Vai alensi Luke ennustettaan

Anonyymi

Törsäke hieroo jo käsiään miettiessään 'poikkeusoloista' saatuja tukia.

5

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1528759

      Missä tuossa kirjoituksessa sellaista havaitsit? Päinvastoin ”Ei tässä ole kirvestä vielä kaivoon heitetty" – Lyhyetkin poutajaksot pyritään käyttämään nyt hyväksi, jotta viljasato ei menisi piloille märillä pelloilla.”

      Tai, ” MTK:n lihavaliokunnan puheenjohtaja Mauno Ylinen muistuttaa, että viljelijät eivät ole vailla lisää tukia, vaan parempaa tuottajahintaa, niin että tuotanto kannattaa.

      Liperissä parin tuhannen naudan lihakarjatilaa luotsaavan Vesa Erosen viesti teollisuudelle ja kaupalle on harvinaisen selvä: sopimukset pitää avata ja rahaa on lihatiloille tultava läpi. Tuottajat myyvät tällä hetkellä lihaa tappiolla.”

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/artikkeli-1.1530471

    • Anonyymi

      Tuo on oman maatalousvihamielisen mielikuvituksesi tuotetta eikä satovahinkokorvaksia enää makseta, etkö tiennyt.

    • Anonyymi

      Wäinö Wuolijoen mukaan elintarvikelautakunnat pitivät 1917 huolen siitä, etteivät maanviljelijät päässeet suurempia salauksia toimittamaan. Jotenkin en usko tuota. Kyllä tukijussin valvonta EU-oloissakin on ollut löysää. Ei ylimääräisiä tukia, ja sovittujakin maataloustukia leikattava ankarasti.

    • Anonyymi

      No ei ylimääräisiä tukia tulekkaan, kuka sellaisista on puhunut?

      ”Maailmansodan seurauksena elintarvikkeiden hinnat Suomessa nousivat erilaisten huhujen kiihottaessa ihmisten hamstraushaluja. Hintatason kohoamisen ehkäisemiseksi elintarvikkeille määrättiin rajahinnat. Rajahinta oli ylin sallittu hinta tuotteelle, ja sen määräsivät paikalliset viranomaiset lääni- tai kuntatasolla.”
      https://webpages.tuni.fi/sochistoria/suomi80/teema9.htm

      Viljaa silloin ei yksinkertaisesti ollut kun suomen maatalous oli keskittynyt maidon ja lihan tuottamiseen. Silloin myös nähtiin että oma ruuantuotanto on tärkeää koska ulkomailta ei saatu ostettua tarpeeksi viljaa. Mutta aika vanhaa asiaa tuo yli sadan vuoden aikaiset tapahtumat eikä niilä minusta voi perustella tämän hetken tapahtumia.

      Mistä muuten olet tietävinä millaista valvonta on, onko sinulla omakohtaisia kokemuksia, minulla on ja mielestäni se oli todella tarkkaa kun tarkastyettiin pellon pinta-alat, verokirjanpito, varastot ja maataloustukien ehtona olleiden toimemnpiden toteutus.

    • Anonyymi

      ”Vai pitää törsän mielestä ilmastonmuutoksen torjunnan näkyä hinnoissa.”
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17092252/vai-pitaa-torsan-mielesta-ilmastonmuutoksen-torjunnan-nakya-hinnoissa

      No hinnoissahan kustannusten nousu näkyy niinkuin muillakin yrittäjillä jos sitä ei tuista saada. Ei maatalous ole hyväntekekeväuisyys eikä talkoo toimintaa.

      Ei tukia tarvita jos tuottajahinta on sellainen että siitä jää vielä tuottajalle palkkaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10999
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      4013
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3908
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      191
      3634
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3307
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      71
      1958
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1267
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      958
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      924
    Aihe