Potilaspaperit unohtuneet

Anonyymi

Tästä kertoisi KMV-lehti, mutta tietty maksumuurin takana:

Pirkanmaan sairaanhoitopiiri teki omistamaansa entiseen Mäntän aluesairaalaan tietosuojatarkastuksen 17. elokuuta 2021.

Mänttä-Vilppulan kaupungin tiedotteen mukaan tarkastuksessa tutkittiin sairaalan tilat tarkasti mahdollisten tietosuojalain alaisten tietojen löytämiseksi. Muutamista sairaalan tiloista löytyi tarkastuksessa asiakirjoja, jotka oli tarkoitettu hävitettäväksi. Tehdyssä tarkastuksessa löydettiin sekä erikoissairaanhoidon että perusterveydenhuollon asiakirjoja.
---
Kyllä on holtitonta touhua. Kiire muutto on ollut, kun potilaspaperitkin unohtuivat.

8

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olisi vuosilta 1980 - 1990, niin ottaisin mieluusti talteen itselleni oman kansioni.

      Siellä muuten tuli istuttua isäni kanssa päivystyksessä monen monituista kertaa, yökaupalla, lääkärille pääsyä odotellen. Kiitokset jo edesmenneelle isälleni, joka jaksoi lastaan hoitaa ja kuljetella, töidensä lomassa.

      Yskää, nuhaa, korvia yms. ylähengitystiejuttuja. Monasti määrättiin V-Pen 500 korvassärkyyn. Eipä ole muuten vanhemmalla iällä antibiootteja syödä, lapsuusiän taudeista seurasi kova vastustuskyky?

    • Anonyymi

      Ei sanottu,oliko potilaspapereita vain että hävitettäväksi tarkoitettuja asiakirjoja. Mutta voi olla potilaspapereitakin, arkistosysteemeitäkin on ollut vuosien varrella niin monia

      Onhan se surullista, että hyvä sairaala kävi tarpeettomaksi.

      • Anonyymi

        Ok!


    • Anonyymi

      "Tästä kertoisi KMV-lehti, mutta tietty maksumuurin takana"
      Tää on ihmeellinen juttu, ehkä nyt ei niin tässä asiassa mutta esim kmv tai aamulehti tiedottaa vaikkapa korona uutisia vain maksaville asiakkaille. Luulisi että kaikki mitä koronastakin kirjoitetaan olisi hyvä saada kaikkien luettavaksi

      • Anonyymi

        Aivan! Olen ihmetellyt aivan samaa.


    • Anonyymi

      Onneks on rahaa tilata lehtiä, niin pysyy uutiset ajantasalla 🤷‍♂️

      • Anonyymi

        Näin on.


      • Anonyymi

        Minullakin olisi rahaa tilata KMV-lehti, mutta en tilaa. Joskus se on tullut, kun tuttava osti lahjaksi. En ikinä löytänyt siitä mitään kiinnostavaa luettavaa. Täysin turha lehti.
        Vuosikymmenet sitten KMV-lehti oli vielä kiinnostavakin, ei enää kelpaa, vaikka ilmaiseksi saisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe