Maakuntajoukot, mitä kuuluu?

Anonyymi

Nyt kun maailmantilanne elää kovasti, tuli mieleen kotimaisten kriisien hallinta, miten on varauduttu?

Maakuntajoukot lienevät amerikasta kopioitu "kansalliskaarti" -idea. Syntyjuurista on n 15 vuotta, missä mennään? Ovatko joukot saatu kasaan jokaisessa maakunnassa? Huhujen mukaan joissain maakunnissa joukot ovat persujen ja "suomen sisun" kannattajien miehittämiä, valtion varustamia hiljaisia äärioikeistojoukkoja, jotka toimivat jos vasemmisto ottaa vallan maassa.

No, baaritiskijorinoita varmasti suurin osa jutuista, mutta omaakin havaintoa on että reserviläisjärjestöissä on paljon perussuomalaisia. Hyvähän se on isänmaan asialla olla, ei siinä mitään, huolta herättää että tämmöiset joukot saattavat toimia myös poliittisten aatteiden pohjalta.

6

1399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se mikään "kansalliskaarti" ole, kaikki saaneet koulutuksen armeijassa. Eikä näihin uteluihin kukaan mukana oleva saa vastata. Itse en ole mukana, tunnen vain porukkaa eikä ne huutele asioista.

    • Anonyymi

      Natsijengi, kyllähän tuo tiedetään. Annetaan kokoontua, ovat paremmin silmällä pidon alla.

    • Anonyymi

      Kiitos,ihan hyvää kuuluu. Saatiin juuri uudet katuharjat millä pistetään miehittäjille hanttiin.

    • Anonyymi

      Kaikki Suomen maanpuolustukseen liittyvä kenkuttaa siellä itärajan takana. Ja myös hyödyllisiä idiootteja eli aktivistisivareita ynnä vanhoja stalinisteja.

    • Anonyymi

      Miten paljon maakuntajoukot poikkeavat metsästysseurasta?.

      • Anonyymi

        Metsästysseurassa ammutaan kaikkia mikä liikkuu,myös siis ihmisiä kuten on lehdissä luettu mutta maakuntajoukoissa ryypätään vähemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      188
      6259
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      240
      4208
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3515
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      51
      3347
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      55
      3218
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2836
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      66
      2391
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      242
      2347
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2316
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1907
    Aihe