Thaimaan tartunnat voimakkaassa nousussa.

Vastoin 2010 tarinaa, Thaimaan tartunnat ovat taas voimakkaassa nousussa lisäksi rokotteiden delta variaation rokoteteho on huono tai olematon, joten joudataan aloittamaan kolmas rokotuskierros että edes jonkinlainen suoja sille saataisiin, i uudet havaitut delta version muunnokset voivat hankaloittaa tilannetta hyvin paljon, jos paljastuu että nekin ovat vastustuskykyisiä markkinoilla olevaille rokotteille, ihmisiä on thaimaassa paljon kokonaan rokottamatta, mutta vuoden loppuun mennessä pitäisi maahan saapua 63 miljoonaa rokotetta.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noin on, Khon Kaen Isaanissa ja seudun muut kaupungit Lock-down'issa. Rokotuksia ei saa. Kansa näkee nälkää ellei ole maajussi.

Buriram on poikkeus; kaikilla AMGt alla ja hunajaa ja mannaa sataa taivaalta...

Äänestä
  • Miksi päivystät tätä palstaa vuorokaudet ympäriinsä vuodesta toiseen?

    Äänestä

Numerosensei maleksii huoneessaan yksin, oli koronaluvut mitä tahansa Thaimaassa tai Suomessa.

Asiat etenee omalla painollaan, sulkutoimet puree kaikkiin variantteihin ja rokotettujen määrä lisääntyy samaan aikaan hyvää vauhtia.

Viikoilla ja kuukausillakaan ole niin väliä, kun lopputulos on pitkällä se että korona on muisto vain. Asiaan ei vaikuta numerosensei noitatanssi kananluiden ympärillä eikä kahvipuruista tehty ennustus. Pääkoppa kun on kuin tyhjä kananmunan kuori.

Tervetuloa lämpimästi Thaimaahan tuossa syssymmällä! <3

T 2010

Äänestä

Kyllä terve ja varovainen voi mennä ja nauttia Thaimaasta mutta suurin osa on sairaita, wanhoja, kiimaisia ja etenkin kännissä varomattomia.
Sellaisille nykytilanne on vaarallinen.

Katselin jos menisin Kanarialle talveksi mutta ei näytä menevän hyvin sielläkään. Alla kuvaus nykytilanteesta joka on Thaimaan kaltainen;

"Joo. Perusasiat hoituvat niin kuin muuallakin. Tavanomaisesta poikkeaa se että kovin on kuollutta meno. Pakolaiset paikoin notkuvat kaduilla. Kovin on kolkkoa vaikkapa iltaisin kävellä rantapromenaadilla kun ajattelee menneitä aikoja, jolloin väkeä soljui leppeässä illassa yhtenään, katutaiteilijoita tasavälein ja afrikkalaisia lähinnä myymässä lapsille pimeässä loistavia leluja ilmahyrräritsoineen ja naisväki tarjoamassa rastapalmikointejaan. Silloin ravintoloissa oli iloisia asiakkaita, musiikkia ja sisäänheittäjiä. Eloa joka puolella, hotellit valaistuja, Ihmiset viettivät iltaa parvekkeillaan, eurooppalaisia lomailijoita ympäriinsä. Mitä ovat illat nyt? Kylmiä pimeitä hotelleja, harvakseltaan jokunen pälyilevä hämärässä kulkija, jostakin ravintolasta saattaa kajastaa valoa. Harvat lomailijat lähinnä espanjalaisia. Ilo ja rentous on poissa. Monella mieli että pitäisi sittenkin olla muualla kuin täällä."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vastoin 2010 tarinaa, Thaimaan tartunnat ovat taas voimakkaassa nousussa lisäksi rokotteiden delta variaation rokoteteho on huono tai olematon, joten joudataan aloittamaan kolmas rokotuskierros että edes jonkinlainen suoja sille saataisiin, i uudet havaitut delta version muunnokset voivat hankaloittaa tilannetta hyvin paljon, jos paljastuu että nekin ovat vastustuskykyisiä markkinoilla olevaille rokotteille, ihmisiä on thaimaassa paljon kokonaan rokottamatta, mutta vuoden loppuun mennessä pitäisi maahan saapua 63 miljoonaa rokotetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu