Otatteko kuitin?

Anonyymi

Minä otan.
Monessa paikkaa sen kuitin saa nyt ottaa itse siitä koneesta. Tokmannilla taas se on jossain piilossa se vekotin. Myyjän yleisin lausahdus on että et varmaan kuittia tarvi ja samalla heittää sen kuitin roskiin. Itse olen siinä käsi ojossa ja sanon vain että en varmaan sitten tarvi. Sitten se kaivaa sen rypistetyn lapun ja joudun pyytämään uutta. Perkele että ottaa päähän. Se on laki että kuittia pitää tarjota ja minun kuittini pitää olla suora ja ehjä.

Yksi ihmisryhmä on saastaa. Ne jotka jättävät sen kuitin siihen koneeseen. Myyjäkään ei aina repäise sitä kuittia pois vaan kun on oma vuoroni niin ne kuitit on jo pahimmillaan lattialla saakka. Joutuu ensin repimään ne vanhat kuitit pois ja antamaan ne myyjälle. Se ei ole minun tehtäväni.

Tuntuu pieneltä asialta mutta ottaa päähän niin perkeleesti.

12

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on kuule ihmisen päässä se vika jos tykkää kantaa roskaa kotiinsa. Kuitti on roska.

      Kuitti haalistuu nopeasti jos sitä ei säilytä asian mukaisesti, joten miksi edes vaivautua ottamaan kuitti? Kyllä olet itsellesi aiheuttanut tyhmän tavan lyhentää ikääsi jos sinua noin hermostuttaa kuittien saaminen.

      • Anonyymi

        "Se on kuule ihmisen päässä se vika jos tykkää kantaa roskaa kotiinsa"

        Kuitti on tänäkin vuonna ollut "arvopaperi". Olen saanut toisella jotain 6 euroa ja toisella 24 euroa.
        Toisaalta, se ei ole talouskysymys, pystyisin kyllä maksamaan kaiken.

        Olen huomannut että "oudot myyjät" ja varsinkin jos on yli 10-15 tavaraa, niin usei tulee sama tavara 2 kertaa.

        ON TOISINKIN päin, olen ostanut kaupan loppuunmyynnistä 50-80 % alella, pesuaineita wc paperia, lumilapioita, ym. Kuitit oli yli 50 cm pitkiä, koskaan ei ole tullut veloituksia.
        (näissä myi viikossa kaupan tyhjäksi joku pesänselvittäjä)


      • Anonyymi

        On se paperinkeräykseen yleensä menevää, mutta monesti tarpeellinen.


    • Anonyymi

      Kävi hassysti, joori Tokmannilla kaksi kertaa. Myyjä kysyi tahdotteko kuitin ja molemmilla kerroilla oli yksi tuote laskutettu 2 kertaa.

      Ostin silloin vain 4 tuotetta, näin sen heti.

    • Anonyymi

      Otan kuitin, se muistuttaa kassalle kiinnijäämisriskistä.

      On niitä kassoja jotka laittavat kavereiden ostoksia vaan 1 kpl, vaikka ostavat useampia.

      Kerran huomautin, sain vartijat paikalle ja olin oikeassa. En saanut yhtään mitään korvausta, eli jäi paha mieli, enkä aijo aiheuttaa enää itselleni pahaa mieltä. En siis välitä moisesta, olen kyllä nähnyt ja epäröinyt useammankin kerran.

    • Anonyymi

      Kyllä se kuitti kannattaa ottaa. Laskussa voi olla virhe. Voi olla vahingossa otettu liikaa maksua. Vaikea mennä pyytämään oikaisua jos ei ole kuittia.

    • Anonyymi

      Ajat ja tavat ovat vuosikymmenten kuluessa muuttuneet. Kun olin nuori, kuitti tarjottiin aina automaattisesti. Ei kukaan kysynyt haluanko ehkä kuitin. Siksi se kuulostaakin korvissani omituiselta.

      • Anonyymi

        Yrityksen on tarjottava asiakkaalle aina kuitti tämän ostamasta tuotteesta tai palvelusta, mutta Suomessa asiakkaalla ei ole velvollisuutta ottaa kuittia vastaan. Tämä sääntö on ollut voimassa jo useamman vuoden.


    • Anonyymi

      Hailit ovat pieniä Joulukaloiksi.

    • Anonyymi

      Jos kuittia ei tarjota, tulee vaikutelma, että myydään pimeästi. Tavallista pikkufirmoissa.

      • Anonyymi

        Kebab-ravintoloissa tavallista että kuittia ei edes tulosteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kebab-ravintoloissa tavallista että kuittia ei edes tulosteta.

        Lisäksi kassa on aina raollaan. Lähipizzeriassa saa tuodusta pizzasta jonkun laskukoneen tulosteen, ei kassanauhaa. Ei mene toimitettu pizza kirjanpitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2047
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1489
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1172
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1066
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      993
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      908
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      854
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe