tehtiin tarkoituksella niin myöhään, että vartijoille tuli mahdottomaksi päästä lentokentälle. Sen lisäksi evakoiminen lopetettiin yllättäen monta päivää etuajassa. Nyt sitten voidaan kehua itseään ja väittää, ettäkyllä me oltaisiin evakoitu vartijat, mutta eivät saapuneet ajoissa kentälle.
Kaiken huipuksi Suomeen avakoitiin 80 sellaista henkilöä, joita ei pitänyt. Siinä ei ole mitään kehumista, jos lähdetään ostamaan maitoa ja tuodaan piimää.
Suomen evakointi epäonnistui tai pistettiin epäonnistumaan tarkoituksella monelta osalta.
Suomi jätti sittenkin lähetystön vartijat oman onnensa nojaan. Heidäm osalta evakoitt päätös
9
118
Vastaukset
- Anonyymi
Mahtoiko yhtään lähetystön vartiaa tulla pelastetuksi?
- Anonyymi
Kymmeniä perheineen pelastettiin. Kaikki evakuoitiin, jotka pääsivät talebanien tiesulkujen läpi lentokentälle.
- Anonyymi
Niinhän siinä kävi kuin epäilin. Lähetystön vartijat jätettiin oman onnensa nojaan. Eikä siinä kaikki, lista henkilöistä jätettiin lentokentälle, että olisi helpompi putsata jäljet. Ulkoministerillä ja lähettiläillä oli sen sijaan kiire kehumaan ruutuun kuinka hyvin kaikki tuli pelstettua ja valehtelemaan, että myös vartijat pelastettiin. Vartijoiden pelastamisesta tehtiin ensin mahdotonta, kunheidän evako9mispäätöstä pantattiin niin pitkään, että heille ei annettu aikaa siirtyä edes lentokentälle. Sill' armistettiin ainoastaan oma poseeraus ruudussa, mutta käytännössä ei tarvinnut tehdä mitään.
Suunnitelma meni pieleen vielä siinä, että osa vartioista onnistui pakemaan Parkstaniin ja paljastamaan Suomen ulkoministerin ja ulkominsteriön petturuuden.
Moraalitonta touhua.- Anonyymi
Puhut paskaa.
- Anonyymi
Ei pelastettu kuin pari vartijaa, joiden tuloaKabulin lentoasemalle ulkoministeriö ei kyennyt estämään. Lähes kaikki vartiat perheineen jätettiin oman onnensa nojaaj ja kaiken lisäksi täysin tietoisena heidän tulevasta kohtalosta ja todennöisestä teloituksesta.
- Anonyymi
Ulkoministerin mukaan 8000 yhteydenottoa on tullut Afganiin jätretyiltä henkilöiltä. Jos aikasemmin Suomeen tuotiin 400, joista valataosa oli ulkoministerin valitsemia ei uhanalaiseksi joutuneita, niin opedraatiota ei voida pitää mitenkään onnistuneena.
Suomi hylkäsii sitä avustaneet rehelliset ja uskolliset avustajat kuin sodan jälkeen viroliaset sotilaat. Moraalissa ei ole tapahtunut mitään muutosta kauno- ja juhlapuheista huolimatta. Suomi pettää auttajansa aina ja todistettavasti. - Anonyymi
Vieläkin ne odottavat Suomeen pääsyä. Ulkoministeri kyllä poseeraa "kotiuttamista", mutta ne vaan sattuvat olemaan vain ohituslistaan poimituja.
- Anonyymi
Suomalaisten turvaajat ja suojelijat eivät nyt vaan ole ulkoministerin prioriteettilistan tärkeimmät. Siitä huolimatta, vaikka ulkoministerin ja Halosen Afganistanissa vieraillessa he olivatkin "number one". niin yhteistyökykyisiä ja demokratia mielisä että jottei.
Mikään ei ole niin tyhmää kuin usloa ja luottaaviher vihervasureihin, niillä ei ole moraalia, ei rahaa, joita ne ennen kaikkea hamuaa ja kadehtii muissa ihmisissä. Kirjoitan muuten kokemuksesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235038Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1693588Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo602965Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402779Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111913Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271456Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211395