Hömppätieteen desantti Taraira Aasiikainen on tehnyt empiiristen kokemustensa ja kuperkeikkatieteen addiktintuottaja Hesekiel Skyttenbergiltä saamaansa rainakokelman pohjalta kirjan : Täällä huperoiden hullunmyllyssä eli sieppari ruispellossa kärpästen herrana teurastamo viidessa
Teos on saanut loistavat arvostelut Ikilikkujalta, Opalta ja paikallislehdeltä. Kirjan kannessa on paikallinen kampaaja oikeinpäin ja takakannessa hämäheikki väärinpäin.
Kirjaa ei ole saatavissa mistään, joka on persujen mielestä hallituksen vika. Poliisi tutkii asiaa hei kun Kyllikki Saaren tapaus on selvinnyt
Teos on saanut loistavat arvostelut Ikilikkujalta, Opalta ja paikallislehdeltä. Kirjan kannessa on paikallinen kampaaja oikeinpäin ja takakannessa hämäheikki väärinpäin.
Kirjaa ei ole saatavissa mistään, joka on persujen mielestä hallituksen vika. Poliisi tutkii asiaa hei kun Kyllikki Saaren tapaus on selvinnyt
Vastaukset 5
Vanhimmat
En uso, Varkaudessa huso.
Hyväntekemisen buumi on vallannut Peemäen. Nyt Kaakinmäen Köyhät Ritarit on aloittanuthaastekampanjan, jolla kerätään rahaa köyhien rotarylasten Floridan matkaan.
Kampanja on lähtenyt livakasti liikkeelle. Savon Killan rapparit on haastanyt Reservinupseerit ja Virtasalmen vastarintaliikkeen singon hinnalla.
Änkyrädemarit haastavat kaikki ay- heilat pussilakanan hinnalla, rahaan kertynyt jo mukavasti yli viisi tonnia, kiitos änkyröille.
Kähertäjä Häyrisentieltä haastaa kaikki muutkin Michael Monroen näköiset ihmiset satasella per väärä sääri.
Artsi haastaa Sinikan nyrkkeilyhanskojen hinnalla ja Hv-Heikin letukan hinnalla. Kampanja tulee todella tarpeeseen, koska pandemian takia moni rotaryperhe on joutunut puutarhurin ja sisäkön työajan puolittamiseen . Jos pandemia jatkuu niin yksi keittäjistä ja toinen hovimestareista ovat kohta yyteessä.
Kampanjan gaalailtaan on saatu värjättyä huippuesiintyjiä. Maamme laulun laulaa Karaokekukkokisan voittoon kiekunut Härkönen. Juhlaesitelmänä on Asko Kuraojan : Amin krouvin kovimmat kuppimiehet Vietnamin sodan jälkeen.
Illan lopuksi on Lions klubin jäsenten vetämä leikki ; Leijonaa mä metsästän.
Virtasalmen vastarintaliikkeen pääsyvaatimukset.
1 ) Pitää olla ihminen tai samankaltainen otus
2) Sisävessan käyttö täytyy hallita ja osata pitää 2 metrin hajurako. Kaasunaamari ei ole pakollinen.
3) Jokaisella oltava Virtasalmella oma bunkkeri ja juoksuhautaa on pakko käyttää juoksuajan ulkopuolellakin
4) Helka Hynnisen fanittaminen kielletty, muut hevimuusikot sallitaan, jos vesikauhu rokote on voimassa.
5) Jokaisen on harjoitusten loputtua syötävä passarivaunupurkkaa, konekiväärikekseja. Juomaksi sopii joko telaketju tee tai käsikraattikahvi. Kaikkea on ja rahakin riittää ( sponsorin slogan eli laukaus).
Menkääpäs Pauli ja Jamo jo nukkumaan....
Mikä Mikä,Mikä-Mikä....
-Onkohan Pieksämäen seurakunta ainoa, jonka kirkkoherra asuu ja maksaa veronsa toiseen seurakuntaan Siinä kelpo esimerkki jäsennhankintaan.
- Paikkakunnan tyylittömimmät ihmiset ovat tyylitalon tuotteita ihanaa
-Paikallislehden uutisnenä on ollut jo pitkään tulossa. Laittoivat valonsammutajaksi nahjukasen Varkaudesta. Siinäpä vasta miesten mies.
-Diak on historiaa täällä, varmistus tulee kuukauden kuluessa....