Ottaisin mielelläni pienen lehtipuun sisälle purkkiin istutettuna, mutta menestyykö se?
Täytyykö sen saada olla ulkona pakkasessa ja päästä pudottamaan lehdet talveksi?
Vai voiko se olla sisällä vihantana jatkuvasti?
Lehtipuu sisälle
10
312
Vastaukset
- Anonyymi
Laitoin muutamia mongolianvaahteran siemeniä itämään 2purkkiin. Toinen on sisällä ja toinen parvekkeella, jossa se saa olla pakkasessa kevääseen asti.
Ei kyllä ole mitään havaintoa, lähtevätkö kummassakaan kasvamaan. Onko tietoa, miten kuuluu oikeaoppisesti toimia?- Anonyymi
Loppusijoita parvekkeella oleva purkki, johon kylvit siemenet, mahdollisimman lähellä tupasi seinää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Loppusijoita parvekkeella oleva purkki, johon kylvit siemenet, mahdollisimman lähellä tupasi seinää.
Selvä, laitan parvekkeella purkin tuohon ikkunan alle sisäseinää vasten, kun pakkaset alkaa.
Josko heittäisi siihen vielä sanomalehden niin, että lehti nojaa seinään ja purkki on siellä alla hieman suojassa? Ehkäpä seinän läpi johtuu hieman lämpöäkin?
- Anonyymi
Pääsääntöisesti lehtipuut tarvitsevat kylmän jakson, jolloin puut pudottavt lehtensä ja lepäävät.
- Anonyymi
Juuri näin, mutta miten kylmä tuo jakso on, riittääkö vain vähäinen valo, vai pitääkö olla pakkasjakso ja pudottaako puu kaikki lehdet vaihtelee suuresti. Etelä-eurooppalaiset puut ovat siinä mielessä kotoisia helpompia sisäkasveina.
- Anonyymi
Pidin edellisvuotista tammea parvekkeella pakkasiin asti. Se pudotti lehtensä ja alkoi talvehtimaan. Joskus marraskuussa toin sen sisälle.
Ja nyt joulupäivän kunniaksi, se on alkanut avaamaan yhtä silmuaan siitä latvan tuntumasta.
Niin että ei puun tarvitse koko talvea ulkona olla. - Anonyymi
Kaikki eteläiset lehtipuulajit eivät pudota lehtiään. Esimerkiksi kumkvattia myydään huonekasviksi ja se on oikein mukava pieni puu.
Puu kukkii todella voimakkaan tuoksuisesti valkei kukin.
Plussana siitä saa pieniä sitrushedelmiä. Ne ovat maultaan aika väkeviä, mutta sopivat esimerkkksi marmeladiksi ja drinkkeihin. Pakastamalla niistä saa hauskoja jääpalankorvikkeita.- Anonyymi
Jatkoa: Meillä on noita nyt kolme. Kaksi on ostettu paikallisesta K Supermarketista ja kolmas muistaakseni Plantagenista.
Kannattaa hei vaihtaa mahdollisimman suureen altakasteluruukkuun, niin hoito on helppoa. vanhimmat kaksi ovat yli viisivuotiaita.
Emme ole tehneet mullanvaihtoja, vaikka se olisi ollut ehkä hyvä tehdä jo vuosi pari sitten. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkoa: Meillä on noita nyt kolme. Kaksi on ostettu paikallisesta K Supermarketista ja kolmas muistaakseni Plantagenista.
Kannattaa hei vaihtaa mahdollisimman suureen altakasteluruukkuun, niin hoito on helppoa. vanhimmat kaksi ovat yli viisivuotiaita.
Emme ole tehneet mullanvaihtoja, vaikka se olisi ollut ehkä hyvä tehdä jo vuosi pari sitten.Jatkoa: K tai S ryhmiltä en löytänyt kumkvattia, mutta Plantagenilla se on sivustollaan. Se ei kuitenkaan ole nyt sesongissa, vaan myyntiaika on maaliskuusta elokuuhun.
https://www.plantagen.fi/kumkvatti-ø12-cm-oranssi-536716.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jatkoa: K tai S ryhmiltä en löytänyt kumkvattia, mutta Plantagenilla se on sivustollaan. Se ei kuitenkaan ole nyt sesongissa, vaan myyntiaika on maaliskuusta elokuuhun.
https://www.plantagen.fi/kumkvatti-ø12-cm-oranssi-536716.htmlLinkki katkeaa, joten se pitää kopioida selaimeen. Todennäköisesti seuraavakin linkki katkeaa ja pitää kopioida selaimeen.
https://www.plantagen.fi/sitrus--ja-oliivipuut/
Tuossa on Plantagenin oliivi- ja sitrusvaihtoehtoja. Tosin sivulla näyttää olevan myös viinirypäleitä ja viikunoita.
Oman kokemuksen mukaan sitruksen ovat helpompia kuin oliivit. Kumkvatit pudottavat lehtiä talvella, mutta eivät kokonaan. Oliivi on tarkka kastelusta, mitä ainakaan kumkvatit eivät ole ainakaan altakasteluruukussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest686081Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165341Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4344301Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön593575Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493362Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612860- 292226
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352215Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell852029Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks892001