Yliannostuksen jälkeen kuumetta??

Mulla oli eilen yöllä tosi paha olla niin otin sitten yliannostuksen sertralinia. Oksensin ja tärisin. Nyt aamulla oli noussut kuume. Mitä pitäisi tehdä?? :( voinko saada jonkun pysyvän vamman jos en mene lääkäriin? Vieläkin esim. Kädet ja jalat tärisee. Vanhemmat on viemässä mua lääkäriin koska ne epäilee mulla oksennustautia, eli näkyykö noi lääkkeet verikokeessa?? Pliis auttakaa joku, tää on ihan hirveetä :(
3211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä oikeasti kannattaa ainakin sille lääkärille sanoa tuosta lääkkeen yliannoksesta.
Jos oireet johtuu siitä, niin lääkärin on parempi tietää asiasta, että osaa hoitaa oikein jos jokin on pielessä.

Jos vanhemmat pelottaa ja ovat tulossa mukaan lääkärin huoneeseen, niin voit ihan hyvin pyytää, että haluat hetken jutella lääkärin kanssa kahdestaan.
Jos lääkärille sanoo, ettei halua vanhempien tietävän, niin tilanteen mukaan hän ei välttämättä kerro vanhemmille, jos ei koe siihen tarvetta.

Eikä vaiva välttämättä johdu lääkkeistä, voi toki olla muutakin, mutta parempi tarkastaa ettei tule mitään vauriota elimistöön.

Äänestä

Sertralinin sivuvaikutuksiin kuuluu mm. pahoinvointi varsinkin hoidon alussa.
Jos olet ottanut tavalllista isomman annoksen, voi huono olosi johtua siitä.
Mitään pysyvää vammaa ei varmasti yksittäisestä yliannostuksesta koidu, mutta jos vielä voit huonosti on ehkä hyvä käydä juttelemassa lääkärin kanssa.
Voit hyvin pyytää keskustelemaan lääkärin kanssa kahden kesken,
Alle 18-vuotias voi kieltää, ettei häntä koskeva hoito tule vanhempien tietoon.
Lähtökostaisesti hoitosuhde on salassa pidettävä tieto.
Lääkäri voi suositella sinua puhumaan vanhempiesi kanssa mutta pakottaa ei voi.

Vastaisen varalle Myrkytystietokeskus palvelee 24 tuntia vuorokaudessa ilmaiseksi nnumerossa 0800 147 111. Sieltä vastaavat toksikologiaan perehtyneet erityiskoulutetut farmaseutit.
Toivottavasti toista kertaa et tule tarvitsemaan tämänkaltaista apua.

Äänestä

Yliannostuksen oireita voivat olla tokkuraisuus, pahoinvointi ja oksentelu, nopea sydämensyke, vapina, kiihtyneisyys, heitehuimaus ja joissakin harvinaisissa tapauksissa tajuttomuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mulla oli eilen yöllä tosi paha olla niin otin sitten yliannostuksen sertralinia. Oksensin ja tärisin. Nyt aamulla oli noussut kuume. Mitä pitäisi tehdä?? :( voinko saada jonkun pysyvän vamman jos en mene lääkäriin? Vieläkin esim. Kädet ja jalat tärisee. Vanhemmat on viemässä mua lääkäriin koska ne epäilee mulla oksennustautia, eli näkyykö noi lääkkeet verikokeessa?? Pliis auttakaa joku, tää on ihan hirveetä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu