Tätä siitä Marinin vetämän Viisikon vetkuttelusta seuraa

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/cca58337-e374-472d-b0f0-5071a3ab7085

Ohjat sitten vaan omiin käsiin itsekukin, kun maan Hallitus on kykenemätön.

Osaavat vaatia tukirahoja pois kyllä ravintoloilta, mutta yhtä Koronapassia eivät saa aikaiseksi. Jännä, että kaikissa muissa sivistyneissä Euroopan maassa tuo on vaan onnistunut. Siellä ei toki olekaan maailman nuorinta naispääministeriä.

Marinin sanoin, hallitus ei kaikkeen kykene...tämä hallitus ei mihinkään.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jännä se on, että nämä sinun "sivistysmaasi" vetävät niitä koronapasseja pois kun ne toimivat huonosti.

Koronapassi on susi jo syntyessään. Jos olisimme sellaisen pystyttäneet ennen Deltavirusta olisimme jo nyt kusessa.

Suomi tehnyt kaiken oikein. Ensiksikin koronan deltamuunnos näyttää leviävän myös rokotettujen ihmisten kautta, vaikka rokotus helpottaakin taudin oireita. Tästä kerrottiin uutisissa viime viikolla (esim. Yle ja NY Times). Niinpä koronapassin koko pointti – rokotustodistus turvatoimenpiteenä – alkaa näyttää kyseenalaiselta.

Vasta nyt alamme nähdä rokotepassin haitat. Onneksi Suomi ei ole mennyt tuohon vipuun.

Äänestä
  • Toki verrokkimaa Tanska käytti rokotepassia viime keväästä asti. Siellä tilanne on hoidettu hyvin ja korona poistetaan vakavien tautien luokituksesta kuun vaihteessa.
    Tanska on monessa suhteessa hyvä esimerkki, tehdään asiat ripeästi eikä jäädä hymistelemään.

    Voisi melkein sanoa Marinille että kuole pi#kä paska ja tajua jo lähteä!

    Äänestä

  • Heh+ja+heh.Eihän+Koronapassilla+nyt+enää+mitä+teekään.+Fiksut+maat+ovat+siirtymässä+tosiaan+jo+pois+tästä+väliaikaisesta+järjestelystä.+Suomessa+vasta+selvitellään.Kuten+selviteltiin+maskien+käyttöä,+kuten+selviteltiin+ylipäätään+koko+koronan+leviämistä.Suomessa+odotetaan+vielä+2-3+sitä+hetkeä,+että+80+%+väestöstä+olisi+rokotettu.+Alle+2+kuukauteen+se+ei+ole+edes+mahdollista,+pitää+muistaa+että+ensimmäisen+ja+toisen+rokotteen+väliin+pitäisi+jäädä+vähintää+tuo+8+viikkoa+ja+nyt+on+ensimmäisen+rokotteen+osalta+tuo+tavoitelukema+saavutettu,+eli+aikaisintaan+tästä+8+viikkoa+niin+voidaan+edes+teoreettisesti+kuvitella+että+kattavuus+olisi+tuo+tavoiteltu.+Sitä+on+vaikea+nykysuosituksilla+edes+nopeuttaa+kun+8+viikkoa+ei+muutu+kolmeksi+viikoksi+vaikka+rokotteita+olisi+miljoonaylimääräistä.Viisikko+sääti+tässäkin+asiassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toki verrokkimaa Tanska käytti rokotepassia viime keväästä asti. Siellä tilanne on hoidettu hyvin ja korona poistetaan vakavien tautien luokituksesta kuun vaihteessa.
    Tanska on monessa suhteessa hyvä esimerkki, tehdään asiat ripeästi eikä jäädä hymistelemään.

    Voisi melkein sanoa Marinille että kuole pi#kä paska ja tajua jo lähteä!

    Muiden ei tarvi, kun Tanskassahan se köpisjengi hääräili.

    Äänestä

  • Naurettavaa.

    Eihän tuolla passilla tosiaan ole enää mitään virkaa kun rokotekattavuus on niin hyvä.

    Äänestä

Koronapassi tuhoaa ravintola alan lopullisesti!!!

Äänestä
  • Niin, teet itse ruoat ja juot kotona poissa muiden silmistä.

    Äänestä

  • Ainakaan meidän kaupungissa ei ole kaatunut vielä yhtään ravintolaa? Sen mitä Korona sai aikaiseksi, on että ravintola-alaa koettelee nyt työvoimapula.

    Kun maata tai maailmaa koettelee joku kriisi, on se sitten sota tai epidemia, kohtelee se kaltoin joitakin aloja. Tämä kriisi joka runteli kaikkia maita, on Suomessa selätetty suvereenisesti.

    On tietenkin harmi, että tapahtuma-ala ja ravintolat joutuvat kärsimään kohtuuttomasti. Se on kyllä myös alan tyyli koska siellä tapahtuu alkoholin anniskelua ja se jo sinänsä muodostaa vaaratilanteen.

    Mutta kuten aina, jos teet liian kovia rajoituksi, tulee valituksia, jos liian lepsuja, tulee myös siitä valituksia.

    Niimpä viranomainen tai hallitus ei voi tehdä yhtäkään päätöstä, etteikö siitä valiteta. Näin me ihmiset vain toimimme.

    Äänestä

Koronapassi tuhoaa ravintola alan lopullisesti.

Äänestä

Koronapassi tuhoaa ravintola alan lopullisesti.

Äänestä

Koronapassi tuhoaa ravintola alan lopullisesti!!!

Äänestä

Koronapassi tuhoaa ravintola alan lopullisesti!!!

Äänestä

Ei toimi koronapassi Suomessa,kuten ei muissakaan maissa.

Äänestä

Italia lopetti jo monessa kaupungissa koronapassin,ei toimi.Asiakkaat vähenevät lopullisesti.

Äänestä
  • Niin, ja ravintolat ym kuolevat ja niin maakin ja ollaan kohta yhtä sivistymättömiä kuin erämaassa asuvat kamelinnu**ijat.

    Äänestä

Koronapassi ei toimi,huono idea!!!

Äänestä

Koronapassi ei tule toimimaan!

Äänestä

Minun+ravintolan+liikevaihto+kasvanut+42%+vuodesta+2019,ei+mitään+vitun+koronapassia.

Äänestä

Kas kun irakilaiset eivät julkaise Hesarissa kadonneita koronapassejaan, kun aina etsintäkuuluttavat niitä varsinaisia. Mistä hemmetistä ne niiden numerot muistaa/ tietää, jos ne on kadonneet? Varmaan ne ilmoitukset ovat joku niiden outo viestintäjuttu, ihmetelly sitäkin tässä monena vuonna..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/cca58337-e374-472d-b0f0-5071a3ab7085

Ohjat sitten vaan omiin käsiin itsekukin, kun maan Hallitus on kykenemätön.

Osaavat vaatia tukirahoja pois kyllä ravintoloilta, mutta yhtä Koronapassia eivät saa aikaiseksi. Jännä, että kaikissa muissa sivistyneissä Euroopan maassa tuo on vaan onnistunut. Siellä ei toki olekaan maailman nuorinta naispääministeriä.

Marinin sanoin, hallitus ei kaikkeen kykene...tämä hallitus ei mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu