6 m soutuveneet

Onko täällä kokemuksia 6 m pitkistä Palta ja Suvi Soutuveneistä. Sellaista olen suunnittelemassa yhteysveneenksi saareen. Mahtaisiko toimia tällaisessa käytössä?
11456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Varmaan toimii tuossa käytössä ihan hyvin.

Kelin kesto pitää sitten jokaisen löytää itse?

Äänestä

Kiitos. Näin arvelinkin. Onkohan markkinoilla muita noin 6 m pitkiä soutuveneitä?

Äänestä

Tarvitsetko 6 m pituista oikeasti? Mitä isompi, sen hankalempi käsitellä rannassa.

Äänestä
  • 6 metrinen kulkee moottorilla rivakammin kuin 5 metrinen. Mökkiläinen myös kuljettaa puutavaraa. siihen pitkä vene on omiaan. Minulla 4,7 m soutuvene ja se on kyllä liian pieni yhteysveneeksi.

    Äänestä

Simppu voisi olla hyvä vaihtoehto. On 6 m pitkä, mutta paljon kantavampi ja merikelpoisempi. Muita 6 m soutuveneitä en tiedä.

Äänestä

Muista, jos asennat perämoottorin, niin vene(>5,5m) pitää rekisteröidä.

Äänestä
  • Totta kai. Se on vain hyvä asia.

    Äänestä

Jos tarkoitus on kulkea moottorilla eikä soutaen niin ostaisin tasaperäisen veneen. Ne ovat vakaampia ja tavaran kuljetus on helpompaa. Paljon riippuu matkasta ja paikallisista olosuhteista että mikä olisi hyvä. Tasaperäisellä kyllä soutaakin lyhyen matkan.

Äänestä

Muistaakseni nuo Suvet on ruiskulaminoituja. Eit ole silloin yhtä kestäviä kuin käsin kankaasta laminoidut. Päijänne veneillä on ainakin ollut yksi noin 6 m malli. Se ainakin on laadukkaasti tehty.

Äänestä

6 m avovene on hankala jos ei ole sadevedestä itsetyhjentyvä. Tuon kokoisen veneen rantaan vetäminen on jo niin työlästä, että mieluummin sitä säilyttää vedessä. Silloin vaaditaan itsetyhjenevä avotila tai pilssipumppu. Pilssipumppu vaatii akun, jonka lataus on ongelma pienellä perämoottorilla. Noin ison ammeen tyhjennys sdevedestä on käsipelissäkin melko työlästä.

Äänestä
  • Tämä on tärkeä pointti. Itse aikanaan vaihdoin Terhi 440:n Rönnqvistiin pelkästään tämän takia. Terhi olisi riittänyt muuten täysin, mutta alkoi tympiä se, että vene piti aina sateitten jälkeen käydä tyhjentämässä. Suvi veneiltä löytyy nykyään myös sadevesityjenevä malli, mutta on aika pieni aloittajan tarpeeseen. Osta Rönngvist, et kadu.

    https://suvi-veneet.fi/venemallisto/soutuveneet/suvi-465-sadevesityhjeneva-soutuvene/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko täällä kokemuksia 6 m pitkistä Palta ja Suvi Soutuveneistä. Sellaista olen suunnittelemassa yhteysveneenksi saareen. Mahtaisiko toimia tällaisessa käytössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu