Vuodesta 2016 lähtien Suomen Yrittäjien toimitusjohtajana on toiminut entinen keskustanuorten puheenjohtaja, Mikael Pentikäinen. Perinteisesti yrittäjät ja keskustalaiset eivät ole koskaan olleet kovin hyvin väleissä keskenään.
Pentikäinen toimi aikaisemmin Hesarin toimitusjohtajana. Tänään Iltalehdessä pullahti julki yksi Pentikäisen kepulais-poliittisista tekosista tuolta aikakaudelta.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/41128a64-f70d-4a05-ba10-7112868f7f0b
Toimitusjohtaja Pentikäinen vaati Ilta-Sanomien päätoimittajaa eroamaan, koska keskustalaisen Matti Vanhasen hallitus niin vaati.
Tuli vaan mieleen, että millaisia lehmänkauppoja Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja tekee nykyisessä hommassansa? Katsooko ihan oikeasti ensi kädessä yrittäjien etuja? Vai onko kahdessa viimeisessä hallituksessa istuvan Kepun tavoitteiden ja politiikan tukeminen ja pönkittäminen kuitenkin aina etusijalla?
Puhutaan nyt sitten vaikka kepulaisten ikiaikaisesta unelmasta, eli Maakuntahallinnosta. Ja siihen liittyvästä kolmannesta veroportaasta ja omasta verotusoikeudesta.
Suomen Yrittäjät ry:tä johtaa umpikepulainen toimitusjohtaja
3
136
Vastaukset
- Anonyymi
Vuosia sitten puheenjohtajana toimi kepulainen kaupunginvaltuutettu ja sitä ennen kokoomuslainen kansanedustaja,
- Anonyymi
Minulle ei ole vielä tähän päivään mennessä selvinnyt, että mikä työnjako on Suomen Yrittäjien puheenjohtajalla ja toimitusjohtajalla.
Nykyisellään Suomen Yrittäjien puheenjohtajana toimii 1 vuoden verran jakkarallaan istunut Petri Salminen ja toimitusjohtajana noin 5 vuotta istunut Kepu-taustainen Mikael Pentikäinen.
Puheenjohtajan titteli kuulostaa sellaiselta poliittiselta viralta, kuin puolueidemme puheenjohtajat. Yrittäjien puheenjohtajallakin on puolueiden tapaan 2 varapuheenjohtajaa. Mutta eihän ainakaan suoraa ja selkeätä puoluepolitiikkaa Suomen Yrittäjissä kuitenkaan harrasteta, että mitä joukkoja nuo puheenjohtajat johtavat?
Toimitusjohtaja taas viittaisi liikeyrityksen ylimpään johtajaan, joka valvoo että tavara kulkee ja toiminta pyörii. Mutta eihän sieltä toimiteta mitään tavaraa minnekään. Että mitä se toimitusjohtaja siellä oikein toimittaa?
Toimitusjohtaja Pentikäisen vuosipalkka on jossain 240.000 euron paikkeilla. Puheenjohtajien palkkoja ei julkisteta.
- Anonyymi
Nyt Pentikäinen antoi oman vastauksensa. Että ei muka liittynytkään IS-päätoimittajan potkut siihen, että IS oli uutisoinut Matti Vanhasen ja Karpelan hotelliyöpymisistä.
" Totesin muun muassa, että ”ongelma kiteytyy erityisesti toimituksen johtoon ja siihen, että vastaava päätoimittaja on menettänyt muun toimituksen johdon ja keskijohdon luottamuksen. Hän ei saa joukkoja mukaan uudistuksiin ja hänen journalistista harkintakykyään epäillään.
Epäluottamus on syntynyt vuosien varrella mutta kärjistynyt muutamissa uutistilanteissa, joissa toimitus kokee lehden kärsineen vahinkoa.”
https://www.hs.fi/paivanlehti/09092021/art-2000008249005.html
Kuulostaa aika paperiselta ja tekaistulta tekstioltä tuollainen syy potkuille. Kepun Laanisen vain viikkoa aikaisemmin antama selväsanainen uhkaus kuulostaa paljon todemmalta:
“Laaninen sanoi että yritän kaataa pääministeri Matti Vanhasen ja erottaa kulttuuriministeri Tanja Karpelan Ilta-Sanomien törkyjutuilla. Hänen mukaansa ‘toista kertaa Ilta-Sanomat ei kaada keskustan pääministeriä. Keskusta kaataa sitä ennen päätoimittajan’.”
---
Työmarkkinoilla kuohuu. Kokonaan uudenlaista sopimusjärjestelmää ollaan tekemässä niin Paperiteollisuduen kuin Teknologiateollisuudenkin puolelle.
Jostain syystä Suomen Yrittäjillä ei tunnu olevan penninkään vertaa osaa eikä arpaa näissä keskusteluissa. Missään uutisjutussa ei mainita puolella sanallakaan Suomen Yrittäjien kantoja tai mielipiteitä näihin asioihin.
Pikkaksen paremmin saisi olla hereillä, siellä Alepan yläkerrassa olevassa, Suomen Yrittäjien pääkonttorissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk792806Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911666Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll731451Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641385- 1291345
- 1461236
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581210Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur771118Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j911108- 741107