Vai alensi Luke ennustettaan

Anonyymi

Törsäke hieroo jo käsiään miettiessään 'poikkeusoloista' saatuja tukia.

5

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1528759

      Missä tuossa kirjoituksessa sellaista havaitsit? Päinvastoin ”Ei tässä ole kirvestä vielä kaivoon heitetty" – Lyhyetkin poutajaksot pyritään käyttämään nyt hyväksi, jotta viljasato ei menisi piloille märillä pelloilla.”

      Tai, ” MTK:n lihavaliokunnan puheenjohtaja Mauno Ylinen muistuttaa, että viljelijät eivät ole vailla lisää tukia, vaan parempaa tuottajahintaa, niin että tuotanto kannattaa.

      Liperissä parin tuhannen naudan lihakarjatilaa luotsaavan Vesa Erosen viesti teollisuudelle ja kaupalle on harvinaisen selvä: sopimukset pitää avata ja rahaa on lihatiloille tultava läpi. Tuottajat myyvät tällä hetkellä lihaa tappiolla.”

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1530471

    • Anonyymi

      Tuo on oman maatalousvihamielisen mielikuvituksesi tuotetta eikä satovahinkokorvaksia enää makseta, etkö tiennyt.

    • Anonyymi

      Wäinö Wuolijoen mukaan elintarvikelautakunnat pitivät 1917 huolen siitä, etteivät maanviljelijät päässeet suurempia salauksia toimittamaan. Jotenkin en usko tuota. Kyllä tukijussin valvonta EU-oloissakin on ollut löysää. Ei ylimääräisiä tukia, ja sovittujakin maataloustukia leikattava ankarasti.

    • Anonyymi

      No ei ylimääräisiä tukia tulekkaan, kuka sellaisista on puhunut?

      ”Maailmansodan seurauksena elintarvikkeiden hinnat Suomessa nousivat erilaisten huhujen kiihottaessa ihmisten hamstraushaluja. Hintatason kohoamisen ehkäisemiseksi elintarvikkeille määrättiin rajahinnat. Rajahinta oli ylin sallittu hinta tuotteelle, ja sen määräsivät paikalliset viranomaiset lääni- tai kuntatasolla.”
      https://webpages.tuni.fi/sochistoria/suomi80/teema9.htm

      Viljaa silloin ei yksinkertaisesti ollut kun suomen maatalous oli keskittynyt maidon ja lihan tuottamiseen. Silloin myös nähtiin että oma ruuantuotanto on tärkeää koska ulkomailta ei saatu ostettua tarpeeksi viljaa. Mutta aika vanhaa asiaa tuo yli sadan vuoden aikaiset tapahtumat eikä niilä minusta voi perustella tämän hetken tapahtumia.

      Mistä muuten olet tietävinä millaista valvonta on, onko sinulla omakohtaisia kokemuksia, minulla on ja mielestäni se oli todella tarkkaa kun tarkastyettiin pellon pinta-alat, verokirjanpito, varastot ja maataloustukien ehtona olleiden toimemnpiden toteutus.

    • Anonyymi

      ”Vai pitää törsän mielestä ilmastonmuutoksen torjunnan näkyä hinnoissa.”
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17092252/vai-pitaa-torsan-mielesta-ilmastonmuutoksen-torjunnan-nakya-hinnoissa

      No hinnoissahan kustannusten nousu näkyy niinkuin muillakin yrittäjillä jos sitä ei tuista saada. Ei maatalous ole hyväntekekeväuisyys eikä talkoo toimintaa.

      Ei tukia tarvita jos tuottajahinta on sellainen että siitä jää vielä tuottajalle palkkaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe