Vain perussuomalaiset hyväksyvät natsilipun käytön

Yle kysyi eduskuntaryhmien puheenjohtajilta mielipidettä hakaristilippujen julkisesta käytöstä. Persuja ja Lääkekaappia lukuun ottamatta kaikki olivat sitä mieltä, että natsitunnuskankaita ei tulisi sallia esiteltävän.

https://yle.fi/uutiset/3-12079350

"YLE kysyi käräjäoikeuden ratkaisun jälkeen eduskuntaryhmien puheenjohtajilta, pitäisikö natsilipun käyttö kriminalisoida Suomessa. Perussuomalaisia ja siitä erotettua Ano Turtiaista lukuun ottamatta kaikkien eduskuntapuolueiden puheenjohtajat olivat sitä mieltä, että natsilipun pitäminen esillä poliittisessa tarkoituksessa ei voi olla sallittua."
https://www.hs.fi/paivanlehti/02092021/art-2000008233886.html

Ville Taviota huolestuttivat paljon enemmän "yksilönvapauden rajoitukset", joita Päivi Räsänenkään ei nähnyt ongelmaksi. Räsäsen mielestä lippujen kieltäminen ei edes riittäisi.

Persut ovat lähes kaikessa aina yksin ja kannatuskin on laskenut reippaasti alkuvuodesta. Kansan oikein tiedostavaksi etujoukoksi he silti itsensä jaksavat korottaa. 🤔

21

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuuloksen kauppahallissa hakaristiliput museo lentokoneissa

      punukit ja vihreäliitto nyt meteliä!

      Toiviainen kynsillä repimään historiaa palasiksi?

      • Otapa kuva. Muuten en usko että museolentokoneissa on hakaristilippuja.

        Edes Saksan ilmavoimien koneissa ei ollut hakaristejä, mutta Suomen oli. Ei tietenkään lippuja ja ristikin oli suorassa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Onko vaihtoehdot vain, kieltää lailla tai hyväksyy ?

      Tuo on sellainen antipersumainen tarina. No mistäs se Tavio tuossa yhteydessä puhui.

      • Anonyymi

        Hohhoijjaa, persuaddikti taas ymmällään.
        Olisko muut vaihtoehdot " melkein hyväksyä" ja "melkein olla hyväksymättä", rruuaaaahhhhh....


    • Anonyymi

      Asioita voi aina muotoilla omaa todellisuuskuvaa tukevaksi, ja erityisesti persuvastaiseksi. Se on tuttu tapa persuvastaisessa aktivismissa, jossa liioittelu ja vääristely ovat pakollisia elementtejä. Muutenhan sitä koukuttavaa itsetyydytystä ei saa aikaan.

      Perussuomalaisilla on aina järki mukana, myös tässä natsisymbolivouhotuksessa, eikä lähdetä aktivistipuolueiden tapaan hurmahenkiseen vouhkaamiseen (tämänhän toki voi jyrätä vaikka juutalaisuhrien määrällä tai vastaavalla). Tietenkin PS:n kanta tällaisessa vouhkaamisen värittämässä ympäristössä näyttää jopa huolestuttavalta. Se kun on hankala ymmärtää, että jotkut on eri mieltä. Huolestuttavaa sekin, että lainsäädäntö ja Perussuomalaiset oli yhteneväisellä linjalla.

      "– Mielestäni nyt ei ole kyseessä niin vakava yhteiskunnallinen ongelma, että siihen tarvitaan >>>valtiovallan järeintä puuttumista<<<. Tavio toteaa kantavansa suurempaa huolta kasvavista yksilönvapauden rajoituksista kuin hakaristilipun käytöstä suomalaisessa yhteiskunnassa."

      Tätä tietenkin vääristellään niin paljon kuin on mahdollista, jotta saadaan tästäkin polttoainetta persuvastaiseen aktivismiin. Vaikka YLEn uutisessa sitä ei suoraan sanota, se on pakotettu rivien väliin niin selkeästi kuin mahdollista: "Perussuomalaiset on natsimyönteinen puolue". Ja ihmettelen, jos tätä viestiä ei tulla näkemään somemölinässä kasvavassa määrin.

    • Anonyymi

      Persut profiloivat linjauksillaan itse itsensä natsien edunvalvojiksi.

      • Anonyymi

        Persut vaativat siniristilipun korvaamista hakaristilipulla.


      • Anonyymi

        Tulihan se sieltä XD Niin ennaltatiedettyä.


    • Anonyymi

      Antifa-logo = vihasymboli
      Antifa = äärijärjestö, jonka toiminnan ydintä on väkivalta, vandalismi, vihan ja pelkojen lietsonta. Antirasismi ja antifasismi on tekosyitä, joilla "oikeutetaan" väkivalta yms.

      Anttifantteja tietenkin puolustellaan sillä, että heilä ei ole ollut leirejä ja polttouuneja yms., mutta pyhittääkö tämä sen mitä antifa on? Väkivaltainen rauhaa ja turvallisuutta uhkaava äärijärjestö.

      Jos siis natsisymbolin käyttö kielletään lailla, sen lainsäädännön täytyy toimia laajempana toimintana väkivaltaa ja vihaa vastaan. Näin ollen ei voida kieltää yhdensorttista yhteiskuntarauhan uhkaajaa ja jättää toinen vastaava sallituksi.

      • Anonyymi

        Näytä minulle antifan logo tai nimeä joku antifan edustaja tai teko Suomessa.


    • Anonyymi

      ottaisko punalipun vasempaan ja hakaristi lipun oikeaan käteen ja lähtisi heiluttelemaan 🤣

      • Anonyymi

        Vielä ehtii.


      • Anonyymi

        Mautonta, mutta sopii niin hyvin sulle persu.


    • Anonyymi

      Perussuomalaiset suostuvat natsilipun kieltämiseen ainoastaan jos sateenkaari- ja kommunistien lippu kielletään kanssa! Useampi PS:n edustaja seisioo tämän asian takana!

      • Anonyymi

        Kyllä, natsien oikeutta osoittaa aidosti se millaista yhteiskuntajärjestelmää he kannattavat pitää puolustaa, olen aidosti tätä mieltä. Jos Persut jeesaavat heitä siinä, sekin on hyvä tieto kansalaisille.

        Liput heilumaan vaan ihan rohkeasti.


    • Anonyymi

      Onhan se persuille lähes maailmanloppu, KUN hakaristilippujen heiluttelu kaduilla kielletään! Mitä persuille jää, KUN heiltä viedään tämä viimeinenkin oljenkorsi??!!

      • Anonyymi

        Ilman hakaristilippua persu tuntee olonsa kodittomaksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman hakaristilippua persu tuntee olonsa kodittomaksi?

        Hakaristilippumme,
        sulle käsin vannomme, sydämin:
        sinun puolestas elää ja kuolla
        on halumme korkehin.


    • Anonyymi

      Kun natsiliput kielletään, kantajat voivat tehdä niistä mekon itselleen.

      • Anonyymi

        Ano Turtiainen erotettiin persuista, kun hän ei vouhottanut hakaristilippujen puolesta?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      85
      3511
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      186
      1394
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1377
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1060
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      962
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe