Englanninkielessähän 'crystal' on yleinen nimitys matamfetamiinille.
Kannabis-positiivisuutensahan puolue on jo osoittanut. Jopa puolueen puheenjohtaja luulee kannabiksen olevan syöpälääke.
Tosiasiassa ei ole mitään näyttöä kannabiksen tehosta missään syövässä parantavana lääkkeenä.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6426557/
Kannabis-positiivisuutensahan puolue on jo osoittanut. Jopa puolueen puheenjohtaja luulee kannabiksen olevan syöpälääke.
Tosiasiassa ei ole mitään näyttöä kannabiksen tehosta missään syövässä parantavana lääkkeenä.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6426557/
Vastaukset 13
Vanhimmat
Korjataanpa painovirhe heti tuoreeltaan ettei pääse salkkarit retostelemaan:
"...matamfetamiinille..." p.o. "...metamfetamiinille..."
Ja tässä vielä Kristallipuolueen puheenjohtajalle myytinmurskajaiset kannabiksen tehosta syöpälääkkeenä: täysi nolla, ei mitään vaikutusta.
https://theconversation.com/does-cannabis-cure-cancer-we-asked-an-expert-96876
Hra+kekek-kekekiltä+kiva+oivallus+kristallista+puolueen+nimenä.
Amfetamiini+oli+Suomessa+täysin+laillista+1968+saakka,+erittäin+vaaralliseksi+huumausaineeksi++se+on+luokiteltu+maassamme+vasta+1998.
Laillisesta+erittäin+vaaralliseksi+30:ssä+vuodessa!?
Suosittelen+piriä+opiskelijoille,+vähävaraisille+ja+asuntosäästäjille.
Grammahinta+on+30+€,+normiannos+päivässä+n.+0,1+-+0,2+grammaa.+Eikä+sitä+tarvitse+piikittää+vaan+pikkulusikan+kärjellä+aamukahviin.+
Ruoan+kulutus+putoaa+minimiin,+viinan+ja+ja+oluen+kulutus+loppuu+kokonaan.+Työteho+kasvaa+100+%,+palkka+nousee+ja+kulut+romahtavat.
Pitkäaikaiskäytössä+tulee+toki+vakavia+haittoja+joita+voi+välttää+tauottamalla+käyttöä.
On+uskon+asia+parantaako+kannabis+yhtään+mitään+mutta+sen+vaikutuksen+alaisena+on+taatusti+mukavaa+sairastella+aivan+mitä+hyvänsä.
Lisäksi+sen+kipuja+lievittävä+vaikutus+on+tieteellisesti+todistettu.
Ihmiset jotka kuolee huumeisiin (piristäviin), on ihmisiä, joilla on usein sydänvika. Heillä on usein piilevä sydänvika, jota ei ole aiemmin löydetty. He voivat kuolla niinkin viattomaan (lailliseen) aineeseen, kuten energiajuoman käyttöön. Moni muutoin täysin terveeltä vaikuttava urheilija, saattaa kuolla juoksu/pyörälenkillä ihan yllättäen sydänkohtaukseen. Vaarana noissa aineissa on sydänkohtaus, jota sydän kestää maksimissaan 2-3 kertaa. Joskus se kertakin riittää. Jos haluaa käyttää, niin kannattaisi ainakin tutkituttaa se sydän ensin, että kaikki Ok. Tietysti nykyään huumemarkkinoilla ei voi olla enää yhtään varma, siitä mitä ostaa. Näitä aineita jatkojalostetaan sellaisilla aineilla että oksat pois. Vaarallista se todellakin on.
Ja mitä tulee tuohon hintaan, niin halvalla ei hyvää saa. Rikkaat ei koskisi pitkällä tikullakaan tuollaiseen roinaan, vaan käyttävät erittäin korkealaatuista kokaiinia samaan tarkoitukseen. Kokaiinin turvallisuus on sitten ihan eri luokassa kuin piri.
Heh heh..., totta turiset veli hyvä.
Kaiken maahantuodun kokaiinin ostavat jo Stadissa varakkaat ja julkkikset;, grammaakaan siitä ei päädy kaduille.
Olettehan huomanneet että huumeita käyttäneistä julkkiksista ei koskaan käytetä sanaa narkkari ? Kehuvat ja valehtelevat sillä kuinka ovat päässeet aineista eroon...., ja kansa hurraa.
Totta on että paskaa kamaa on aina ollut markkinoilla.
Olisi hyvä jos puhdasta amfetamiiniä saisi apteekeista kuten ennen... :-)
”Olisi hyvä jos puhdasta amfetamiinia saisi apteekista kuten ennen”. Niin, eihän sitä tiedäkään vaikka saisikin, mutta silloin vain reseptilääkkeenä, tietyn sairauden hoitoon, erityisluvalla. Lääkkeen nimestä ei tietenkään voi päätellä, että lääke sisältää tuota ainetta.
Asiasta kukkaruukkuun, on tietoisesti pyritty ”luokkaeroon” tavallisen rahvaan, ja paremman luokan välillä. Siksi ei haluta, että rahvas voisi nauttia samoista eduista kuin ns.parempi kerma.
Joskus taannoin luin juttua siitä, että kestävyysurheilijat käyttää piristeitä ja keuhkoja laajentavia lääkkeitä (allergia ja astma), jotta pärjäisivät paremmin kestävyydessä. Doping on vaikea ala, sillä koko ajan keksitään uutta, ja aina keksitään keino kiertää kielletyt aineet.
Jep.
Eihän julkkiksia eikä maamme eliittiä tutkita mistään huumausainerikoksista vaikka itse käyttönsä tunnustavat.
Poliisit keskittyvät ressukoihin todellisiin narkkareihin jotka ovat verrattavissa rappio- alkoholisteihin. Sakottavat sitten näitä vaikka eivät kykene sakkojaan koskaan maksamaan.
Narkkareiden hoidot ovat aivan tyhjän kanssa, siinä vain törsätään varoja. Olisi parempi jos yhteiskunta huolehtisi ainoastaan turvallisista asuinpaikoista näille raukoille.
Luokkaero eliitin ja kadun käyttäjien välillä on kuitenkin langanohut moraalin kannalta katsoen.
Sitten vielä urheilusta.
Kaikki huipulla olevat norjalaishiihtäjät ovat astmaatikkoja ja saavat käyttää aineita jotka laajentavat keuhkoja ja siten myös hapenottokykyä roimasti.
On hauskaa ajatella että astmaatikot ovat hakeutuneet hiihtäjiksi joissa vedellään keuhkoihin raakaa pakkasilmaa valtavassa rasituksessa....
Tähän ei kuitenkaan olla mitenkään puututtu. Olisiko niin että raha puhuu taasen kerran?
jatkoa....
Talvi tulee ja taasen saamme seurata kuinka norjalaishiihtäjiä on 5 kpl 6:n parhaan joukossa....
>>>Pitkäaikaiskäytössä tulee toki vakavia haittoja joita voi välttää tauottamalla käyttöä.<<<
Kuvista päätellen sellaisia lieviä haittoja kuten hampaitten lähtö, kraaterinaama, ja hullunkiilto silmissä.
Tuossa noita naamoja.
https://abc13.com/methamphetamine-meth-abuse-faces-of/1688177/
Lisää kammonaamoja.
https://www.addictioncenter.com/community/top-10-worst-meth-transformations/
Ei kukaan sitten postannut Jari Sillanpään eikä Jessikka Aron naamoja..... :-)