Onkohan ihan loppuun asti mietitty päiväkodin sijoitusta. Valtava raskas liikenne kulkee ihan vierestä. Vaarallisten aineiden kuljetukset : kaasut ,hapot,kemikaalit. Mutta! Eihän Karviassa mitään onnettomuutta voi tapahtua.
Lasten turvallisuus
14
204
Vastaukset
- Anonyymi
No eihän ne lapset siellä päikseen ole, saati pihalla juoksentele, lasten leikkipiha mielestäni aidatulla alueella, niin kuin alakerran muidenkin päiväkotiryhmien ulkoilu/leikkipiha. Toisella puolen tietä on vanha koulu joka toimi kymmeniä vuosia, siinä lapset ilman aitausta, hyvin pärjäsivät. Todella hienoa että käyttämättömistä tiloista tehtiin päiväkodin ryhmälle lisä tila.
- Anonyymi
Eikö siellä ollut kunnan toimihenkilöiden toimistoja? Vai onko heidät kaikki ulkoistettu tai yhdistetty yhteiseksi muiden kuntien kanssa?
- Anonyymi
Ihan samaa olen aatellut ja huomioinut miten isot kuljetukset ovat muutamassa vuodessa lisääntynyt todella paljon ja nopeudet kasvaneet
- Anonyymi
Kaikki on mietitty aivan loppuun asti. Turhaan mietitte, jättäkää se homma viisaammille!
- Anonyymi
En ole kuntalaisista ainoa, joka ihmettelee miksi päiväkotia ei tehty tien toiselle puolelle ex-alakoululle?
Siellä olisi ollut valmiina monta juttua esim. aidattu leikkikenttä. Myös nuorisotila välineineen joita myös päiväkoti-ikäiset mielellään käytyäusivät.
Valtavan epäkäytännöllinen harraste/kokous sekä olohuoneena tämä ex-koulu. Vanhempiväestö liikuntarajoitteisia joten moni ei viitsi edes vaivautua menemään sinne. Tietyt harrastusryhmät niin kovaäänisiä, ettei toisessa ryhmässä kuule edes puhetta....se siitä sitten.
Mutta tietenkin näin saatiin menemään enemmän rahaa. Pian rakennetaan uusi kunnantalo kun edellinen jää pieneksi....ai niin...eihän tarvita kun menemme seurakunnan perässä Kankaanpäähän.
Kivasti on ulkopaikkakuntalaiset vitsailleet kyltistä.....kunnantalo - päivähoito....- Anonyymi
Lasten turvallisuudella ei ole mitään väliä. Femakot ratsastaa sillä ja yrittää tehdä sillä sädekehää itselleen. Suomessa ei ole mukuloilla mitään vaaraa että pitäisi lastensuojelusta edes puhua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lasten turvallisuudella ei ole mitään väliä. Femakot ratsastaa sillä ja yrittää tehdä sillä sädekehää itselleen. Suomessa ei ole mukuloilla mitään vaaraa että pitäisi lastensuojelusta edes puhua.
Puhuu eläkeikää lähestyvä katkera ukko.
- Anonyymi
Suuri hiekkalaatikko tuo valtuusto sali😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suuri hiekkalaatikko tuo valtuusto sali😆
Mistä tiedät? Sinua ei ole koskaan valittu mihinkään kunnan luottamustoimiin, kulisseista on helppo huudella🤪
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhuu eläkeikää lähestyvä katkera ukko.
Mitä väliä sillä on kuka puhuu, kunhan puhuu asiaa.
Lasten asemalla ratsastaminen on jo vanha haiseva juttu.
- Anonyymi
Ennen vaaleja oli lapset ja vanhukset tapetilla, miten hyvin sitten asiat hoidetaan. Nyt on sitten lupausten aika toteuttaa. Jään seuraamaan mielenkiinnolla. Vai unohtuuko kaikki kun päästiin vain valtaistuimelle. Menikö ääni hukkaan?
- Anonyymi
Meni.
- Anonyymi
Niin ajattelinkin, jo ennenkö kävin äänestämässä. Mutta hoidin velvollisuuteni, uskoen turhiin lupauksiin
- Anonyymi
Niinkauan kuin äänestäminen ei ole velvollisuus, minä en äänestä. Ja jotka väittävät, että se on velvollisuus, niin miksei meitä äänestämättä jättäneitä sitten ikinä ole rangaistu mitenkään, velvollisuuden noudattamattajättämisestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631227- 1071193
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146896Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64873- 71800
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109702Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103672- 56666
- 78591
- 43586