjiä,joten meille ei ole yhdentekevää miten Repoa kohdellaan. Siinä kohdellaan samalla meitä äänestäjiä.
Nyt on näytön paikka myös tuen antamisessa Revolle,joka on yksin joutunut laittamaan itsensä puristuksiin liian moneen suuntaan hoitaessaan meidän kuntalaisten asioita rehellisesti . Repo ei ole suostunut katsomaan muualle,jos on tullut huolta kaupungin virkamiesten tai päättäjien toiminnasta. Työnsä opettajana on irtisanottu hoitanut esimerkillisesti ja on tehnyt paljon ylimääräistä työtä oppilaiden hyväksi.
Jos kirjoittelut halutaan tuomita, niin niiden osalta toimii muu taho kuin työnantaja, ne ovat olleet vapaa -aikaan sijoittuvaa toimintaa. Kirjoitukset toi koko kansan tietoon paikallinen kepunainen kosto tarkoituksessa poliittiselle vihamiehelleen. Julkisuustason aiheutti juuri tuo kepunainen, ei hän lapsia suojellut vaan teollaan suorastaan tarjoili tekstit taholle,jolle niitä ei kirjoittaja ollut ensinkään tarkoittanut. Julkisuus ja uhriksi heittäytyminen vaalien alla oli kepunaiselle varmasti makoisaa.
Koko prosessin läpi näkyy liian selvä poliittinen ajojahti.
ahaa ja nämä em. "faktatkos" ne ovat nyt törkykirjoittelun puolustus??
Minne kummaan katosikaan se syvä uskonnollisuus kun hyökkäsi "porttokirkko ja sateenkaaripapit yms skeidaa tyylillisesti" myös valtionkirkkoa vastaan???
Onko siis Päivi Ollila syyllinen törkykirjoitteluun ja Janne Mäkinen sen seuraamuksiin????
Ei näköjän nukuta.
05.15
Jos ei mukuta,niin nouse aamukahville. 😁
Minä puolestani olen illan virkku,joten minun nukkumisestani sinun ei tarvitse olla huolissaan.
Helppo valvoa, kun ei tarvi töihin herätä.
Heräsin töihin,joten herää sinäkin harhaluuloistasi.
Kaikki puhuu irtisanomisesta. Kyseessä on työsuhteen purku, eikä irtisanominen. Ne on täysin eri asioita.
Kyllä, purkamismenettelyssä työsopimus katkeaa heti, ilman irtisanomisaikaa, ilman varoituksia, irtisanomisajan palkkoja ja ilman takaisinottovelvoitetta. On työntekijästä johtuva syy. Työehtosopimuksen mukaan.
12.57
Noin sitä luetaan lakikirjaa kuin piru raamattua ja koitetaan soveltaa oman käden oikeutta halutun lopputuloksen saamiseksi.
Hyi hyi sentään.
Tuo on sitä pilkun viilaamista.
Jos joku esim. kuolee ja se ilmaistaan esim. sanomalla: heitti veivin nurkkaan,poltti viimeisen tupakkansa,vaipui iki uneen,delasi jne,niin lopputulos on prosessissa sama, gubbe ei hengitä enää.
Irtisanottu mikä irtisanottu. Annettiin loparit, riistettiin työ, ajojahti vietiin maaliin. Sano mitä sanot,mutta lopputulos sama. Ei ole hyvälä tiellä nyt kaupunki.
Juu, ilikka se vaan johtaapi, harhaan!
On näitä höpöttäjiä joka lähtöön. Katsotaan kuka se harhaan johti.
Onko kaupungin taholta sanottu, että työsuhde on purettu. Huhuja on vain kuulunut, että kaupunki on päättänyt lopettaa virkasuhteen. Onko Ilkalle tarjottu parempaa virkaa, vai mitä se tarkoittaa? Ilkka tietänee vastauksen.
Paikkakunnan Pellen virka on hänelle itsestään selvyys.
Oliko virka, toimi vai työsuhde Revolla? Tärkeä kysymys, kun kaikkiin sovelletaan omaa irtisanomismenettelyä työehtolaissa.
Sinulla on pinna tiukalla,kun tollaasia kirjoitat. Ope on aina ope ja hyvä sellainen. Jo riittää mollaaminen.
Tosin ei tulee enää koskaan saamaan mistään openpaikkoja. Kauanko luuhaa Haapavedellä työttömänä? Ansiosidonnaisen loputtua edessä on kylmä arki.
Miksihän aikanaan loppu se lappilainen opettajan paikka? Miettiny monesti että oliko jo sillon käytösonkelmia.
15.04
Täyttä sontaa tuollainen vihjailu. Onko mieleesi tullut, että pohjoisessa käy paljon ihmisiä muutaman vuoden töissä ja nauttivat pohjoisen luonnosta,ilman että on aikomustakaan jäädä sinne asumaan.
Päätös oli kaupungin sivuilla, sieltä se löytyy edelleen, voi persukin lukea, jos ylipäätään osaa lukea. Tuskin persu lukemaansa ymmärtää, mutta sille emme voi mitään.
Kävikö kipiää ku älähit? Kerro lissää että miksei kannatta miettiä ja ehkä tutkia sitä työpaikkaa lapissa? Mitä salasta siinä on?
Nyt Ilkka voi taas palata sinne kun työt ei pijättele täällä. Hyvä juttu eikö.
17.42
Siitäpä kyselet perään, mukavahan se on kun erittäin hyvää ja tykättyä opettajaa kehutaan sinulle, saat ihan mieliksesi kuunnella. Tekeekin sinulle hyvää.
☎️
Höpöhöpö
eiköhän sieltä lakkautettavista kyläkouluista löydy sellanen sopiva ope- Hyttikalliollekin
Ja nyt aletaan laskeen päiviä milloin ensimmäiset valtuutetut lähtee persuista ku eivät jaksa olla tanssia ilikan tanssimerkkejä tai hänen mielialan vaihteleluita. Siellä on ens vuoden jouluun mennessä naamat tai paikkaluvut vaihtuneet.
Hyvät opetko ne kirjoittelee tuollaisia tekstejä opiksi ja kasvatukseksi nuorille ja lapsille? Ope on ope vuoden ja vuorokauden ympäri. Se mkä julkisesti kirjoitetaan illalla ei häviä seuraavaan kouluaamuun.
Nimitys kansankynttilähän sen jo sanoo, että esimerkkinä lapsille pitää olla. Käytös esimerkillistä töissä ja vapaalla. Nykylapset ossaa netistä myös open kirjoittelut löytää jonka kettu nyt unohti. Perheissä ja kylillä puhutaan ja mihinpä ne lapset korvansa laittaa. Voi voi!
Ja lestadiolaisilta lapsilta löytyy älypuhelimet josta löytyy paljon rankempaa pornoa kun TV:stä koskaan. Heidän vanhemmiltaan myös jotka etsii materiaalia somesta mitä käyttää poliittisten vihollisten uran ja elämän tuhoamiseksi siitä hyvästä että ao. hyppii jumalan valittujen hoitokokoustajien varpaille.
Ilkka kuitenkin lähti eikä palaa enää koskaan luokkaan.
Eikös se ole lakien ja prakraafien mukaan niin, että jos virka päätetään lopettaa, niin viranhaltija pääsee lakkautuspalkalle?
Mitenkäs se on Jussi, tuleeko hänestä viellä kansan johtaja.
Mestari palaa kolmantena päivä pelastaen kaikki persu- ja russouskovaiset.