Otatteko kuitin?

Anonyymi

Minä otan.
Monessa paikkaa sen kuitin saa nyt ottaa itse siitä koneesta. Tokmannilla taas se on jossain piilossa se vekotin. Myyjän yleisin lausahdus on että et varmaan kuittia tarvi ja samalla heittää sen kuitin roskiin. Itse olen siinä käsi ojossa ja sanon vain että en varmaan sitten tarvi. Sitten se kaivaa sen rypistetyn lapun ja joudun pyytämään uutta. Perkele että ottaa päähän. Se on laki että kuittia pitää tarjota ja minun kuittini pitää olla suora ja ehjä.

Yksi ihmisryhmä on saastaa. Ne jotka jättävät sen kuitin siihen koneeseen. Myyjäkään ei aina repäise sitä kuittia pois vaan kun on oma vuoroni niin ne kuitit on jo pahimmillaan lattialla saakka. Joutuu ensin repimään ne vanhat kuitit pois ja antamaan ne myyjälle. Se ei ole minun tehtäväni.

Tuntuu pieneltä asialta mutta ottaa päähän niin perkeleesti.

12

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on kuule ihmisen päässä se vika jos tykkää kantaa roskaa kotiinsa. Kuitti on roska.

      Kuitti haalistuu nopeasti jos sitä ei säilytä asian mukaisesti, joten miksi edes vaivautua ottamaan kuitti? Kyllä olet itsellesi aiheuttanut tyhmän tavan lyhentää ikääsi jos sinua noin hermostuttaa kuittien saaminen.

      • Anonyymi

        "Se on kuule ihmisen päässä se vika jos tykkää kantaa roskaa kotiinsa"

        Kuitti on tänäkin vuonna ollut "arvopaperi". Olen saanut toisella jotain 6 euroa ja toisella 24 euroa.
        Toisaalta, se ei ole talouskysymys, pystyisin kyllä maksamaan kaiken.

        Olen huomannut että "oudot myyjät" ja varsinkin jos on yli 10-15 tavaraa, niin usei tulee sama tavara 2 kertaa.

        ON TOISINKIN päin, olen ostanut kaupan loppuunmyynnistä 50-80 % alella, pesuaineita wc paperia, lumilapioita, ym. Kuitit oli yli 50 cm pitkiä, koskaan ei ole tullut veloituksia.
        (näissä myi viikossa kaupan tyhjäksi joku pesänselvittäjä)


      • Anonyymi

        On se paperinkeräykseen yleensä menevää, mutta monesti tarpeellinen.


    • Anonyymi

      Kävi hassysti, joori Tokmannilla kaksi kertaa. Myyjä kysyi tahdotteko kuitin ja molemmilla kerroilla oli yksi tuote laskutettu 2 kertaa.

      Ostin silloin vain 4 tuotetta, näin sen heti.

    • Anonyymi

      Otan kuitin, se muistuttaa kassalle kiinnijäämisriskistä.

      On niitä kassoja jotka laittavat kavereiden ostoksia vaan 1 kpl, vaikka ostavat useampia.

      Kerran huomautin, sain vartijat paikalle ja olin oikeassa. En saanut yhtään mitään korvausta, eli jäi paha mieli, enkä aijo aiheuttaa enää itselleni pahaa mieltä. En siis välitä moisesta, olen kyllä nähnyt ja epäröinyt useammankin kerran.

    • Anonyymi

      Kyllä se kuitti kannattaa ottaa. Laskussa voi olla virhe. Voi olla vahingossa otettu liikaa maksua. Vaikea mennä pyytämään oikaisua jos ei ole kuittia.

    • Anonyymi

      Ajat ja tavat ovat vuosikymmenten kuluessa muuttuneet. Kun olin nuori, kuitti tarjottiin aina automaattisesti. Ei kukaan kysynyt haluanko ehkä kuitin. Siksi se kuulostaakin korvissani omituiselta.

      • Anonyymi

        Yrityksen on tarjottava asiakkaalle aina kuitti tämän ostamasta tuotteesta tai palvelusta, mutta Suomessa asiakkaalla ei ole velvollisuutta ottaa kuittia vastaan. Tämä sääntö on ollut voimassa jo useamman vuoden.


    • Anonyymi

      Hailit ovat pieniä Joulukaloiksi.

    • Anonyymi

      Jos kuittia ei tarjota, tulee vaikutelma, että myydään pimeästi. Tavallista pikkufirmoissa.

      • Anonyymi

        Kebab-ravintoloissa tavallista että kuittia ei edes tulosteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kebab-ravintoloissa tavallista että kuittia ei edes tulosteta.

        Lisäksi kassa on aina raollaan. Lähipizzeriassa saa tuodusta pizzasta jonkun laskukoneen tulosteen, ei kassanauhaa. Ei mene toimitettu pizza kirjanpitoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17345
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4920
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4042
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      20
      3586
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3086
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2425
    Aihe