Booliohje vapuksi

Onko teillä mielessä jotain todella hyvää booliohjetta - sellaista, mikä olis mielellään makeeta... Ei mitään purkkihedelmäcoctail-juttua, kiitos
31163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tässä aika kattava nettisivu erilaisia juomasekoituksia, myös booli-ohjeita.

www.saunalahti.fi/~bamsen/drinkit/hakemisto.php3

Äänestä

Siideri toimii boolinrunkona loistavasti:

1/2 l siideriä, 1/2 l limonadia, 2 dl tuoremehua ja 2 dl vodkaa, jäitä ja hedelmiä/marjoja maun mukaan. Yht. noin 1 1/2 litraa juomaa ja 6 annosta alkoholia.

Äänestä

tässä yksi hyvä

30cl triple sec sitruslikööriä
30cl maustamatonta viinaa
1l spriteä
1l sitruuna vichyä
0,5l hyvää päivää sitrusjuomaa
(sitruunamehua)
(1/2 ploa valkoviiniä tai kuohuviiniä)

tuolla sitruuna mehulla saa säädeltyä liikaa makeutta pois, itse laitoin ihan reilusti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Glunks kirjoitti:

Onko teillä mielessä jotain todella hyvää booliohjetta - sellaista, mikä olis mielellään makeeta... Ei mitään purkkihedelmäcoctail-juttua, kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu