Muuttuko Venäjän ulkopolitiikka?

Venäjän ulkopolitiikan keskeistä sisältöä on ollut vastakkainasettelun korostaminen lännen kanssa. Se on vienyt Venäjän Kiinan syliin. Yhdysvaltalaisasiantuntija Aaron Mitchell arvelee Venäjänkin huomaavan sen pian.

"Koronapandemia sekä länsivaltojen sanktiot Venäjää kohtaan ovat lisänneet Venäjän riippuvuutta Kiinasta pääoman, markkinoiden ja kansainvälisen poliittisen tuen lähteenä. Riippuvuussuhde voi herättää Kremlissä pelkoa, että Venäjästä tulee vain apumies Kiinan globaalien kunnianhimojen toteuttamisessa. Se luo Kremlille paineita muuttaa ulkopoliittisia strategioitaan."

https://www.talouselama.fi/uutiset/ratkaisun-ytimessa-venajan-dilemma-entinen-diplomaatti-nain-usan-on-mahdollista-valttaa-kahden-rintaman-suursota-venajan-ja-kiinan-kanssa/a9f8c892-affd-4612-9ac9-0da565e90877

Niinhän se on. Venäjän tulevat viholliset löytyvät muslimeista ja Kiinasta. Lännen kanssa ei mitään todellista ongelmaa ole.

8

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjää vituttaa edelleen naton itään laajentuminen.
      Ukraina on siitä selkeä oire.

      • Anonyymi

        Tiedotus vasuritollolle: Ukraina EI ole NATO: n jäsen. 😉


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedotus vasuritollolle: Ukraina EI ole NATO: n jäsen. 😉

        Kokkarit ovat Suomen suurista puolueista eniten NATO-kannattajia. 😉

        Ai niin, teikäläisten mielestähän kaikki muut paitsi persut ovat komuja 😉


    • Anonyymi

      Miksi kyselet vain Venäjästä, vaikka sinun pitäisi olla kiinnostunut Suomen ulkopolitiikasta!?

      Suomen ruotsinmielinen eliitti ja sen media ja muut lakeijat tarkoituksella yrittävät tehdä Venäjästä maamme vihollista.

      Ja sehän on vastoin Suomen ehdotonta ja tärkeintä etua! Sinä ” jostain syystä” haluat siirtää keskustelun pois tuosta dilemmasta…

      • Anonyymi

        Kyllä se o kuule ihan Venäjä itse joka tekee Venäjästä meidän ja muiden länsimaiden vihollisen.
        Johtuu ihan heidän sisäpolitiikasta. Kun Putinin suosia laskee, niin tarvitaan ulkopuolisia vihollisia, mihin saadaan kurjan kansan huomio käännettyä, siinä se.


      • Anonyymi

        Jos palstan aihe on Kansainvälinen politiikka, lienee Venäjästä keskusteleminen ihan asiaan kuuluvaa, arvoisa IvanDurak 😉


      • Anonyymi

        Pietarin röllejä harmittaa, kun Venäjän epäkohdista keskustellaan. Pitäisi vissiin olla hiljaa kuten Neukkulan aikoina.


    • Anonyymi

      Sylivertaukset ovat hassuja. Valtiot eivät ole kavereita. Ne tekevät yhteistyötä, kun löytyy yhteisiä intressejä. Sitä tehdään itselle tärkeissä asioissa myös perinteisten vastustajien kanssa. Esim. terrorismin vastainen yhteistyö on luonut kumppanuuksia, joihin kaikkien mielikuvitus ei yllä. Maailman moninapaistuminen on tosiasia. Kiinan nousua suurvallaksi ei voi estää. Suurvallat saattavat nahistella neuvottelupöydissä, mutta sotilaallisesti ne eivät tule toisiaan haastamaan. Maailmansota ei ole kenenkään intressissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      65
      7283
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1902
    4. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1898
    5. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1894
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1781
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1582
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1271
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1216
    Aihe