Kuluttajaa kiristetään

Talouskasvulla kehutaan, että menee hyvin, mutta hinnat ovat kovassa nousuvauhdissa, eli kuluttajaa rokotetaan. Bensiinin litrahinta alkaa hipoa kahta euroa ja kahvipakettin hinta on hypännyt viiden euron tuntumaan, tässä vain muutama esimerkki. Tällainen hintojen nousuvauhti varmasti tulee vaikuttamaan myös palkkaneuvotteluihin, samoin pieneläkeläisten olo menee yhä ahtaammalle.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Inflaation nousee juuri tällä tavalla, mitä kommunistihallitus nyt toteuttaa. Ottavat velkaa holtittomasti ja rahaa paljon liikkeellä. Tämä johtaa automaattisesti hintojen nousuun. Tälle meidän punaisella hallituksella, kun ei ole edes talouden alkeet hallussa. Maksumies on aina se vähävaraisin.

Äänestä

Saivat isot koronatuet tileilleen ja tekiöille kenkää , nyt valitetaan mukamas tekijäpulasta , uskoo ken tahtoo , aivan itseaiheutettu vaikeus ja tekijöitä on mistä valita mutta palkkaakin pitäisi maksaa.Ei nuo kokonaisuutta ajattele ,saati palkollisia , vain erittäin hyvät tulokset kelpaavat nykyisin , muuten vaan valitetaan .

Äänestä
  • Kyllä työntekijäpula on ihan todellinen. Sen sijaan pula ei ole työtävieroksuvista suomalaisista ”työnhakijoista”. Mikään työ ei kelpaa, koska sohvalla makaamallakin pärjää. Mm polttoaineveroja pitää nostaa, että voidaan elättää nämä sohvalla makaavat vässykät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä työntekijäpula on ihan todellinen. Sen sijaan pula ei ole työtävieroksuvista suomalaisista ”työnhakijoista”. Mikään työ ei kelpaa, koska sohvalla makaamallakin pärjää. Mm polttoaineveroja pitää nostaa, että voidaan elättää nämä sohvalla makaavat vässykät.

    Sallitaan vain uusien rahareikien tulo Suomeen. Mitä enemmän, sen parempi. Hei, mehän rikastutaan niillä, arvoitus on miten.
    Jos tai kun kerran meillä on omiakin vässyköitä, otetaan vielä samanlaisia ympäri maailman, jos vaikka olisivat parempia vässyköimään. Haukutaan omat vässykät, mutta ylistetään tuontisellaiset.
    Matut varmaan luulevat, ettei täällä pidäkään tehdä muuta kuin olla olemassa, se riittää elätykseen. Varmaan kaikki ovat olevinaan työhön tulollaan mutta se on vain silloin alussa niin. Kun matu näkee, että rahaa alkaa juosta muutenkin, eivätkä muutkaan matut askartele liikaa, työhalut katoavat kummasti.
    On tutkittu ja tilastoitu, että kaikkein huonoimmin työllistyviä ovat somalit ja irakit. He pitävät jumbosijoja. Niitä Suomi saa eniten. Taikut ja aasialaiset löytävät paikkansa nopeimmin, eipä sieltä tullakaan pakolaiseksi vaan työhön.

    Äänestä

  • Nyt se Anttia pännii että mistä uusille tulijoille saa sen vappusatasen nyhdettyä, kun ei ole vielä saanut Suomalaisilllekkaan, vaikka lupasi kun saa ison tilin savotasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt se Anttia pännii että mistä uusille tulijoille saa sen vappusatasen nyhdettyä, kun ei ole vielä saanut Suomalaisilllekkaan, vaikka lupasi kun saa ison tilin savotasta.

    Tyypillinen demari. Lupaa veronmaksajien rahoja sinne tänne, että tulisi itse valituksi vaaleissa. Ja niin suomalainen vaalikarja äänestää kuin uskoisi joulupukkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyypillinen demari. Lupaa veronmaksajien rahoja sinne tänne, että tulisi itse valituksi vaaleissa. Ja niin suomalainen vaalikarja äänestää kuin uskoisi joulupukkiin.

    Tämä tuulipukukansa tiedetään.

    Äänestä

Rikkaiden ostamien sähköautojen hinnanalennuksiin kerätään köyhiltä, vanhoilla autoilla ajavilta kolehtia polttoaineen verotusta nostamalla, mikä näkyy hinnan korotuksina.

Äänestä
  • Mutta ei se ole varmaan nautinto ajaa sähkökinnerillä näillä meidän seudun teillä kun ovat niin perkeleen kuoppaisia. Ei ainakaan voi pahasti kiihdytellä ettei akut rikkoonu monttuihin jytistellessä. Vanhalla autolla se jytisee, mutta ei se akku rikkoonnu. Kyllä meiltä bensaveorahat kelpaa etelään asfalttiteiden tekoon, mutta täällä ei ole juurikaan minkäänlaista teiden hoitoa.

    Äänestä

Valtion verotulot romahtaa sähköautoihin siirtymisen alettua, no sitten viinan hintaa nostamaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Talouskasvulla kehutaan, että menee hyvin, mutta hinnat ovat kovassa nousuvauhdissa, eli kuluttajaa rokotetaan. Bensiinin litrahinta alkaa hipoa kahta euroa ja kahvipakettin hinta on hypännyt viiden euron tuntumaan, tässä vain muutama esimerkki. Tällainen hintojen nousuvauhti varmasti tulee vaikuttamaan myös palkkaneuvotteluihin, samoin pieneläkeläisten olo menee yhä ahtaammalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu