Alaselkäkipu - nukkuma-asento - ratkaisu

Anonyymi

Haluaisin jakaa oman keinoni jolla pääsin jo yhdeksi yöksi eroon alaselkäkivusta/jomotuksesta, mikä minulla on yöllä useammassa eri mukkuma-asennossa.

Keino: nukuin yö korsetti päällä

Korsettini on sellainen edullinen n 30 e maksanut, jonka ostin netistä. On hakatulla säädettävä ja n. 30 cm pitkä, joka on kylkiluiden alapuolella. Netissä olisi sellaisia lääkinnällisiä korsettia, jotka ovat kalliimpia. Minulla tämä edullinen auttoi.

Ennen korsettia tiesin pitkään, että alaselkäjomotus tulee kylkiasennosta ja kiertoliike vielä pahentaa. Minulla on monia yötyynyjä, mutta ei niistä ole ollut apua kylkiasennossa. Paras asento on ollut selällä nukkuminen ja tyyny polvien alla. Ei tätäkään aina viitsi.

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu kovin siitä mistä alaselkäkipu syntyy ja mihin kroppa on tottunut. Itse en yleensä pysty makaamaan enkä nukkumaan selälläni, selkä alkaa särkemään ja nukun aina kyljellään jolloin selän saa hieman kaarelle. Olin muutaman päivän sairaalassa ja sairauden vuoksi jouduin nukkumaan selällään. Ensimmäiset yöt ja päivät oli tuskaa kun selkä särki. Mutta muutamassa päivässä selkä tottui ja yöllä sai jo nukuttua selälläänkin. Päivällä säädin moottorisängyn siten että takamus oli kuopassa, eli vastaa sitä että normaalisängyssä on tyyny polvien alla ja useita tyynyjä hartioiden ja pään alla. Siinä jaksoi maata pidempäänkin.

      • Anonyymi

        Tuo on ihan totta, että alaselkäjomotusta on eri tyyppisillä ihmisillä ja jokaisella on oma sairaustausta.

        Minä olen normaalipainoinen keski-ikäinen nainen, jolla ei ole muita sairauksia. Hoikka vyötärö ja leveä lantio. Koen että tämä vartalonmalli ja heikossa kunnossa oleva core ovat syynä yön aikaiseen jomotukseen.


        T: Alkuperäinen viestiketjun aloittaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe