Mitä mieltä Samulin satukirjasta?

Anonyymi

Sanonut itse, että antoi kirjoittajalle vapauden kirjoittaa mitä lystää. Kirjoittaja on värittänyt tapahtumia mielensä mukaan.

Kirjassa esim. kerrotaan, että Samuli hyppäsi avomerellä pää edellä mereen laivasta, kun taas Janus Hanski kertoo tänään lehdessä, että laiva oli satamassa ja Samulin ympärille sidottiin köysi ennen hyppäämistä.

Koko kirja on varmasti täynnä samanlaista satuilua.

10

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko toi ollut koskaan oikeissa töissä?

    • Anonyymi

      Aiotteko lukea kirjan, joka kertoo alkoholismista?

      • Anonyymi

        Samuli oli juonut avovaimonsa hajuvedetkin viinan tuskissaan, voi pirulauta mikä hullu äijä.


    • Anonyymi

      Ei kiinnosta Samulin töppäilyt, mutta hyvä näyttelijä, ja laulaja on, tunteiden tulkitsija.

      • Anonyymi

        En ymmärrä, miksi tuo kirja on kirjoitettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ymmärrä, miksi tuo kirja on kirjoitettu.

        Jos nyt Jere Karalahdestakin on saatu aikaan kirja…


    • Anonyymi

      Kirjoittaja Lahtela on näköjään täysi satusetä. Kirjoitti vielä Samuli-kirjan viimeisen luvun ihan itsestään aivan kuin ketään kiinnostaisi. Hänen olisi kuulunut pitää itsensä erossa kirjasta ja kertoa Samulin tarina ensimmäisessä persoonassa. Alkoholistin toilailuihin ei tarvitse keksiä mitään "taiteellisia vapauksia", jotta niistä tulisi vaikuttavampia. Kylmä totuus olisi ollut vaikuttavampaa ja tarua paljon paljon ihmeellisempää. Samuli voisi kertoa itse kaiken ja puhdistaa mielensä menneisyyden taakasta.

    • Anonyymi

      En käsitä, mikä ihmeen muoti julkisuuden henkilöillä on kirjoitella elämäkertoja. Ja varsinkin paljastaa nimenomaan paskamaisimmat töppäykset. Ketä kiinnostaa? Kai saamme joulumarkkinoille Maisa Torpan ja Martina Aitolehdenkin elämäkerrat, vaikka ne ovatkin luettelo rikollisuudesta ja sadoista miehistä.

      • Anonyymi

        No kenen töppäilyistä sitten kiinnostaisi tietää, jos ei tunnettujen ihmisten, sinunko? 😂


    • Anonyymi

      Rahaahan ne julkkikset vain takovat noilla elämänkerroillaan. Ja köyhä kansa ostaa. Airakin on myöntänyt juoksevansa rahan perässä. Bisnesnainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5041
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3511
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      37
      3082
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3028
    6. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      261
      1866
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1409
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe