Sådant föreslås här idag igen. Denna gång är det inte kalakukkon, mujkor, sära eller ens lörtsyn som skall bäras fram tillsammans med sahti på silverbrickor. Nu skall det vara allehanda språk som skall vankas till divanerna där vördig majoritetsrepresentant har parkerat sin lekamen. Representanten kan sedan bekvämt väljer åt sig fast polska, ryska och koreanska eller mera sannolikt skicka brickan med bäraren orörd vidare.
Vad tror ni, skulle detta arrangemang göra fenno till en nyttig medborgare för Finland? Vilka borde för övrigt konka omkring på brickorna och vilka stå för innehållet i sambandet?
Vad tror ni, skulle detta arrangemang göra fenno till en nyttig medborgare för Finland? Vilka borde för övrigt konka omkring på brickorna och vilka stå för innehållet i sambandet?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Konstigt att inte språkaktiv har hakat på denna inledning. Vill de inte längre ha fria språkval serverade på silverfat av andra?
Fria språkval är väl bara en rökridå för att kunna välja bort så många språk som möjligt?
Hyvin todettu. "Vapaa" kielivalinta tarkoittaa eräille, ettei kieliä tarvitse enää opiskella.
Så sent som idag skulle den frivilligt valda svenskan bytas mot någon bricka med tre språk.
Trots att de är savvoo, hiljee ja kovvoo?
Kanske någon av dem insåg att en silverbricka medför mycket putsning? Snart ser vi väl ett medborgarinitiativ som kräver att engångsbrickor i plast måste få finnas kvar.