Täällä on välillä niin pimeetä juttua, että näkisin tarpeelliseksi että jokaisella kiinnostuneella olisi henkilökohtainen julistajakontakti! Voisi sitten sovitusti kysyä neuvoa Raamatun asiantuntijalta, kun menee sormi suuhun Jumalan edessä! Vapaisiin suuntiin liittyy usein asiantuntemattomuutta - siellä fiilis ratkaisee - ei Raamatun totuus!
Järjestö on opettanut Raamatun totuutta kaikkialle asuttuun maahan jo 143 vuotta - maalimasta on tie totuuteen!
Tunnetko seurakuntalaisia henkilökohtaisestI?
13
74
Vastaukset
- Anonyymi
Väärin.
JT:t on opettaneet vartiotornitotuutta. Se ei ole Raamatun totuus
Ja siks toisekseen Rutherfordi keksi Jehovan todistajat noin 80 vuotta sitten.
On vain yksi totuus ja se ei ole vartiotornilahkon esittämä totuus.
Oikea totuus on Jeesus. Hän on tie, TOTUUS ja elämä. - Anonyymi
143 vuotta, eikä Harmagedon ole vieläkään tullut.
- Anonyymi
Näpertelyä. Jeesus lupasi palata viimeistään n. 1900 vuotta sitten.
- Anonyymi
Kyllä tunsin henkilökohtaisesti, mutta ne jättivät yhteydenpidon omalta osaltaan melko pian kun lopulta halusin lopettaa tutkimisen.
- Anonyymi
Muutaman kerran yksi hieman totinen todistajapari kävi ovella varmaan noin 5-7 vuotta sitten. Ilmeisesti eivät pitäneet minusta, kun kehtasin kysyä, millä luotettavalla keinolla erottaa Jeesuksen valitseman hallintoelimen hallintoelimestä, joka ei ole Jeesuksen valitsema, mutta väittää olevansa. Sekään kysymys ei ilmeisesti miellyttänyt, että jos kuka tahansa voi ilmoitusluontoisesti kertoa olevansa yksi eliittijoukkoon kuuluvasta sinetöidystä, jotka pääsevät taivaaseen, mikä estää ihmisiä valehtelemasta? Tai entä jos henkilö on harhainen? Millä varmalla testausmetodilla aito sinetöity voidaan erottaa huijarikekkulista tai harhaisesta kekkulista?
Lupasivat palata asiaan. Eivät palanneet. - Anonyymi
Tässä ote tältä samalta foorumilta:
Miten käy jehovat jättävälle puolisolle? Anonyymi 30.10.2020 00:05
erosin jehovista 3 vuotta sitten karkeasti kolmesta syystä:
1. Jehovien maailmanlaajuinen pedofiilisotku. Otin tämän puheeksi vanhinten kanssa, olisi pitänyt olla hiljaa.
2. Jehovajärjestön ristiriitainen opetus. Pahimmillaan peräkkäiset lauseet tutkittavassa vartsikassa menee 180 astetta ristiin. Esimerkkejä löytyy helposti.
3. Todetusti täyttymättä jääneet JÄRJESTÖN ennustukset. Ei olisi saanut puhua mitään. "Hyväksyt vain uuden selityksen" sanoi seurakunnan koordinaattori oikeuskomiteassa, kun ihmettelin SUKUPOLVIOPIN muutosta ääneen.
-------------------------------
-Näitä voi kysyä vartitornikaupittelijoilta.
On todettava, että lahkoon liittyneenä niitä ei oteta puheeksi.
Mutta jos on suostunut katkaiseman suhteensa lahkon ulkopuolisiin, on tilanne huonompi, paitsi lahkon kannalta tietysti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190